дома тагови однос

Ознака: однос

5 РЕЧЕНИЦИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ЗБОРУВААТ, А РОДИТЕЛИТЕ ЧЕСТО ГИ ПОВТОРУВААТ: Децата...

Деновиве многу пати ја слушнавме пораката „Разговарај со децата“, а навистина здравата комуникација со најмалите е од суштинско значење за нивниот развој и воспитување – за ова се согласуваат многу експерти....

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО Е ПРАВИЛО ОД 3 МИНУТИ ВО СЕМЕЈСТВОТО? Следете го секој ден,...

Колку време поминувате со вашето дете во текот на денот? Поради нашите многубројни обврски и брзиот начин на живот, работата која ни одзема најголем дел од деновите додека нашите деца се...

Психолозите објаснуваат: Што најмногу паметат децата за своите родители?

Факт е дека во сеќавање ни останува голем дел од детството што сме го поминале со своите родители, а токму тие се трудат на своите деца да им обезбедат се што...

7 РАБОТИ кои децата ќе ги помнат за родителите кога ќе пораснат

Често може да слушнете возрасни луѓе како се присетуваат на своето детство, опишувајќи што правеле нивните родители и какви биле, понекогаш овие спомени се убави, а понекогаш може да почувствувате горчина...

КАКО ДА ГИ НАТЕРАТЕ ДЕЦАТА ПОДОБРО ДА СПИЈАТ? Едноставно, одговорот е во родителите

Квалитетниот сон за децата го чинат три основни компоненти. Прво, времетраењето на сонот. Второ, квалитетот на сонот - децата мора да спијат без будење или попречување. И трето, времето за сон,...

7 ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ НА КОИ МАЈКИТЕ ТРЕБА ДА ГИ НАУЧАТ СВОИТЕ СИНОВИ: Сакајте ги...

Децата се како сунѓери, се впиваат од своите родители. И со секој родител детето има посебна динамика на однос, од која зависи и во каков човек ќе порасне, каква самодоверба ќе...

ИГРАТА СО ТАТО ПРАВИ ЧУДА ЗА РАЗВОЈОТ НА ДЕЦАТА: Не само што се покомуникативни,...

Таткото игра важна улога во развојот на детето, а неодамнешни истражувања покажале дека времето што таткото го поминува во дружење, игра и разговор со детето влијае на когнитивниот и емоционалниот развој...

КОМУНИКАЦИЈА СО ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО ТИНЕЈЏЕР: Важен е тонот на гласот, прегратката и...

Kомуникацијата е основна алатка за здраво и позитивно функционирање на семејството. Исто така, комуникацијата е од голема важност за врската меѓу парот, родителите и децата, и децата меѓу нив. Комуникацијата е...

ИСТА СИ КАКО ТАТКО ТИ, ЈАВИ МИ СЕ ШТОМ СТИГНЕШ… Што ниту една мајка...

И кај мајките и кај ќерките постои, истовремено, и потреба за блискост и потреба за самостојност и независност. Постои желба да се расте и страв да се пушти. Постои љубов и...

ДЕСЕТ РАБОТИ ШТО РОДИТЕЛИТЕ ТРЕБА ДА ИМ ГИ КАЖУВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА СЕКОЈ ДЕН:...

Родителите се одговорни да ги научат своите деца на важни животни лекции кои добро ќе им послужат еден ден кога ќе пораснат. Умот на детето е како сунѓер, што и да...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: