дома тагови рецепт

Ознака: рецепт

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка: Излупете и исечкајте ја крушата на ситни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза чоко торта

Потребно: 300гр чоколадни колачиња/бисквити 100гр путер 300мл слатка павлака 350гр грчки јогурт 30гр шеќер во прав Подготовка: Чоколадните бисквити иситнете ги во блендер, па во сад измешајте ги со растопениот путер. Убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ДЕТОКС супа што постојано ќе ја готвите

Потребно: 4 моркова 4 стабленца целер 1 кељ 2 шолји карфиол ½ шолја елда 1 кромид 3 чешниња лук 1 лажица маслиново масло Зачини по желба 1 шолја леќа 2 литри...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен празничен чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква 1 ванилин шеќер Малку сол Подготовка: Пирето од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки кифлички по рецептот на баба

Потребно: 650гр брашно 250мл млеко 20гр квасец 2 лажички шеќер ½ лажичка сол 2 јајца 1 белка 50мл маслиново масло 1 полна лажица кисела павлака 50гр путер 200гр фета сирење Подготовка: Во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Портокал колач

Потребно: 250гр брашно 2 јајца 150гр шеќер 60мл масло 1 кесичка прашок за печиво 2 портокала Подготовка: Измешајте ги јајцата со шеќерот, па изматете ги. Додадете го маслото, ренданата кора и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пикантен лосос од рерна

Потребно: 400-500гр филети лосос Чили зачин 4 лажици маслиново масло 2 чешниња свеж лук Сол Малку бибер Подготовка: Измијте го лососот, па со хартиена крпа соберете го вишокот вода. Зачинете, па прелијте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Новогодишни чоколадни бисквити

Потребно: 100гр путер 80гр шеќер 1 јајце 2 лажици зејтин 2 кесички ванилин шеќер 1 прашок за печиво 100гр пченкарен скроб 250гр брашно 250гр црно чоколадо 100гр сечкани бадеми или кикирики Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана леб со чоколаден крем

Потребно: 3 зрели банани 6 лажици путер 2 јајца (на собна температура) 180гр павлака или грчки јогурт 2 лажички екстракт од ванила 2 шолји брашно 1 лажичка сода бикарбона ¾ шолја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Новогодишни колачи – шишарки

Потребно: 300гр мелени бисквити 200мл млеко 200гр чоколадни пченкарни снегулки 100гр путер 3 лажици какао во прав 2 лажици шеќер 1 лажица брашно 1 лажица шеќер во прав Подготовка: Измешјате ги оревите...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: