дома тагови отекување

Ознака: отекување

ПРЕЕКЛАМПСИЈА: Единствениот лек за оваа состојба во бременоста е породувањето

Прееклампсијата е состојба која се јавува за време на бременоста, а се работи за висок крвен притисок. Оваа состојба може да биде блага или тешка, а самите симптоми ќе зависат од...

Кога да се посомневате на проблеми со бубрезите кај децата?

До болести на бубрезите доаѓа кога бубрезите се оштетени и не можат правилно да ја филтрираат крвта. Ова оштетување може да предизвика таложење на отпад и течности во телото, а бубрежните...

ЗАД НОРМАЛНИТЕ ОТОЦИ: Како да знаете кога отекувањето во бременоста може да биде опасно

Бременоста е време на забележителни промени во телото на жената и одреден степен на отекување се смета за нормален. Сепак, одредени случаи на отекување за време на бременоста може да укажуваат...

МИРУВАЊЕ ВО ЗАТЕМНЕТА ПРОСТОРИЈА: Упатствата за лекување на потрес на мозокот би можеле да...

Со децении наназад, насоките за лекување на потрес на мозокот беа исти и се состоеја од одмор во затемнета просторија. Но, сега тоа би можело да се промени. Упатствата за третман на...

НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ: Што се случува ако консумирате преголеми количини на лубеница

Летото е во полн ек, а со тоа и сезоната на совршено благи и сочни лубеници. Покрај бројните летни намирници кои можат да не освежат и да ни обезбедат нутритивно богатство,...

„ШУМ НА СРЦЕ“: Малите атријални септални дефекти (АСД) обично се затвораат во детството, но...

Атријалниот септален дефект е состојба која е присутна од раѓање, односно станува збор за вродена срцева маана која е уште позната како „шум на срце“. Не е потврдено што предизвикува атријален септален...

Проф. Ендру Чан од Харвард: Овој симптом е клучен при дијагностицирање на Ковид-19

Кашлица, треска и отежнато дишење се веќе добро познати симптоми на коронавирус. Меѓутоа, Ендру Чан, професор по имунологија и заразни болести на „Харвард Т.Х. Чан Школа за јавно здравје“, истакнува дека...

COVID-19: Опасни симптоми кои се знак дека коронавирусот го уништува срцето

COVID-19 е првенствено респираторна болест, но се покажа и дека може да го инфицира срцето, а истражувањата откриваат колкава штета може да предизвика. Притисок, стегање, болка или чувство на стегање или болки...

ВЕ БОЛИ ГРЛОТО: Еве како да препознаете дали е симптом на коронавирус или обична...

Додека болката во грлото кај други инфекции, како што се настинки и грип, се појавува многу порано, пациентите инфицирани со коронавирус ја пријавуваат по појавата на другите симптоми, како што се...

Шест едноставни начини како да го намалите отекувањето во бременоста

Задржувањето на вода во телото е честа појава за време на бременоста, а предизвикува отоци на рацете, нозете, стапалата и зглобовите. Ова се неколку едноставни начини како да ја намалите оваа непријатна...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...
error: