дома тагови развој

Ознака: развој

Д-р Ранко Рајовиќ: Развивајте дивергентно размислување кај децата, тоа е клучот за развој на...

Д-р Ранко Рајовиќ, специјалист по интерна медицина и магистер по неврофизиологија, автор на познатата НТЦ-програма за учење и основач на Менса Југославија, а денес Србија, зборува за интелигенцијата кај децата, наследните...

ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Дали треба со децата да излезам надвор кога ќе залади и на...

Кога температурите ќе паднат, родителите почнуваат да се грижат и се помалку ги носат децата надвор на воздух. Родителската загриженост најчесто е поврзана со стравот од детски болести, па најчесто есеннските...

ЗАЕДНИЧКО ИЛИ ОДДЕЛНО СПИЕЊЕ: Постои објаснување зошто бебето подобро спие во вашиот кревет

Пред да дојде бебето на свет, родителите се опседнати со креветчиња, колевки и други работи што ќе им бидат потребни за спиење на бебето. Потоа се враќате со детето од болница...

ЛОШИ ИЛИ ДОБРИ НАВИКИ: Не ве слуша кога зборувате, си игра со храната и...

Во одредени моменти, секоја мајка се чувствува дека нејзиното дете е создадено да ја тестира. Мирното детенце преку ноќ станува дете кое неконтролирано плаче и многу често вели “не“. Тоа е...

СПОРЕД ПЕДИЈАТРИТЕ: Ова е најважната храна за развој на детскиот мозок

Храната што вашето дете ја јаде во првите две години од животот (и хранливите состојки што ги прима во текот на гестацијата) имаат силен ефект на неговото здравје и развој. Според...

Дали е нормално детето да ја удира главата од ѕид или од под?

Не е реткост бебе или помало дете, одеднаш на се, да почнат да реагираат со удирање на главата во ѕид или под, а иако на родителите тоа им изгледа страшно и...

ЗОШТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА СИ ИГРА? На овие начини влијае на правилен развој, а...

Научниците велат – играта е работа за децата и тоа е навистина така. Низ игра децата учат за светот, за себе и за останатите луѓе. Таа е важен дел од здравиот...

Д-р Ранко Рајовиќ: Гледањето ТВ, особено таблетите и видеоигрите се последната опција, која треба...

„Работата на детето е да се движи, да комуницира, да игра, а гледањето телевизија, особено таблетите и видео игрите се последната опција која треба да се сведе на минимум или целосно...

Светски ден на плишаните играчки: Како овие играчки придонесуваат за развојот на вашето дете

Популарноста на плишаните играчки е непобитен факт, а нивната историја започнува во Египет кога најчесто биле користени во религиозни церемонии. Благодарение на германската кројачка Маргарет Штајн и нејзината компанија која ги...

ГРАФОМОТОРИКА – што е, како се развива и како да се подобри?

Графмоторичките вештини се комбинација од различни вештини: фина моторика на дланката, визуелна перцепција, окуломоторна координација и гласовна анализа и синтеза кои овозможуваат лицето да држи молив и да пишува. За графомоторика кај...

Најнови вести

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена...
error: