дома тагови последици

Ознака: последици

Вистина е, стапалата растат во бременоста! Истражување открило зошто

Бременоста во некои ситуации оправдано се нарекува поинаква состојба. Жената доживува бројни физички промени за време на бременоста, но и по породувањето. Покрај зголемувањето на телесната тежина, на секоја трудница и се зголемуваат градите, се...

Десет навики на родителите кои можат да предизвикаат траума кај децата

Сите родители се трудат да ги воспитаат своите деца најдобро што можат, но понекогаш можеби не сфаќаат дека тоа што го прават им штети на нивните деца во тој момент. Без...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ ОБЈАСНУВА: Еве зошто никогаш не би ги лажела моите деца

Сосема е природно родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од тешки ситуации, како што се тага, развод, разделба или тешки моментални настани. Поради тоа, тие често ја разубавуваат вистината...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО ФИЗИЧКОТО КАЗНУВАЊЕ Е ЛОШО: Да нема родители немаше да има психотерапија

Иако многубројни студии покажале дека физичкото казнување има негативно влијание врз развојот на децата, некои родители, најчесто во налет на бес, се уште се обидуваат да ги дисциплинираат децата со насилство. Психијатарот Владимир Ѓуриќ објаснува зошто е ова лошо. „Ако...

СТУДИЈА: Лажењето на децата заради заштита на нивните чувства може да има негативни последици

Истражување на научниците од Сингапур покажува дека децата кои знаат дека ги лажат, почесто сами ја развијат оваа навика. Студијата на Технолошкиот универзитет Нанјанг го следела однесувањето на 564 деца на...

8 ЕМОЦИОНАЛНИ ТРАУМИ ОД ДЕТСТВОТО: Родителите и не знаат дека овие зборови можат да...

Децата треба да уживаат во своето детство, но за жал од една или друга причина не е секогаш така. Повеќето луѓе во зрелоста имаат некои помали или поголеми трауми кои ги...

Експертите порачуваат дека децата стануваат се повеќе „вкочанети“ поради силните забрани и правила

Новите истражувања укажуваат дека развојот на децата е забавен и задушен од сите правила и прописи осмислени да ги заштитат. Деца од памук Многу родители на ова ќе одмавнуваат со глава и ќе...

Четири последици од претераната родителска попустливост во воспитувањето на децата

Воспитувањето со претерана попустливост може да предизвика ниска самодоверба кај детето. Премногу толерантните родители понекогаш не воспоставуваат јасно дефинирани правила, а децата може да се чувствуваат збунети и несреќни. Штетата предизвикана...

ГЛАВОБОЛКИ, СТРАБИЗАМ – ОВА СЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ТЕЛЕВИЗОРОТ ВКЛУЧЕН ВО ПОЗАДИНА: Здравјето на детето...

Ако бебето еднаш го задржи погледот на екран 5-10 минути, ништо лошо нема да му се случи. Друга работа е дали телевизорот кој работи во позадина постојано е пред очите на...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ДЕТЕТО КОГА РОДИТЕЛИТЕ СЕ КАРААТ: Последиците се долгорочни и влијаат...

Односот на родителите и тоа како влијае на детето, без разлика дали е добар или лош. Како што објаснува психологот Гордон Харолд од Универзитетот во Сасекс, сосема е разбирливо родителите одвреме-навреме...

Најнови вести

Истражување открило зошто некои жени се здебелуваат по бременоста

Зголемувањето на килограмите по бременоста отсекогаш било предмет на бројни дискусии, но заклучоците од таа дискусија досега беа без научни одговори и потврди. Ако...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во ароматичен сос

Потребно:  600 гр пилешко месо 1 виолетов кромид 2 лажици брашно 2 зеленчукови коцки за супа Црн пипер Сол 2 лажички мелена слатка пиперка ...

10 РАБОТИ КОИ ДЕЦАТА НЕСВЕСНО ГИ УЧАТ ОД ВАС: Внимавајте на вашето однесување во...

Додека се трудиме да ги воспитуваме децата на најдобар можен начин, им објаснуваме што и како треба да прават, забораваме дека тие всушност најмногу...

9 НЕОЧЕКУВАНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНСКИТЕ АЛЕРГИИ: Не се само кивањето и црвените очи, лекарите...

Со пролетта, многумина посегнуваат по хартиените марамчиња поради сезонските алергии, а експерт открива и некои многу неочекувани симптоми на сезонските алергии. Тревата и поленот за...

ОВЧИТЕ СИПАНИЦИ ВО ВРВОТ НА НАЈПРИЈАВУВАНИ АКУТНИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА: Болеста започнува ненадејно со покачена...

Според податоците на Институтот за јавно здравје на РСМ, во текот на март најчесто регистрирано акутно заразно заболување се овчите сипаници со вкупно 825...

Татковците денес поминуваат седум пати повеќе време со своите деца отколку пред 40 години...

Вработените татковци поминуваат во просек по 35 минути со своите деца секој ден, додека во 70-тите имале само пет минути за нив, утврдила заедничка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен колач со пишкоти

Потребно: 2 кутии пишкоти 250 мл млеко За кремот: 100 гр маргарин 100 гр шеќер во прав 3-4 чаши кисела павлака 500 мл слатка...

Кога детето ќе се врати од училиште, поставете му ги овие прашања

Комуникацијата помеѓу родителите и децата е клучна за нивниот однос, но понекогаш може да биде предизвик, особено во ситуации кога децата се уморни после...

ИГНОРИРАЊЕТО Е ЕДНА ОД НАЈЛОШИТЕ КАЗНИ: Родителот никогаш не смее да му го прави...

Доц. д-р. Томислав Франиќ, специјалист по детска и адолесцентна психијатрија, смета дека игнорирањето е однесување кое родителите никогаш не треба да го користат, бидејќи...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Кога детето има потреба од движење

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед Ј.З.У. Центар за рехабилитација на патологија на вербална комуникација ♦♦♦♦♦♦♦ Секое дете има потреба да се движи. Продолжената имобилност вродува...

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...
error: