дома тагови родител

Ознака: родител

НЕ САКАТЕ ДА ИМАТЕ РАЗГАЛЕНО ДЕТЕ? Овие 5 стручни совети може да ви помогнат...

Ако работата на родителот е да воспитува деца кои се добри, љубезни и одговорни, тогаш избегнувањето на разгаленост е многу важна компонента на нашите родителски должности. И не само тоа, туку...

МАМО, НЕ ГРИЖИ СЕ: Појави што се вообичаени кај бебињата

Нормално е одредени појави кај бебињата, за кои се смета дека се вообичаени, да ги загрижуваат родителите. Но, како родител треба да знаете дека и покрај целосното внимание и грижа, некои...

ВИКАЊЕТО НА ДЕТЕТО НЕ ПОМАГА: Пробајте ги овие четири ефикасни методи

Кога ќе го започете вашето патување како родител, никогаш нема да помислите дека би можеле да им викате на вашите деца. Мислите дека тие се она нешто толку вредно, слатко и...

ИГРА ПРЕД ОГЛЕДАЛО, ГЛЕДАЊЕ ВО ОЧИ, БАКНЕЖ ЗА ПОЗДРАВ: Како на едноставен начин да...

ГЛЕДАЈТЕ ГО БЕБЕТО ВО ОЧИ Не постои подобар начин да му покажете на бебето дека сте заинтересирани за тоа што ви “зборува“, од погледот во очи. Англиски истражувачи утврдиле дека директниот поглед...

ПРКОС, АГРЕСИЈА, ПЛАЧЕЊЕ: Зошто и во вакви ситуации треба да го прегрнете детето?

Децата влегуваат во секакви фази кои не секогаш им се јасни и сфатливи на родителите – пркосат, викаат, имаат испади на лутина и бес, плачат, невообичаено се однесуваат и покажуваат агресија....

СИНДРОМ НА ЗАБОРАВЕНО ДЕТЕ: Зошто доаѓа до него и како да го спречите?

Во последно време, феноменот на заборавено дете е се почест, а неретко завршува со смрт на детето, особено во летните месеци и за време на големите жештини. Зошто се јавува синдромот на...

КОГА МОЖЕТЕ ДА ГО РАЗГАЛИТЕ БЕБЕТО? До одредена возраст бебињата едноставно не се во...

Без разлика дали го кажал член на семејството или некој добронамерен познаник, речиси секој нов родител во одреден момент го слушнал истото предупредување: “Ако го држите во раце бебето секогаш кога...

ИГРА СО БЕБЕТО: Оваа едноставна активност ќе ви помогне подобро да се поврзете со...

Кога го добила своето прво дете, психотерапевтот Веред Бенхорин се чувствувал како постојан забавувач на своето дете. Цел ден се трудела да смисли нови активности за бебето, а потоа копнеела по...

КОГА РОДИТЕЛОТ И ДЕТЕТО ЌЕ ГИ ЗАМЕНАТ УЛОГИТЕ: Што е парентификација и кои се...

Во некои односи улогите на родителот и детето се обратни и таа ситуација се нарекува парентификација. Во тој однос детето е присилено да биде емоционален или практичен старател на сопствениот родител. Начини...

ИМА ЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ ТОКСИЧЕН ПРИЈАТЕЛ? Како да ги препознаете ваквите пријателства и што...

Некои пријателства можат да направат децата да се чувствуваат вознемирени, збунети и под стрес, но тешко им е да сфатат дека таквите пријателства не се добри за нив. Експертите зборуваат за...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: