дома тагови ручек

Ознака: ручек

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во бел сос

Потребно: 800гр пилешко бело месо 2 лажици масло 3 лажици мед 1 1/2 лажица соја сос 1 чешне лук 250мл неутрална павлака за готвење Зачини по желба Подготовка: Пилешкото месо исечете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени тиквици со сирење и шунка

Потребно: 2-3 тиквици 2-3 топчиња моцарела 200гр фета сирење 200гр димена шунка Маслиново масло Магоднос Подготовка: Тиквиците убаво измијте ги и исечете ги по должина. Посолете ги и оставете ги да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од рерна готови за 15 минути

Потребно: 1 кромид 4 чешниња лук 200гр овесни снегулки 1 кесичка супа (било каква, а ако немате може и сув зачин и сол по вкус) 50мл масло 1 лажица мелен црвен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака со карфиол

Потребно: 1 главица карфиол Оцет 1 кромид 2 домата 400гр мелено месо Сол Бибер Црвен пипер Масло 1 лажица путер Кашкавал Подготовка: Карфиолот поделете го на цветови и ставете го во чинија...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Протеински ручек за целото семејство

Потребно: 4-5 големи шампињони 2 јајца 4 листа спанаќ 1 домат 150гр крем сирење или урда 2 чешниња лук Сол 50мл масло за јадење Подготовка: Измешајте ги маслото, малку сол и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова тава за мерак

Потребно: 1кг компир 1 кромид 1 морков 3 чешниња лук 3 варени јајца 3 лажици масло Зачини по желба За преливот: 2 јајца 1 шолја јогурт 1 шолја млеко (200мл) За наросување: 1...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен беби ручек

Потребно: 1 јаболко 4 кајсии 1 круша Подготовка: Излупете го овошјето и исечкајте го. Ставете вода во помало тенџере и ставете ги јаболката и кајсиите. По 5-7 минути додадете ја и крушата....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Совршени тестенини со печурки

Потребно: 500гр свежи шампињони 3 чешниња лук 2,5 лажици путер 500гр тестенини 2 лажици брашно 500мл млеко ½ шолја рендан пармезан Зачини по желба Подготовка: Измијте ги ги печурките и исечкајте ги....

СОЧЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Пилешко во сос од тиквици и шампињони

Потребно: 1 кромид 800гр бело пилешко месо 1 голема тиквица 400гр шампињони 500мл павлака за готвење Сол Бибер Оригано Подготовка: Пилешкото пропржете го на малку масло. Кромидот ситно исечкајте го, тиквицата исечете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лесен ручек од тиквици

Потребно: 6 големи тиквици 450гр рикота 1 шолја пармезан ½ лажичка лук во прав Доматен сос 1 шолја рендана моцарела Подготовка: Исечете ги тиквиците по должина на ленти со средна дебелина. Ставете...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: