дома тагови пелтечење

Ознака: пелтечење

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ: Како да забележите дека детето пелтечи?

Пелтечењето на детска возраст може да се појави во периодот на интензивен развој на говорот, т.е. на возраст помеѓу втората и третата година од животот на детето. Во таа фаза детето...

НАРУШУВАЊА НА ГОВОРОТ КАЈ ДЕЦАТА: Како да ги препознаете првите знаци на пелтечење

Причината за пелтечење не е позната, меѓутоа, стручњаците истакнуваат дека истражувањата покажале дека постои гентска предиспозиција, како и дека не треба да се исклучи опкружувањето, кое може да биде тригер. Главно...

Интервју со м-р д-р Ангелчо Андоновски: „ПЕДИЈАТРИСКИ ПРИРАЧНИК ЗА ПРВИТЕ ШЕСТ ГОДИНИ“ ја опфаќа...

Водени од максимата „Се за децата“, еминентен стручен тим, предводен од м-р д-р Ангелчо Андоновски, педијатар, заедно со проф. д-р Татјана Јаќовска, педијатар, доц. д-р Ана Попоска, логопед и проф. д-р...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас - Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Продукцијата на јазикот...

М-р Нермин Теловска: Третманот на пелтечењето кај децата и емоционалните реакции кај родителите

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас - Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Историски гледано, методите на третман на пелтечењето кај децата се драстично сменети, во минатото...

М-р Ивана Урдаревиќ: Нарушувања кај кои е присутна дисфлуентност во говорот

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, спец. едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Супрасегментите се говорни обележја кои овозможуваат варијабилност во продукцијата на сегментите. Тие настануваат со варирање на акустичните елементи на говорните сегменти. Супрасегменталните обележја кои можат да...

М-р Ивана Урдаревиќ: Разлики во говорот кај децата – Што е правилен, а што...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ лиценциран логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Во некои краеви се говори онака како што се слуша на радио и телевизија, училиште, со други зборови литературно, но во некои краеви не...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Детското развојно пелтечење не поминува само од себе, туку напротив...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Пелтечењето е говорно пореметување кое се појавува во три облици: детето кога зборува прави повторувања...

М-р Нермин Теловска: Пелтечењето може длабоко да го афектира секој дел од животот

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, логопед - специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас - Скопје Пелтечењето e проблем на организацијата и синхронизацијата на моторната активност на мускулните...

М-р Ивана Урдаревиќ: КАКО ДА МУ ПОМОГНЕТЕ НА ДЕТЕ КОЕ ПЕЛТЕЧИ? Најпрво разберете ги...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕЛТЕЧЕЊЕ Причините кои доведуваат до пелтечење може да бидат од генетско потекло, причини кои потекнуваат од средината, од секојдневието, хронични причини. Понекогаш пелтечењето се јавува и...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: