дома тагови развој

Ознака: развој

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ КАКВА МОЌ ИМ ДАВА ПОЛЗЕЊЕТО НА БЕБИЊАТА: “Искусните“ деца ќе препознаат потенцијална...

На возраст од околу седум до девет месеци, повеќето бебиња почнуваат да се движат самостојно – често ползејќи. Тоа им овозможува да ја истражат својата околина, да ја подобрат рамнотежата и...

БЕБЕТО САМО ШТО НЕ ПРООДЕЛО: 4 знаци дека детето е подготвено за својот прв...

Кога децата ќе го откријат движењето и истражувањето, како да стануваат прилично непредвидливи. Иако вам ви се чини дека физички и моторно се подготвени за следниот чекор, тие сепак одлучуваат малку...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ Е НАРЦИС? Кај најмладите нарцизмот не се дијагностицира така лесно, но...

Нарцисоидното нарушување на личноста или нарцизам е психолошко нарушување кое се карактеризира со чувство на изразено самообожување, силна потреба за внимание и восхит, но и површност во односите, како и недостаток...

РОЗОВА СОБА, СКОКАЊЕ ПО КРЕВЕТ, ИГРАЊЕ НА ПОД: Најчести грешки кои го забавуваат развојот...

“Интелегенцијата не е наследна, се наследува само потенцијалот кој треба да се активира, а во таа смисла најважна е раната стимулација во првите години од животот на детето, додека најголемо влијание...

НЕ САКА ДА СИ ЛЕГНЕ ВО КРЕВЕТ ПРЕД 22 ЧАСОТ: Овие знаци ќе ви...

Поголемиот дел од потребата за сон децата ја исполнуваат во текот на ноќта, но што кога тој ритам ќе се наруши? Може ли тоа долгорочно да влијае на нивното здравје? Еве...

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА ОПАСНОСТИТЕ ОД УПОТРЕБАТА НА ДУБАЧИЊА: Предизвикуваат повреди и го попречуваат развојот...

Во продавниците за детска опрема сè уште се продаваат дубачиња, без разлика што, според упатствата на експертите, тие се потполно непотребни и исклучително штетни за детето. Така, Канада стана првата земја...

ПЛАЧЕЊЕ, ПРАШАЊА, ТАЈНИ: Што никогаш не треба да му ограничувате на детето

Психолозите сметаат дека ограничувањата му овозможуваат на детето чувство на сигурност и заштитеност. Но, одредени ограничувања може да го направат токму спротивното: да предизвикаат чувство на несигурност и да го забават...

КОЈ ИМА ПРЕДНОСТ: На чување во градинка или “баба сервис“?

Секоја мајка во моментот кога детето доволно ќе порасне, мора да донесе важна одлука за тоа кој ќе го чува кога таа ќе се врати на работа. Кого да изберете –...

ДЕВОЈЧИЊАТА СЕ ПОНАПРЕДНИ ОД МОМЧИЊАТА: Што на оваа тема велат педијатрите?

Секое дете се развива со свое темпо, а тоа е општопознат факт. Но, родителите со повеќе деца, особено ако имаат и момчиња и девојчиња, сигурно ќе ви речат дека девојчињата се...

Зошто и колку е важна улогата на таткото во воспитувањето на децата

Психолозите велат дека една од најголемите потреби кои ги имаме во детството, е заштитата од таткото. Ова можеби на некого му звучи контраверзно, но науката ја докажала вистината за ова тврдење. Многубројни...

Најнови вести

Д-р Олгица Николовска: ТРЕТМАН НА РЕФЛУКС И РЕГУРГИТАЦИЈА КАЈ НОВОРОДЕНО И ДОЕНЧЕ

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар - неонатолог ONE Hospital - Тетово ♦♦♦♦♦♦♦ Г астроезофагеален рефлукс или состојба дефинирана како пасажа на желудочна киселина и храна во езофагусот претставува честа...

Зошто е толку важна физичката активност во бременоста?

Доколку бременоста е уредна, ако поминува без поголеми потешкотии и ако се чувствувате добро, умерената физичка активност ќе ви помогне да останете во форма...

ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ ГИ СУШИТЕ АЛИШТАТА ВО ДОМОТ: Ако тоа го правите во оваа соба,...

Сушењето алишта во студените зимски денови не е едноставно, а доколку немате машина за сушење, задолжително користете сушалка или радијатори како помош. Меѓутоа, експертите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пиперки полнети со бело месо

Потребно:  1-2 пиперки 400гр пилешко филе 1 јајце 100гр кашкавал ½ лажиче лук во прав Подготовка: Месото исечкајте го на коцки, посолете го и...

ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА НАЈПОПУЛАРНИ ДЕТСКИ ИМИЊА ЗА 2022 ГОДИНА: Има неколку кои родителите кај...

При крајот на секоја година се објавува список со најпопуларни имиња за момчиња и девојчиња во целиот свет. Родителите наоѓаат различни инспирации при изборот...

ПРОТЕИН ШТО ГО ОТКРИВА НЕПРИЈАТЕЛОТ: Кое ниво на ЦРП покажува дека на вашето дете...

За залудно да не негодувате кај лекарот кој не сака да му препише антибиотици на вашето дете, обидете се прво да дознаете кој е...

Д-р Олгица Николовска: РЕФЛУКС И РЕГУРГИТАЦИЈА КАЈ БЕБИЊАТА

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар - неонатолог ONE Hospital - Тетово ♦♦♦♦♦♦♦ Рефлукс и регургитација се медицински термини кои го опишуваат процесот на враќање на мали количини храна...

ДОБАР ПОЧЕТОК: Првите 1350 дена од животот на бебето го одредуваат неговиот физички, когнитивен...

Најважниот период за развојот на вашето дете, како физички, така и когнитивен и емоционален, се првите 1.350 дена од неговиот живот, а кои се...

НАМЕСТО “КАКО БЕШЕ ВО УЧИЛИШТЕ“, поставете им ги на децата овие прашања

“Како беше на училиште денес?“ е прашање кое повеќето родители им го поставуваат на децата по враќањето од училиште, но ретко кој добива задоволителен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од варени јајца

Потребно: 6 јајца Свеж магдонос 1 лажица сенф 2 лажички кромид во прав 2 лажици презла 2 лажици оцет Подготовка: Во зовриената вода додадете го...

ПО РАЗВОД: Зборувањето грди работи за отсутниот родител стручњаците го нарекуваат емоционално злоставување на...

Разводот е по смртта на блиска личност, случување кое остава најголема траума кај личноста која учествува во него. Тоа е тешко искуство за сопружниците,...

ЗДРАВСТВЕНИТЕ АГЕНЦИИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Морбилите се непосредна глобална закана

Малите сипаници или морбилите се еден од најзаразните човечки вируси кој речиси целосно може да се спречи со вакцинација. Меѓутоа, потребна е  95 процентна...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Оваа вештина ги разликува ментално силните деца од оние кои се откажуваат

Како детски психолог, Микеле Борба во текот на својот работен век многупати се среќавала со деца на кои им била потребна помош, најчесто емоционална....

БРЗИ СОВЕТИ за силен детски имунитет

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или училиште, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на детето...

ШТО ВЕЛАТ ЕКСПЕРТИТЕ: Зошто малите деца често спијат странично во креветот?

Повеќето експерти се согласуваат дека е најдобро родителите да ги остават малите деца да спијат како што сакаат. “Да, тие обично заспиваат на невообичаени...
error: