дома тагови промени

Ознака: промени

Научниците објаснуваат што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува

Родителите кои се склони да критикуваат често не сфаќаат дека му прават многу повеќе штета отколку добро на своето дете. Група невронаучници од Универзитетите Питсбург, Калифорнија-Беркли и Харвард одлучиле да истражат...

ЈА ПРАВАТ МНОГУ РОДИТЕЛИ: Експертите ја откриваат најштетната работа во воспитувањето на детето

Доследноста е една од најважните и најпродуктивните стратегии за ефективно родителство, а во пракса тоа би значело да се биде доследен во распоредот, рутините и правилата, во обрасците за дисциплина, како...

Што кога мама и тато не се согласуваат околу воспитувањето на децата?

Многу родители чувствуваат дека подобро ги воспитуваат своите деца кога нивниот партнер не е во близина. Дали има вистина во тоа? Одговорот на ова важно прашање за порталот Parents го дава...

4 НАЧИНИ НА КОИ НЕ ОБЛИКУВА ДЕТСТВОТО: Психолог посочува како на нас влијае редот...

Иако секоја наша приказна од детството е уникатна, психологот Роберт Таиби за Psychology Today истакнува дека постојат некои заеднички работи кои влијаат на сите нас. Еве ги најважните: Редослед на раѓање Редоследот на...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува

Родителите кои се склони да ги критикуваат своите деца често не сфаќаат дека им прават многу повеќе штета отколку корист. Имено, група невролози од Универзитетот Питсбург, и Харвард одлучиле да истражат...

Кои необични симптоми можат да бидат знаци на бременост?

Најчести рани симптоми на бременост се изостанок на менструација, чести промени во расположението, чувствителни гради, мачнина и замор. „Во текот на бременоста, телото се менува под влијание на голема доза на...

КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ: Биполарното растројство кај децата не е исто како кај возрасните

Биполарното пореметување кај децата и тинејџерите значајно се разликува од тоа кај возрасните. Според Клиниката Кливленд, возрасните со биполарно растројство често имаат поизразени епизоди на манија или депресија кои траат една...

НАРУШУВАЊА ВО ОДНЕСУВАЊЕТО НА ДЕТЕТО: Црвени знамиња што не треба да ги игнорирате

Понекогаш е тешко да се забележат нарушувања во однесувањето бидејќи никој не верува дека „нешто се случува“ со неговото дете. Но, ако вашето дете почне да покажува повеќе гнев од вообичаено...

МОМЧЕ ВО ПУБЕРТЕТ СЕ СРАМИ ДА ПРАША, А ЗА ТОА МОРА ДА СЕ ЗБОРУВА:...

Вашето дете влегува во пубертет, како да зборувате за тоа? Градите на девојчињата почнуваат да растат, менструацијата започнува, па промената е јасно видлива. Момчињата почнуваат да лачат повеќе тестостерон и нивните...

Бебињата го гледаат она што возрасните не можат да го видат!

Се сеќавате ли на оние фустани за кои се расправаше дали се во бела и златна или сина и црна боја? Па, вашето бебе да може да зборува, веројатно би имало...

Најнови вести

ЗАПЕК КАЈ ДЕЦАТА: Зошто се јавува и кога е причина за загриженост?

Опстипација или запек кај дете е честа појава која во повеќето случаи не е причина за сериозна загриженост. Се јавува кога детето има многу...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чоколаден мус

Потребно: 200 гр темно чоколадо (најмалку 70% какао) 1 мала шолја слатка павлака 2 лажици шеќер 3 јајца Прстофат сол Подготовка: Темната чоколада растопете ја...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Овие знаци укажуваат дека вашето дете може да биде пречувствително

Кога повеќето луѓе ќе го слушнат изразот „хиперсензибилно дете“, можеби прво ќе помислат на мало дете кое плаче и за најмала ситница што му...

Научниците објаснуваат што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува

Родителите кои се склони да критикуваат често не сфаќаат дека му прават многу повеќе штета отколку добро на своето дете. Група невронаучници од Универзитетите...

СТУДИЈА: Домашните тестови за Ковид-19 се најпрецизни четвртиот ден по појавата на симптомите

Според студијата објавена во списанието „Clinical Infectious Diseases“, најдобро време за тестирање за Ковид-19 со домашен тест е четвртиот ден од почетокот на симптомите. Истражувачите...

ФИЗИЧКАТА АКТИВНОСТ Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ ЗА КОГНИТИВНИТЕ СПОСОБНОСТИ: Пуштете ги децата да си...

Истражувањата покажуваат дека вежбањето, без разлика дали се работи за тимски или индивидуални спортови, па дури и само излегувањето надвор, нè прави покреативни и...

Кои родителски постапки ја нарушуваат детската самодоверба

Развојот на самодовербата кај детето зависи од многу различни фактори, објаснуваат психолозите. И додека некои работи можат да доведат до поголема самодоверба, други може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Германски колач со јаболки

Потребно: За подлогата: 1/4 чаша + 3 лажици путер 1/3 чаша шеќер 1 лажичка екстракт од ванила 1 јајце 1,5 чаши брашно 3/4 лажичка прашок...

Овие особини ги откриваат емоционално незрелите родители

Во случај родителите да се емоционално незрели, на детето може да му биде тешко да воспостави здрав однос со нив. Без разлика на тоа...

Три грешки поради кои децата стануваат зависни од родителите

Иако е во ред малите деца да се држат до своите родители, во одреден момент тоа може да стане претерано. Постојат многу причини зошто...

Д-р Катерина Василева-Димовска: „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА“ – синдром кој се појавува главно...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева-Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦  Синдромот „Алиса во земјата на чудата“ е ретка, но алармантна клиничка слика, која се карактеризира со кратки епизоди на искривување...

Ова се знаци дека вашето дете напредува во градинка

Почетокот на фазата во градинка во животот на детето може да изгледа застрашувачки. Иако понекогаш се оди без проблеми, чести се ситуации каде што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...
error: