дома тагови пари

Ознака: пари

ДЕЦА И ЏЕПАРЛАК: Целта е да се научи детето самостојно да се грижи за...

Секој родител во некој или во повеќе наврати во текот на растењето на своето дете се запрашува околу потребата за давање џепарлак, а некои од прашањата се: дали има смисла да...

Компанија од Кина им нуди 126 милиони евра на работниците за да имаат деца

Компанијата Trip.com од Кина одлучи со парична помош да ги поттикне своите 32.000 вработени да имаат деца. Конгломератот што е една од најголемите туристички интернет-агенции во светот, нуди стимул од една милијарда...

НАЈБОГАТИ ДЕЦА НА СВЕТОТ, НИВНИТЕ РОДИТЕЛИ СЕ ПОЗНАТИ: На прво место е 8-годишно дете...

На листата на 10-те најбогати деца што ја состави порталот Едувар се наоѓаат децата на многу познати личности. Некои поседуваат милиони, додека некои момчиња и девојчиња имаат милијарди во нивниот буџет....

4 теми за кои мора да разговарате со детето пред 10. година

Можеби мислите дека на прагот од втората деценија од животот, вашите деца се сè уште неподготвени за сериозни разговори, но ова е точното време кога треба со нив отворено да разговарате...

Купи ми сè! Како со децата да разговарате за парите?

Децата почнуваат да ја разбираат моќта на парите штом можат да ја препознаат својата омилена играчка во продавница, веќе на три години. Децата на предучилишна возраст веќе можат да го сфатат...

За детето да научи да ги цени парите, родителите треба да ги избегнуваат овие...

Колку пари ќе добие детето за џепарлак, секако зависи од одлуката на секое семејство и тоа е лична работа колку родителите може да одвојат. Но, џепарлакот секако треба да се воведе...

Научете го детето правилно и одговорно да располага со пари

Џепарлакот никако не би требало да биде награда за послушност, туку начин на кој детето ќе научи како да располага со парите, како да биде трпеливо и она што е најважно,...

Скапите подароци не значат родителска љубов и грижа

Студија направена на 1.000 млади парови со цел да утврдат кој систем на воспитување го применуваат современите родители, покажала дека поголемиот дел од родителите во воспитувањето на децата се служат со...

Најнови вести

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...

ПОРАЗИТЕЛЕН ПОДАТОК: Секое петто дете има проблеми со менталното здравје

Речиси на шест деца од секоја училница во Велика Британија им е потребна поддршка поради нарушено ментално здравје и се соочуваат со проблеми во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ситни колачи со мандарини

Потребно: За џемот од мандарини: 300 гр парчиња мандарини 50-100 гр шеќер 15 гр пченкарен скроб За филот од мандарини: 25 мл вода 4 гр...

4 ПОТЕНЦИЈАЛНО ОПАСНИ МЕСТА НА КОИ БЕБЕТО НЕ СМЕЕ ДА СПИЕ: Сите овие опции...

Според Американската академија за педијатрија, во првите 12 месеци од животот на бебето не се препорачува да се става баш ништо на просторот (во...
error: