дома тагови пол

Ознака: пол

Кога најрано може да се открие полот на бебето?

Во денешнио време можно е веќе од 11 недела од бременоста, со сигурност од 95-99 проценти да се открие полот на детето што го носи мајката. Главните причини главно се љубопитноста...

(ИНФОГРАФИК) Колкава е веројатноста да се умре од коронавирус: Според возраст и пол

Бројките од Светската здравствена организација и од кинеските научници откриваат дека како што се зголемува возраста на пациентот, толку е поголем ризикот да се умре од коронавирус  

Кинеска табела за утврдување на полот на бебето

Кинеска табела која го открива полот на бебето, многу едноставно се толкува, а се што треба да направите е да ги вкрстите своите години и месецот на зачнување. Доколку не сте сигурни...

Дали обликот на стомакот го открива полот на детето?

Сигурно досега многу пати сте слупнале дека акоо стомакот е повеќе надоле, мајката носи момче, а а ко е нагоре ќе биде девојче. А, дали тоа е навистина точно? За жал, ваквите...

Забавен тест: Знаци со помош на кои ќе го откриете полот на бебето

Ова се некои совети и народски методи кои може да ви помогнат, пред да ви каже вашиот гинеколог, да откриете дали носите машко или женско бебе. Секако, ниту една не е...

Што одредува дали ќе добите момче или девојче

Студија на Универзитетот во Њукасл, која вклучила околу илјада парови, помага прилично сигурно да се утврди дали идните родители ќе имаат син или ќерка. Испитувањето на Кори Џелајтли, истражувач на споменатиот универзитет,...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 25. недела

Напредувањето во растот на вашето бебе пред се значи пораст на масата на бебето и созревање на централниот нервен систем. Бебето во овој период покажува склоност кон користење на левата или...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

ЛЕКАРИТЕ АПЕЛИРААТ: Дури и на топло и жешко време, не му даваjте вода на...

Температурите во текот на летото го достигнуваат својот пик, па стручњаците апелираат на родителите на новороденчиња да бидат внимателни. Нормално е да се да...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...
error: