дома тагови педијатри

Ознака: педијатри

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери за бесплатни прегледи за семејствата од оваа...

ПЕДИЈАТРИТЕ ПОТВРДИЈА: Оваа храна го подобрува расположението на вашето дете

Дали храната може да влијае на расположението на вашето дете? Ако им се верува на педијатрите, може. Имено, истражувањата покажале дека тоа што го јаде вашето дете може позитивно да влијае...

Стручни совети за децата на кои секој родител ќе биде благодарен

Нежен разговор од 15 минути пред спиење за тоа како им поминал денот, заедничко спиење до одредена возраст, без паничење ...  Ова се само неколку совети кои експертите би сакале да...

Германските лекари предупредуваат: ВЕГАНСКАТА ИСХРАНА НЕ Е ЗА БЕБИЊА И МАЛИ ДЕЦА

Педијатрите во Германија предупредија дека бебињата и малите деца не треба да се хранат вегански. Детскиот организам е исклучително чувствителен на недостаток на хранливи материи, соопшти Здружението на педијатри и лекари...

Педијатрите откриваат која храна никогаш не им ја даваат на своите деца или им...

Пред да станат родители, многумина велат дека ќе избегнуваат да им даваат на своите деца храна која не е хранлива и здрава. Но, реалноста е далеку од таа визија. „Не се оптоварувајте...

Како да препознаете дека кашлицата кај детето може да биде знак за посериозна состојба

Иако кашлицата кај детето во повеќето случаи е честа појава, особено за време на настинки и ретко е причина за загриженост, понекогаш може да биде знак за посериозни здравствени проблеми. Како...

12 симптоми кај децата кои никогаш не треба да се игнорираат

Понекогаш е тешко да се процени колку долго да се почека пред да се однесе детето на лекар. Која температура се класифицира како висока? Кои видови на болки во стомакот значат...

ЗАШТИТА НА ДЕЦАТА ВО ЕСЕН: Клучни педијатриски совети за родителите

Есента е прекрасно годишно време, но носи одредени здравствени и безбедносни ризици за децата. Педијатрите за порталот Today предупредуваат на две работи за кои не би преговарале со децата. Спортување без заштитна...

Пет начини за зајакнување на имунитетот на децата, според педијатрите

Со оглед на тоа дека децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии, родителите често се интересираат како да го зајакнат нивниот имунитет. Иако нивната отпорност зависи од многу...

Ова е најдобрата храна за имунитетот на детето, велат педијатрите

Со оглед дека децата немаат развиен имунитет, правилната исхрана е исклучително важна за одржување на нивното здравје. Затоа, педијатрите ги советуваат сите родители во секојдневната исхрана да ги вклучат следниве намирници...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: