дома тагови разлики

Ознака: разлики

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се сеќавате колку енергија имавте во првата бременост?...

АКО ДЕТЕТО КАШЛА, КИВА И МУ СОЛЗАТ ОЧИТЕ: Еве како да препознаете дали е...

Септември е време на алергија, особено на амброзија, а во исто време присутни се и многу вируси со кои децата можат да се заразат. Симптомите многу често се слични, па родителите...

Имате две деца, а различни се како небо и земја? Зошто секое дете е...

Постојат ситуации во кои родителите лошо се чувствуваат поради сопственото дете, било кога е плачливо, или дрско или непослушно, или има навика да се фрла на под кога нешто не е...

ЦАРСКИ РЕЗ ИЛИ ПРИРОДНО ПОРОДУВАЊЕ: Кои се разликите во процедурата, опоравувањето и компликациите

Вагинално породување или царски рез – дилема која трае години наназад и за која многу често се зборува. Царскиот рез е операција која може да биде планирана или пак итна, доколку...

ТЕМПЕРАТУРА КАЈ БЕБЕ: Кога да се загрижите и како да ги разликувате сезонските болести...

Нормалната телесна температура кај новороденчињата и доенчињата е до 37,5 степени. За зголемена телесна температура се смета онаа која е над 37,5, а над 38 степени педијатрите ја сметаат за температура...

Почнува сезоната на респираторни инфекции: Како да се разликуваат од коронавирусот?

Почетокот на есента е период од годината кога почнуваат и респираторните инфекции и алергиските реакции кај децата, но поради сличноста на симптомите со болеста КОВИД-19, тоа може да предизвика немир и...

Кои се разликите помеѓу првото и второто породување

Втората бременост просечно трае пократко Бременоста трае 40 недели. Почетокот на бременоста се смета од првиот ден на последниот менструален циклус. Првата бременост трае просечно 41 недела и 3 дена (10 дена...

Пет работи кои се целосно поинакви на второто породување

Додека првото породување е изненадување за жената, вториот пат е полесно, оти таа знае што ја чека, а и телото е подготвено. Второто породување е пократко Додека првото породување просечно трае 18 часа,...

Момчиња и девојчиња: Кога почнуваат разликите?

Девојчињата и момчињата некогаш изгледаат како два различни света. Кога се манифестираат овие разлики и со што се условени? Дали зависат од гените или опкружувањето и образованието? Важност на хормоните Гените ја одредуваат...

Размазено или презаштитено дете?

Новите начини на воспитување на децата донесоа и нова “педагошка патологија“ во вид на синдром на размазено дете и синдром на презаштитено дете. Иако извесен број на деца истовремено се размазени...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: