дома тагови самостојност

Ознака: самостојност

ДАЈТЕ ИМ МОЖНОСТ ДА НАУЧАТ: Кои вештини треба да ги совлада детето до шестата...

Многу родители ги потценуваат капацитетите на своите деца, а различни истражувања потврдуваат дека единствената разлика меѓу децата и возрасните е животното искуство. Децата можат да направат толку многу ако им се...

ПУШТАЊЕ КОНТРОЛА: Зошто е важно понекогаш да му попуштите на вашето тврдоглаво дете?

Децата на две или тригодишна возраст се непредвидливи, понекогаш деструктивни, тврдоглави и со променливо расположение. Во еден момент би сакале да се галат, а веќе во следниот се однесуваат како тинејџери....

Зошто треба да го оставите детето само да се облекува?

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста и снаодливоста се особини кои се развиваат...

Колку скоро бебето може само да почне да држи шишенце?

Иако хранењето на бебето создава посебна емотивна врска со него, родителите исчекуваат и кога тоа ќе биде способно само да го држи своето шишенце. За да го достигне овој стадиум, важно...

Како да го поттикнете детето да биде посамостојно?

Дали сте знаеле дека веќе од 2,5 години децата се комплетно способни да се облечат? Не секогаш! Научете ги децата на едноставен начин да се грижат за себе и за своите работи....

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? Оставете го оти тоа е важно за неговата...

Се облекува ли вашето дете само? Ако сакате детето да биде самостојно, мора да го пуштите да учи на ситни работи, а една од таквите е токму облекувањето. За детето да порасне...

СЕ ГРИЖИТЕ ШТО ДЕТЕТО СЕ УШТЕ НЕ ПРООДЕЛО, ПРОЗБОРЕЛО, НЕ ЈАДЕ САМО: Како полесно...

Не се знае кому е потешко – на младите родители кои штотуку ја истуркале првата година со детето или на паровите кои добиле второ бебе, па упорно го споредуваат со првото....

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста и снаодливоста се особини кои се развиваат...

Како претераниот родителски заштитнички однос му штети на детето?

Децата мораат да пораснат, но родителите често за тоа и не се свесни. Дали и вие сте во категоријата на оние кои премногу ги штитат своите деца, не дозволувајќи им да...

Сакате детето да биде самостојно? Еве што треба да направите!

Одредена доза на стрес е потребна за децата да пораснат во способни и самостојни возрасни лица, тврдат стручњаците. Ако се способни да се изборат со помала количина на конфликт кога се...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: