дома тагови педијатар

Ознака: педијатар

Горнореспираторни инфекции: Нормално е децата кои одат во градинка да бидат болни седум пати...

Не е важно дали станува збор за градинка или игротека - се чини дека децата ги собираат сите вируси и бактерии каде и да се најдат. За родителите кои се борат...

Д-Р КАТЕРИНА ВАСИЛЕВА-ДИМОВСКА: Дали инклузијата на лицата со аутизам е присутна и реална во...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Една од најмалку испитуваната и истражувана популациона група во Р. Македонија, а која е категоризирана како невродиверзитетна група е групата на аутистичен спектар на нарушувања. До...

Педијатар одговара на прашањето: „Моето бебе ќе наполни една година овој месец. Зарем не...

Прашање: „Моето бебе ќе наполни една година овој месец. Зарем не треба да зборува досега?“ Одговара: Д-р Дата Мунши, педијатар од Розвел (Џорџија) Извор: Healthy Children - From the American...

ИНТЕРВЈУ СО АСС. Д-Р ИВАНА АРНАУДОВА-ДАНЕВСКА: Родителите на деца со Ковид-19 треба да побараат...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Четвртиот бран на пандемијата, кој се должи пред се, на делта сојот на коронавирусот, не ги поштеди ниту децата, што резултира со зголемување на бројката на хоспитализирани педијатриски пациенти. За...

Прим. д-р Оливер Зафировски: Алергиски ринитис кај деца

ПИШУВА: Прим. д-р Оливер Зафировски Спец. педијатар/субспецијалист пулмоалерголог Институт за белодробни заболувања кај децата Козле ♦♦♦♦♦♦♦     Алергиските болести имаат карактер на модерна светска епидемија. Во последната деценија е зголемен порастот на пациенти со АР. Тој е...

Препознајте ги знаците: Кога ‘рчењето на детето не е безопасно

'Рчењето кај децата е обично безопасно и е знак дека спијат во длабок и мирен сон. Но, научниците предупредуваат дека тоа исто така може да биде знак за состојба која често...

КОГА БЕБЕТО ЌЕ ПАДНЕ ОД КРЕВЕТ: Педијатри советуваат во кои ситуации детето итно треба...

Бебињата знаат да ги изненадат родителите со нагло движење и пад, а тоа, по правило, се случува во ситуација: „Само за миг се свртев нешто да земам“. Следува силен плач на...

ТОПЛОТЕН БРАН: Препознајте ги навреме знаците на дехидрираност – Што треба да направите ако...

Високите летни температури носат многу проблеми кога станува збор за бебињата и малите деца. Експертите истакнуваат дека е клучно да се држат во сенка, но и правилно да се облекуваат за...

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) кај децата: Кога треба да се јавите на лекар

Плукањето, исто така познато како рефлукс или гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) е неуредно. Но, за разлика од повраќањето, тоа обично не е болно, а бебињата честопати дури и не забележуваат дека плукаат....

Д-р Звезда Спасовска: Пуштете ги децата да играат надвор во природа, боси, нека се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   П едијатриските ординации во екот на летото се преполни со болни дечиња, кои по релаксирање на рестриктивните мерки поради пандемијата со Ковид-19 полека се враќаат во нормала: во градинките, на игралиштата,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: