дома тагови раѓање

Ознака: раѓање

ИСТРАЖУВАЊЕ: Во кои месеци најчесто се раѓаат бебињата

Германските стручњаци во последните 40 години воочиле интересен тренд дека најмногу бебиња се раѓаат во текот на летото, на основ на податоците од германските породилишта. Стручњаците забележале дека минатата година во...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Доењето е безбедно за бебето дури и кога мајката е заразена со КОВИД-19,...

Се чини дека мајките заразени со КОВИД-19 наверојатно нема да им ја пренесат болеста на своите новородени бебиња, дури и кога дојат и делат иста соба, под услов да превземаат одредени...

Фотографии што го одземаат здивот: Бебе пристигнува на свет „облечено“ во амнионска кесичка

Раѓањето на дете е секогаш чудо Јана Бразил е фотографка со седиште во Бразил, која е специјализирана за фотографии во моментот на раѓање на бебињата. Зад себе има безброј фотосесии, но една...
video

ВИДЕО: Неверојатни снимки на бебиња во првите 20 секунди од животот

Францускиот фотограф, Кристијан Бертелот бил присутен на царскиот рез на својата сопруга, Таа, била подложена на итна операција за да се спаси и таа и нивното дете. Инспириран од тоа случување,...

НЕОБИЧНО ИСТРАЖУВАЊЕ: Во кој период од денот жените најчесто се пораѓаат

Едно необично истражување било направено на Универзитетот во Лондон. Имено, научниците сакале да покажат во кој период од денот се раѓаат најмногу деца. Набљудувајќи ги податоците од породувањата помеѓу 2005. и 2014....
video

НЕОБИЧНО ВИДЕО: Како расте бебето во стомакот – од зачнување до раѓање

Ултразвукот нуди краток увид што прави бебето во матката, а сега може да погледнете реалистичен приказ на бебешкиот пат кој трае девет месеци, во само четири минути. Ова видео го следи развојот...

Д-р Маргарита Камбовска: ПОРОДУВАЊЕ ВО ВОДА – Најубавиот момент е тој што бебињата после...

ПИШУВА: Д-р Маргарита Камбовска специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Породувањето во вода е еден многу убав чин и за мајката и за новороденчето, како и за нас. Постепено се доближуваме до еден природен процес кој има...

Како се менува мозокот на мажите и жените откако ќе станат родители?

Научникот д-р Пилјанг Ким од Универзитетот Денвер открил дека мажите по раѓањето на детето доживуваат слични промени во мозокот како и мајките. Деловите во мозокот одговорни за поврзаност, грижа, емпатија и...

Проблемот се појавува веднаш по раѓањето: Откриена најчестата причина за неплодност кај мажите

Истражување кое е спроведено во Велика Британија покажува дека еден од седум хетеросексуални парови има проблеми со добивањето дете. Во таквите ситуации, фокусот на лекување најчесто е репродуктивното здравје на жената,...

Проф. д-р Георгиос Константинидис: Асфиксија кај новороденче и нејзини последици – вовед, дефиниција, инциденција...

ПИШУВА: Проф. д-р Георгиос Константинидис, педијатар-неонатолог Претседател на Здружението на педијатри на Србија ♦♦♦♦♦♦♦ Во клиничката терминологија, поимите асфиксија и хипоксија честопати се користат како синоними, што не е потполно исправно. Асфиксија е состојба во која пулмоналната...

Најнови вести

Треба ли да “паничите“ при секој удар на главата на детето?

Да, повредите на главата може да се случат без разлика на огромната грижа и внимание кои ги посветувате на своето дете. Но, во најголем...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една...

Д-р сци. Александар Сајковски: ШКОЛО И ГРАДИНКА ВО ВРЕМЕ НА COVID-19 – Како да...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА: Заштитете го вашето дете (II дел) Во нешто посвежите утра на оваа втора...

Мали трикови за стекнување добри хигиенски навики кај децата

Повеќето родители им ги мијат забите на децата се додека тие не развијат свои моторни вештини. Сепак, важно е демонстрирањето на правилна техника за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: За две порции 2 тиквички 150гр брокула Половина главица кромид Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на...

ШТО ГЛЕДААТ: Зошто бебињата и малите деца сакаат да си играат со огледала?

Психолозите овој феномен се обиделе да го објаснат уште во седумдесетите години на минатиот век и правеле тест со огледала. Истражувачите проучувале група на...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време...

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на...

Идеално би било да се вакцинирате некаде околу крајот на октомври и почетокот на ноември, бидејќи оптималниот заштитен ефект се јавува две недели подоцна,...

Јавноста збунета: Американскиот центар за контрола и превенција на болести по грешка објави дека...

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести неочекувано ги врати упатствата за пренесување на коронавирусот, отстранувајќи го делот за пренос преку воздухот што...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...
error: