дома тагови ротавирус

Ознака: ротавирус

ЛЕСНО СЕ ШИРАТ ПРЕКУ ДОПИР: Инфекции кои може да ги пренесете ако не ги...

Секојдневно доаѓаме во контакт со безброј површини и предмети, често без размислување. Сепак, овој навидум безопасен чин понекогаш може да доведе до пренос на некоја болест. Некои патогени се особено вешти...

ЦРЕВЕН ВИРУС КАЈ ДЕЦАТА: Ова се симптомиите кои бараат итно лекување

Цревниот вирус е многу честа појава кај малите деца што може да предизвика повраќање, дијареја, а понекогаш и треска, односно покачена телесна температура. Како што објаснуваат педијатрите, обично трае од три...

МАЛИТЕ ДЕЦА СЕ НАЈРИЗИЧНА ГРУПА: Што е стомачен вирус и како тој се разликува...

Покрај респираторните вируси, во овој период од годината многу чести се и стомачните вируси. Повеќе време се поминува во колективи, во затворен простор, што создава идеални услови за делување на поедини...

Секое дете до петтата година ќе се зарази со овој вирус: Се пренесува преку...

Со почетокот на есента најчесто започнуваат инфекциите со ротавирус кој е најчеста причина за акутно цревно заболување кај доенчињата и малите деца, а статистиката покажува дека до петтата година речиси секое...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и пролетните месеци, иако може да се појави...

ПРОЛЕТТА ВО ЗНАКОТ НА РОТАВИРУС: Во градинките е еден од најчестите вируси, а може...

Ротавирусот е честа причина за гастроентеритис, кој често се нарекува и стомачен грип, а се работи за вирус што ги напаѓа цревата и желудникот. Предизвикува повраќање и пролив, особено кај бебињата...

НОРОВИРУС: Епидемија на пролив кај децата

Д-р Горан Вукомановиќ, педијатар на Универзитетската детска клиника во Белград објаснува дека вирусите што предизвикуваат пролив и повраќање кај децата се сериозен проблем, педијатриските амбуланти се преполни, а и детските болнице...

Д-р Звезда Спасовска: Пуштете ги децата да играат надвор во природа, боси, нека се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   П едијатриските ординации во екот на летото се преполни со болни дечиња, кои по релаксирање на рестриктивните мерки поради пандемијата со Ковид-19 полека се враќаат во нормала: во градинките, на игралиштата,...

СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Детето има висока температура? Можеби не е...

Еден од првите симптоми на новиот коронавирус кој е детектиран на почетокот на епидемијата, уште во Вухан во декември минатата година, бил зголемената телесна температура. Во меѓувреме, листата на симптоми се...

Ротавирус инфекции: Пренесување, причини и симптоми

Ротавирусот е вид на инфекција која е вообичаена кај деца помлади од пет години. Вирусот се наоѓа во околината и затоа лесно се пренесува, изразено е заразна, а сезоната на инфекција...

Најнови вести

М-р Марина Крстиќ: Целосната инклузија на децата со пречки во развојот во редовните училишта...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Инклузивното образование во согласност со нашироко прифатената дефиниција предложена од УНЕСКО е: „Процес...

Една метода на родителство може да ги направи децата асоцијални. Еве која

Според нова студија објавена во списанието на Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија, начинот на кој ги воспитуваме нашите деца може да направи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Потребно: 3 јајца Прстофат сол 180 гр шеќер 10 гр ванилин шеќер 150 мл масло 150 мл млеко 380 гр брашно 10 гр...

КОИ СЕ ПРЕДНОСТИТЕ АКО РОДИТЕ ДЕТЕ ПО 35. ГОДИНА: Мајките живеат подолго, а бебињата...

Сте станале мајка по 35. година? Истражувањето на Универзитетот Архус во Данска покажува дека децата родени од жени постари од 35 години имаат одредени...

ШТО ТРЕБА ДА МОЖЕ ДА ПРАВИ БЕБЕ НА 3 МЕСЕЦИ: Руски педијатар открива –...

Од моментот на раѓање, бебето континуирано се развива и се прилагодува на новите животни услови. Тоа често расте толку брзо што немаме време да...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери...

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА СЛУЧАИ НА СИФИЛИС: NHS со нов гајдлајн за трудници –...

Лекарите забележале „зголемен број на дијагнози“ на средновековни сексуално преносливи инфекции и кај идните мајки и кај неродените бебиња. Претходно, здравствените работници беа на штрек...

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...
error: