дома тагови ризична бременост

Ознака: ризична бременост

КОРТНИ КАРДАШИЈАН ОТКРИВА КОЛКУ РАЗЛИЧНА БИЛА БРЕМЕНОСТА НА 44 ГОДИНИ: Сè ми беше забрането,...

Со оглед на ризичната бременост и фактот дека има 44 години, ријалити ѕвездата била под строг лекарски надзор. Кортни Кардашијан и нејзиниот сопруг, музичарот Тревис Баркер, на 1 ноември станаа родители на...

ПРИМ. Д-Р СЦИ. КЛИМЕНТ МАТОСКИ: Проектот „Струга 1983“ започна како визија, а функционира 40...

На 18 јуни, во 18 часот во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, доајенот на македонската педијатрија, прим. д-р сци. Климент Матоски, ќе го презентира проектот „СТРУГА 1983“, негово авторско...

Прво дете по 45-тата година? Очекувајте компликации!

Студија спроведена во Израел на мајки кои за прв пат се породиле по 45-годишна возраст покажала дека 8 од 10 жени имале здравствени проблеми за време на бременоста. Исто така, речиси...

СИТЕ НОВОРОДЕНЧИЊА ГО ПОМИНУВААТ ОВОЈ ТЕСТ: Што ако бебето добие Апгар резултат помал од...

Апгар тестот се прави веднаш по раѓањето и неговата цел е да се процени здравјето на бебето и да се идентификуваат сите потенцијални проблеми. Кога ќе се роди бебето, медицинскиот персонал ја...

Д-р мед. науки Наталија Ангелкова: Предвремено раѓање, ризична бременост, жолтица во првите 24 часа...

  ♦♦♦♦♦♦♦ ПИШУВА: Д-р мед. науки Наталија Ангелкова специјалист по педијатрија – невролог и доктор на медицински науки во областа на невромускулни болести   Под поимот церебрална парализа се подразбира група на нарушувања кои ја менуваат положбата...

Интервју со д-р Гордана Петровска: Првиот плач и првиот допир со свилено меката бебешка...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Се поголем број на жени се решаваат на бременост подоцна во животот и тоа си носи свои последици. Се јавува проблем со крвни садови, шеќерна болест, болести на тироидна...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: