дома тагови родител

Ознака: родител

Што всушност му правите на детето додека се дерете на него?

Најважното прашање не е зошто родителите викаат, постојат мали млиони мали и големи причини, туку како тоа влијае на децата. Стручњаците се согласуваат дека поради викањето на нив и потсмевањето, децата...

Ако ги забележувате овие три работи, вашето дете можеби е анксиозно

Секој родител сака најдобро за своето дете. Сака да биде здраво, силно, љубопитно и многу други позитивни работи. Но, што да направите кога се сомневате дека има ирационални реакции на секојдневните...

Како да го одвратите детето (тинејџерот) да не јаде брза храна?

Родителите наидуваат на првите знаци на непослушност, одбивање на вообичаените оброци, но и се поголемо консумирање на брза и лоша храна. Ви предлагаме неколку практични и корисни совети како вашиот тинејџер...

Сакате да престанете да викате на своите деца? Пробајте ги ови три чекора

Повеќето родители сфаќаат дека без разлика колку се длабоки нивните уверувања, или колку е моќна нивната љубов кон децата – неуредната реалност, исцрпеноста од работа, обврските во домот, околу децата, викање,...

Д-р Даница Поповска: ПОВРЕДИТЕ ПРИ ВОЗЕЊЕ ТРОТИНЕТ СЕ СÉ ПОЧЕСТИ – До десетгодишна возраст...

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија ♦♦♦♦♦♦♦   Во последниов период користењето на тротинет е многу популарно. Освен класичните тротинети, зема замав и користењето на електричните тротинети. Тротинетите можат да бидат опасни, кога се возат...

Како недостатокот на време за себе влије на здравјето на мајката

Грижата за себе е нешто што сите знаеме дека е потребно. Но, кога сте мајка, многу е тешко да најдете време само за себе. За жал, недостатокот на слободно време влијае...

Како да го казните детето, а да не му ја уништите самодовербата и да...

Поголем дел од времето, возрасните не можат да се контролираат, па ги казнуваат децата и повеќе од она што заслужуваат. Тогаш, тоа има негативни последици по детето, па тоа развива стравови...

Кога родителските добри намери одат во погрешен правец

Ова се некои од најчестите грешки кои може навистина да бидат штетни по децата. Им давате премногу избор Многу родители мислат деја децата треба да имаат бескрајно многу избор, додека реалноста е...

Дали се однесувате премногу заштитнички кон детето?

Децата мораат да пораснат, но родителите често за тоа не се свесни. Дали и вие сте во категоријата на оние кои премногу ги штитат своите деца, не дозволувајќи им да ги...

Знаете ли како се однесува токсична мајка?

Повеќето луѓе во поимот мајка гледаат пожртвувана жена која негува безусловна љубов кон своите деца и која ќе направи се да своите наследници ги насочи на вистинскиот пат, одрекувајќи се од...

Најнови вести

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати од нова студија покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Истовремено се покажало дека мајките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка кашичка со спанаќ +8м.

Потребно: 50гр пилешко месо 1/2 морков 1 лажица ориз 1 шака спанаќ (може и 3-4 листа блитва) Подготовка: Пилешкото месо се става да се вари...

Како растат децата?

Растот е сложен процес, за време на кој се менува телесната маса, висина, форма и пропорција на телото. Неопходен предуслов за нормален раст е...

Четиригодишно девојче – прво дете заразено со коронавирус во Италија

♦♦♦♦♦♦♦ Девојче од Италија, кое има четири години е првото дете заразено со коронавирус во Италија, пренесуваат утрово италијанските медиуми. Детето доаѓа од местото Кастиљоне де...

Цело време го правиме погрешно: Совети за правилно пресоблекување на бебето

Денешните истражувања укажуваат на тоа дека развојот на мозокот кај човекот зависи од опкружувањето во кое детето расте и искуствата кои ги стекнува, исто...

Д-р сци. Александар Сајковски: Прв чекор во спречување на грипот е вакцинацијата, a ако...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  СЕЗОНСКИ ГРИП (Место и улога на имуномодулацијата во современата медицина - II дел) Според податоците од Институтот за јавно здравје на...

Забавен хороскоп за трудници: Како Јарецот, Рибата, Овенот, Ракот и Девицата ја поднесуваат бременоста

На однесувањето за време на бременоста не влијае само нашиот карактер, туку и хороскопскиот знак, кој може да влијае на одлуките и однесувањето. Овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овесна кашичка со риба +8м.

Потребно: 1 парче филе риба по избор 1 морков ½ кромид 3 лажици овесни снегулки 3 лажички доматно пире 1 лажица маслиново масло Подготовка: Исечкајте...
https://www.youtube.com/watch?v=QHhNbHS4YS0video

Си игра, трие очи, цица палец: Видео за фасцинантниот живот на бебето од зачнување...

Колку пати сте посакале да дознаете како тоа навистина се создава бебето и што се случува во вашето тело за време на бременоста? Самиот процес...

Новороденче старо 17 дена, дијагностицирано со коронавирус по раѓањето, целосно излекувано без никаков третман

♦♦♦♦♦♦♦ Женско бебе, дијагностицирано со смртоносниот вирус COVID-19 во Кина, пред нешто повеќе од две недели, е излечено без третман, објавија кинеските здравствени власти. Државниот весник...

Напредува ли бебето добро со говорот? Што би требало да ве згарижи веќе во...

Иако вештината на говорот е индивидуална, постојат некои показатели кои родителите може да ги предупредат на евентиални отстапки од очекуваниот развој. Некои деца прозборуваат...

Прим. д-р Соња Петровска: Повремена кашлица е нормална, но кашлица што трае со недели...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Хронична кашлица е кашлица која трае осум недели или подолго кај возрасни, или четири недели кај деца. Хронична кашлица значи многу...

Две големи вистини за бебето и мајката по породувањето

Според Нилс Бергман, лекар од Шведска кој во својата пракса извел над 18.000 породувања, не смееме да работиме против природата, оти на тој начин...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав појадок за бебе +7м.

Потребно: 5 лажици елда ½ јаболко ½ крушка Подготовка: Исчистете ја елдата и ставете ја во 300мл вода да се вари. Кога водата ќе проврие,...

Кои се 6. најважни работи во воспитувањето на децата, според психолозите од Харвард

Општеството се менува, а денешните родители поинаку го минуваат времето со своите деца. Децата се фокусирани на новата технологија, па на сите ни чини...
error: