дома тагови причини

Ознака: причини

Како да препознаете дали бебето има пеленски осип?

Осипот во пеленската регија кај бебињата вообичаено се јавува во текот на првата година од животот, и тоа најчесто од 9. до 12. месец. Педијатрите пеленскиот осип го поврзуваат со постојаната...

Три причини зошто децата се отпорни на коронавирусот

Молекуларниот биолог, проф. Иван Џикиќ објаснува зошто децата се отпорни на коронавирусот. Тој наведува три можни поради кои, според моменталните информации, коронавирусот погаѓа едно на илјада деца. Првата причина е поради манифестацијата...

Зошто бебето може да почне да ‘рчи?

Произведувањето на разни звуци, не е ништо невообичаено кај новороденчето, а тоа го вклучува и ‘рчењето. ‘Рчењето во најраната возраст, според експертите, не е загрижувачко, но ако постои хронично ‘рчење кај...

Што кога детето измислува причини да избегне одење во градинка или во училиште

Дете кое измислува причина да избегне градинка или училиште, родителите и воспитувачите сметаат дека е недоволно зрело и “размазено“. Додека лутината, несигурноста и стравот се нормална реакција на нова средина во...

Кога треба да се загрижите што детето оди на прсти?

Одењето на прсти е појава која е честа кај децата, особено во периодот кога проодуваат. Поголем дел од нив ја надминуваат ваквата навика, но кај дел таа се задржува и е...

Кои се причините зошто доаѓа до повторувачки абортуси кај жената? 

Спонтаниот абортус се дефинира како прекин на бременоста до 20. гестациска недела и исфрлање на ембрионот или фетусот од матката. Ваквите абортуси се застапени со 10-20 отсто од вкупниот број на...

Зошто детето има надуен стомак и како да му помогнете

Повеќето родители барем еднаш се сретнале со надуеност, односно со надуен стомак кај детето и со сета непријатноста што произлегува од тоа. “Децата се уште немаат доволно зборови со кои би ја...

Зошто се јавува сува кожа и црвенило кај бебињата?

Денес секое четврто бебе страда од сува кожа. Поради тоа, тоа е склоно кон кожни болести, како егзема. Со оглед дека бебешката кожа е почувствителна од на возрасните, важно е да...

Зошто се јавува низок притисок во бременоста?

Појавата на низок крвен притисок во бремноста е вообичаена, особено во првите месеци, односно во првите 24  недели, што е предизвикано од васкуларниот систем – вените се шират за да обезбедат...

Работи кои треба да ги знаете за опаѓање на косата по породувањето

Сите мајки по породувањето, не можат да се пофалат со бујна коса. Поточно, голем број жени се жалат на губење на косата во бременоста, ни и по породувањето. Иако можеби не...

Најнови вести

СЕ ОСТВАРУВААТ ЛИ СТРАВУВАЊАТА: Педесет и еден пациент во Јужна Кореја кои оздравеле од...

Се остваруваат ли стравувањата дека смртоносната инфекција може да се скрие во човечките клетки и повторно да се реактивира? ♦♦♦♦♦♦♦ Педесет и еден пациент кои оздравеле...

Најнов протокол за трудници и коронавирус: Најголем ризик за плодот постои доколку трудницата се...

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако сум позитивна на КОВИД-19...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав појадок +8м.

Потребно: 1 лажица киноа  1 лажица просо 1 лажица амарант 1 лажица мелено ленено семе Кисело млеко Подготовка: Киноата, просото и амарантот се потопуваат во...

Бронкс ЗОО: Заразениот тигар не бил тестиран на COVID-19 со тест за луѓе

Тестот за коронавирус, кој бил направен од страна на зоолошката градина во Бронкс, кој покажа дека нивниот тигар е позитивен на Ковид-19 е различен...

Каков ризик носи нискиот притисок во бременоста за мајката и за бебето

Нискиот крвен притисок во бременоста најчесто не предизвикува значајни здравствени проблеми, но многу нискиот притисок може да биде причина за загриженост. Зошто доаѓа до појава...

Коронавирус & Респиратори: Зошто оваа машина е клучна во битката против COVID-19?

Според Светската здравствена организација (СЗО), околу 80% од луѓето со Ковид-19 - болеста предизвикана од коронавирус - се опоравуваат без да им биде потребен...

Како оваа 99-годишна прабабичка го победи коронавирусот: Тајната е во сендвичите со мармалад и…

Надеж во време на криза – пандемија на коронавирус – време кога е особено битно да се пласираат позитивни вести. Една од нив е...

ЦИТОКИНСКА БУРА: Претераната реакција на имунолошкиот систем – eдна од главните причини зошто коронавирусот...

Феноменот на „цитокинска бура“ или претеран имунолошки одговор на организмот кој резултира со тешки воспалителни промени, се чини дека има клучна улога во тешката...

ПРЕД ПОЈАВА НА СИМПТОМИ: Британските научници развија домашен тест за „рано предупредување“ на Ковид-19

Научниците од Универзитетот во Њукасл развија тест што може да открие дека некој се заразил со коронавирус уште пред да покаже симптоми. Тестот може да...

Д-р сци. Александар Сајковски: „ДОБРО УТРО DR LEO BABY ДХА ОМЕГА“

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   Иако започна пролетта и денови кои најавуваат убаво време и часови поминати на децата во паркови, во игра и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби полнети тиквички +8м.

Потребно: 2 помали тиквички 80гр мелено месо 1 морков 2 лажици ориз Подготовка: Излупете ги тиквичките и издлабете ги. Претходно, изупениот мороков изрендајте го и...

БЕБЕ – Кое е идеално време за заспивање

Кога ќе се фати ритамот на спиење на бебето, после се е лесно, тврди Поли Мур, директорка на Центарот за истражување на спиењето во...

Бремена сте, а ви се зголемува крвниот притисок? Ова треба да го знаете за...

Високиот крвен притисок во текот на бременоста е состојба која бара посебно внимание и следење. Без разлика дали се појавила во текот на бременоста...

Овошје кое треба да го јадете во бременоста

Повеќето жени се загрижени околу тоа кое овошје треба да го јадат и дали егзотичното и цитрусното овошје е опасно да се јаде во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав пудинг од ориз и јаболко

Потребно: 1 шолја ориз 5 шолји кравјо млеко ½ шолја шеќер 1 лажица спк од портокал 1 јаболко 1 лажичка цимет ½ лажица мед Подготовка:...
error: