дома тагови поддршка

Ознака: поддршка

„ПРЕСТАНИ ДА ПЛАЧЕШ!“: Една од најлошите работи што можете да му ги кажете на...

Децата го гледаат светот поинаку од нас. Нешто што можеби нам ни изгледа тривијално е „голема работа“ во нивните мали умови. Како што растат, тие учат да управуваат со своите емоции...

ДА СЕ РАСТЕ ПОКРАЈ БАБА И ДЕДО Е ВИСТИНСКИ БЛАГОДАТ: Децата стануваат посилни, а...

Има нешто неверојатно посебно во врската помеѓу бабите и дедовците и нивните внуци, а e подлабоко од дружењето и чувањето деца. Сепак, многу студии покажуваат дека децата сепак имаат одредена корист...

Психолозите објаснуваат: Што најмногу паметат децата за своите родители?

Факт е дека во сеќавање ни останува голем дел од детството што сме го поминале со своите родители, а токму тие се трудат на своите деца да им обезбедат се што...

ДА СЕ БИДЕ ДЕТЕ НАВИСТИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ТЕШКО: Едноставни и ефективни родителски совети...

Сите очи се насочени кон менталното здравје на нашите деца - и поради пандемијата и поради екраните и сајбербулингот. Но, д-р Беки Кенеди, авторка на бестселерот „Good Inside“ и експерт за...

ТРИ СТРУЧНИ СОВЕТИ КАКО ДА ВОСПИТАТЕ УСПЕШНО ДЕТЕ: Правила до кои треба да се...

Како да се воспита дете кое пред се ќе биде задоволно со себеси, кое во животот ќе има квалитетни односи, но и кое ќе стане успешно и креативно, веројатно е цел...

ДЕТЕТО ПОСТОЈАНО КАЖУВА НАВРЕДЛИВИ И БЕЗОБРАЗНИ ЗБОРОВИ: Има ли начин да го одвикнете детето...

Првите пцовки на дете кое штотуку почнало да изговара зборови, редовно предизвикуваат смеење и одобрување кај возрасните. Неретко едногодишно или двегодишно дете дури и се поттикнува да го изговори грдиот збор,...

ШТО КОГА ДЕТЕТО ЈА САКА САМО МАМА? Се работи за вообичаена развојна појава на...

Мајката, заедно со таткото, е најважната личност во животот на детето, но во првите години таа сепак е таа која ги задоволува основните потреби на детето во повеќето случаи. Затоа децата...

Пет знаци кои укажуваат дека сте мајка за пример

Родителите често се загрижени дали добро ги растат и воспитуваат своите деца и дали се добри родители. Модерните мајки и татковци имаат повисоки стандарди додека ги водат своите деца кон животот...

ЕМОЦИИТЕ НЕ СЕ РОДОВА РАБОТА: На момчињата им е потребна поголема емоционална поддршка од...

Не е тајна дека ние возрасните на нашите момчиња им правиме голема услуга во смисол на емоционална поддршка. Општеството вели дека мора да бидат “цврсти“ и “силни“ и дека покажувањето емоции...

8 златни совети кои мајките ги пренесуваат од колено на колено

Начинот на кој родителите се однесуваат кон децата е клучен за нивното формирање, а мајката игра најважна улога. Да се има независна мајка која е праведна и фер, внимателна, борбена и...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: