дома тагови педијатар

Ознака: педијатар

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската здравствена организација препорачува ексклузивно доење до 6-месечна...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно расте, а со оглед на големата заразност,...

Д-р Љиљана Којиќ: Кај мало дете која било респираторна инфекција може да биде Ковид-19

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Досегашното скоро двегодишно искуство со SARS-CoV-2 ни дава основ да сме порелаксирани во однос на децата, зашто за детската популација се карактеристични полесни форми на Ковид. Она што мене повеќе...

Д-р Љиљана Којиќ: Дали новата варијанта омикрон е поголем ризик за доенчињата и малите...

ПИШУВА: Д-р Љиљана Којиќ специјалист педијатар   Токму во времето кога вашето семејство ги прославува новогодишните и божиќните празници, сте слушнале вести за нова варијанта на пандемијата Ковид-19. Варијантата омикрон е во пораст низ целиот свет, а неодамна...

Д-р сци. Александар Сајковски: АТОПИСКИ ДЕРМАТИТ – Заштитете го вашиот филагрин

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог   Атопискиот дерматит или уште познат како егзема е една хронична состојба на интензивен пруритус со сува кожа. Започнува најчесто уште во раната детска возраст и...

Д-р Олгица Николовска: Карактеристики и исхрана на недоносено новороденче

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар   Во последните години постои светски тренд на пораст на предвремено родени бебиња кој е последица на современиот начин на живот, поместувањето на старосната граница кај мајките, како и...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ПОСТБИОТИЦИ – Нова категорија на соединенија значајни за микробиомот

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Големото, комплексно семејство на цревниот микробиом, игра огромна улога во развојот и здравјето на гастроинтестиналниот тракт, но и имуниот систем, белите дробови и мозокот. Основањето на...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: Врската меѓу мозокот и цревата

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Од првите денови на животот, човечкото тело е колонизирано од голем број микроорганизми, кои коегзистираат заедно со него и придонесуваат за бројни корисни цели. Несомнено најзначајните...

ДИЛЕМА НА МАЈКИТЕ: Треба ли да го будите бебето за да го нахраните или...

Новороденче, во просек спие околу 16 часа дневно, но кај некои бебиња сонот може да трае помеѓу 18 до 20 часа, па и повеќе. Ако бебето често е поспано, се прашувате...

Д-р Катерина Василева-Димовска: ФЕБРИЛНИ КОНВУЛЗИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ – Во ситуации на стрес и...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска специјалист педијатар   РАСПОЗНАВАЊЕ НА СИМПТОМОТ НА ГРЧЕВИ ИЛИ КОНВУЛЗИИ И КАКО ТИЕ СЕ ПРЕЗЕНТИРААТ НИЗ КЛИНИЧКАТА СЛИКА КАЈ БОЛНО ДЕТЕ Иако навидум со бенигна прогноза, сепак, како ќе се...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: