дома тагови причини

Ознака: причини

Зошто доаѓа до појава на црвенило под очите кај децата

Црвенилото под очите што се јавува кај децата најчесто е предизвикано од атопичен дерматитис или егзема. Често е кај децата, но може да се појави на која било возраст и да...

ДОЕЊЕ  И МЛЕЧНА ФОРМУЛА: Кога е оправдано да се воведе комбинирана исхрана на бебето

По породувањето, голем број мајки се соочуваат со проблеми поврзани со доењето. Неможноста мајката да дои може да се јави од повеќе причини, а некогаш и кога мајката ќе воспостави лактација,...

ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС: Како се лекува покачениот шеќер во бременоста и како влијае на плодот?

Зголемениот шеќер во крвта претставува се почеста појава кај луѓето. Лошата исхрана и животните навики се причина за појава на дијабетес, што може да влијае на различни сегменти на здравјето. Доколку жената...

ПОСТПОРОДИЛНО ЗАКРЕПНУВАЊЕ: Дали е нормално да чувствувате болка при интимен однос

Студија на Истражувачкиот центар од Австралија покажала дека жените кои родиле со царски рез, имаат за 50% поголеми шанси да имаат болни односи и 18 месеци по породувањето, во однос на...

Зошто бебињата се особено нервозни навечер?

Во периодот помеѓу четири часот попладне и 10 часот навечер, многу родители ќе забележат или веќе забележале, дека нивните бебиња стануваат доста раздразливи и плачливи. Сите стратегии за смирување во овој...

СТРАВ ОД НЕПОЗНАТИ: Како да му помогнете на вашето бебе?

Иако детето до оваа возраст било многу дружељубиво, сакало да оди кај други во раце и не плачело поради тоа, во периодот од 8 или 9 месеци тоа може да се...

ПОВРАЌАЊЕ КАЈ БЕБЕ: Паника од КОВИД-19 или вироза?

Првата причина секогаш е, секако, сомнеж за вироза. Иако цревните вирози се составен дел од растењето – нема дете кое ги немало – во време на пандемија со коронавирус, секој и...

Причини за појава на вагинален исцедок по породувањето

Вагиналниот исцедок по вагиналното, односно природно породување - лохија (лат. Lochia), е нормална и очекувана појава која трае во наредните 4-6-8 недели, и во тој период се менува бојата, количината и...

Зошто детето може да “гори“ од температура и во лето?

Високата температура е една од најчестите причини за загриженост и страв кај родителите, без разлика на причината и времето кога се јавува. Инфекциите се главниот причинител за зголемената температура кај децата,...

Зошто доаѓа до појава на запек и што е нормална столица кај децата?

Што е “нормално“? Нормалната столица кај бебе кое се храни со мајчино млеко е со златно-жолта боја, зрнеста и со киселкаст мирис. Детето може да има столица по секој подој или да...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави новогодишни колачиња

Потребно: 300гр оризово брашно 2 јајца 100гр стопен путер 2 лажици мед 1 прашок за печиво 100гр замрзнати вишни Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го...

Децата родени со царски рез се изложени на поголем ризик од инфекции

Според резултати од нова студија, децата родени со царски рез може да бидат изложени на поголем риизк од хоспитализација поради инфекции во првите години...

Хроничната бубрежна болест е најголем ризик фактор за болничко лекување на пациентите со КОВИД-19

Ново истражување покажало дека хроничната бубрежна болест е водечки ризик фактор за згрижување во болница поради КОВИД-19. Студијата утврдила дека пациентите со КОВИД-19 со...

Упатство за вакцини против коронавирус за деца и родители: Дали треба да се вакцинираат...

Британскиот секретар за здравство Мет Хенкок изјави дека вакцината нема да биде задолжителна за децата и дека нејзиното примање ќе биде доброволно Велика Британија ќе...

Вакцината против COVID-19 пристигна во Велика Британија

Вакцината против коронавирус пристигна денеска во Велика Британија, објавија британските медиуми. Првичните дози на вакцината беа транспортирани директно од фабриката на „Фајзер“ во Белгија, а...

COVID-19: Радиолог открива што значи бело, а што црно на СНИМКАТА НА БЕЛИ ДРОБОВИ

„Црните бели дробови на снимката се добар знак бидејќи она што е црно е всушност воздух, а ако гледаме воздух, тоа значи дека имаме...

Проф. д-р Никола Пановски: ВИРУСИТЕ ЌЕ МОРА ДА СЕ НАПЛАТАТ – Догодина најголем проблем...

„Нема многу искуство за вакцините што ќе се случи ако човек што бил позитивен ја прими вакцината. Догодина најголем проблем ќе се случи со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печурки на највкусен начин

Потребно: 500гр свежи шампињони 2 главици кромид 100гр сува сланина 2 лажици масло 2 чешниња лук 10 кришки леб 250мл млеко 200мл кисела павлака ...

Нивото на стрес кај мајката за време на бременоста може да го обликува мозокот...

Мозокот на новороденчето може да го обликува нивото на стрес што неговата мајка го доживува за време на бременоста, открило ново истражување. Имено, се...

КОВИД-19: Кога треба да носите маска и дома

Луѓето би требало да носат маска и дома за да спречат инфекција со новиот коронавирус кога им доаѓаат посетители однадвор и не се во...

Научниците со совет до оние кои прележале COVID-19: „Тренирајте го мирисот“ за побрзо да...

Ваквиот тренинг може да помогне во поправка заснована на невропластичност - способност на мозокот да се реорганизира за да ја компензира промената или повредата Ако...

М-р Ивана Урдаревиќ: За лице со оштетен слух е многу потешко да се контролира...

ПИШУВА: М-Р ИВАНА УРДАРЕВИЌ лиценциран логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Како оштетувањето на слухот влијае во секојдневниот живот Л ицето на кое му е дијагностицирано оштетување на слухот, ретко...

Проф. д-р Ана Глигиќ: Вакцината против COVID-19 дава краткотраен имунитет до две години, но...

Сите фармацевтски компании кои влегоа во трката за производство на вакцината ги прават вакцините така што „носителите“ на вакцината се безопасни аденовируси во кои...

Како да разговарате со децата за земјотреси и други катастрофи

Прифатете ги и почитувајте ги нивните чувства и стравови. Не ги отфрлајте како безначајни или смешни. Покажете му на детето дека разбирате зошто се...

Проф. д-р Дејан Докиќ: ВИРУСОТ Е МНОГУ ПОДМОЛЕН – Ретко некој се спасува од...

Болните од Ковид-19 треба да пијат многу течности и да земаат витаминска терапија. „Ц витамин, но претпазливо, затоа што може да ги оштети бубрезите....
error: