дома тагови пријатели

Ознака: пријатели

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини пици со бело месо

Потребно: 350 гр брашно 1/2 лажица сол 200 мл топла вода 1,5 лажички квасец 2 лажици шеќер 1 лажица маслиново масло За белото месо: 2,5 лажици крем сирење 1/2 лажичка сол 1/2...

МОЕТО ДЕТЕ НЕМА ПРИЈАТЕЛИ: Совети што да правите во случај никој да не сака...

Сара е четврто одделение и нетрпеливо ги брои деновите до промена на училиштето и тоа од две причини: „Затоа што тогаш конечно ќе си заминам од ова одделение, но и затоа...

НЕ МЕ САКААТ ВО НИВНОТО ДРУШТВО: Што да направите кога вашето дете нема пријатели?

Ако детето е задоволно и среќно, и родителите се. Но, ако забележите дека вашето малечко е претежно само на игралиштето, ако доаѓа дома од градинка или училиште тажно и генерално не...

Дали вашето дете има карактеристики што го прават потенцијална жртва на врсничко насилство?

Врсничкото насилство е една од горките теми и проблеми со кои се соочуваат сè поголем број деца. Во својата работа, експертите често се среќаваат со поединци кои се малтретирани на училиште,...

ДЕТСКИ РАЗВОЈ: Типични фази низ кои минува детето од 3. до 5. година

Децата на четиригодишна возраст, најчесто надвор од домот се предобри, додека дома стануваат непослушни. Инаку, за предучилишната возраст се вели 'мал пубертет', а сигурно досега и сте сфатиле и зошто. Немирни,...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат премногу стимулација. „Фронталниот лобус на мозокот добро реагира...

СОЦИЈАЛЕН ЖИВОТ И РОДИТЕЛСТВО: Еве што сакаат родителите да знаат нивните пријатели без деца

Родителството влијае на пријателството и може да изгледа дека вашата пријателка одеднаш зборува сосема друг јазик и не е ни близу до онаа старата, откако станала мајка. Ова е делумно точно...

Како да му помогнете на детето да најде пријатели?

Секоја мајка знае колку пријателите се важен дел од животот на секое дете. Но, со оглед дека детето мора се да учи од почеток, така мора и да ја совлада вештината...

ТОКСИЧНИ ПРИЈАТЕЛСТВА: Погрешниот избор на пријатели во школските години може да им наштети на...

Пријателствата имаат големо влијание во текот на целиот наш животен циклус, но тие се особено важни во детството и адолесценцијата. Пријателите не следат додека растеме и имаат важно влијание врз развојот...

Рани знаци на можна психопатија кај децата: Не чувствуваат вина или каење, ниту пак...

Иако зборот „психопат“ звучи шокантно и се поврзува со возрасните, овие особини се јавуваат и кај децата. Покрај тоа, повеќето возрасни лица кои страдаат од психопатија имаат симптоми уште од детството....

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: