дома тагови семејство

Ознака: семејство

10 ПРАШАЊА КОИ ПОКАЖУВААТ ДАЛИ СТЕ СПРЕМНИ ЗА УШТЕ ЕДНО ДЕТЕ: Биолошкиот часовник отчукува,...

Одлуката да се прекине со раѓање може да биде една од најтешките семејни одлуки за родителите. Уживате во родителството, биолошкиот часовник полека отчукува, а вие се прашувате - ако не ја...

Како да го подготвите детето за доаѓање на нов член во семејството

Доаѓањето на нов член во семејството е стресно за родителите, но и за децата. Психологот Ивана Кобер Врбат од Хрватска објаснува како родителот може да го подготви детето за раѓањето помал...

4 НАЧИНИ НА КОИ НЕ ОБЛИКУВА ДЕТСТВОТО: Психолог посочува како на нас влијае редот...

Иако секоја наша приказна од детството е уникатна, психологот Роберт Таиби за Psychology Today истакнува дека постојат некои заеднички работи кои влијаат на сите нас. Еве ги најважните: Редослед на раѓање Редоследот на...

СЕКОЈА ГОДИНА ЗАБРЕМЕНУВА, ВЕЌЕ ИМА РОДЕНО ОСУМ ДЕЦА: Американка од 2009. постојано е трудна

36-годишната Ариел Тајсон е бремена речиси секоја година од 2009 година. Таа и нејзиниот сопруг Мајкл имаат шест сина, а оваа година конечно добија и девојче. И сега го очекуваат осмото...

Што е синдром на изгорен тост и дали страдате од него?

Сигурно сте слушнале за „прегорување“, кога едноставно се прегорувате од обврски и стрес? Но, дали сте слушнале за синдром на изгорен тост? Грижата за бебе и воспитувањето на детето никогаш не се...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ: Многу е тешко родителот да препознае дека неговото дете...

Пишува: Александра Стојановска saska@pedijatar.mk Врсничкото насилство или булингот е тема за која се зборува, но се чини недоволно. Јавното зборување на оваа тема се актуелизира обично кога ќе се случи некој немил настан и...

8 РАБОТИ КОИ НЕМА ДА ГИ ВИДИТЕ ВО ЗДРАВИТЕ И СРЕЌНИ СЕМЕЈСТВА: Не очекуваат...

Меѓународниот ден на семејството се одбележува на 15 мај, а тој ден е само еден од потсетувањата колку е важно семејството како столб на секое општество, како и колку е важно...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ДИСЦИПЛИНАТА ВО СЕМЕЈСТВОТО КАКО ФАКТОР ЗА ПРАВИЛНО ВОСПИТАНО ДЕТЕ

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Дисциплината во едно семејство претставува процес на вежбање и учење кои придонесуваат во развојот на...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО Е ПРАВИЛО ОД 3 МИНУТИ ВО СЕМЕЈСТВОТО? Следете го секој ден,...

Колку време поминувате со вашето дете во текот на денот? Поради нашите многубројни обврски и брзиот начин на живот, работата која ни одзема најголем дел од деновите додека нашите деца се...

Детски психијатар советува: Како да го подготвите детето и да му го олесните доаѓањето...

Велат дека пристигнувањето на второ дете во семејството е многу поголем предизвик од првото раѓање. Но, постојат начини да се направи таа транзиција да помине глатко. Детски психијатар открива четири чекори...

Најнови вести

ШТО СОВЕТУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ: Како на детето да му олесните без солзи да си оди...

Напуштањето на паркот, односно одењето дома по играње, знае да биде многу трауматично искуство за повеќето деца, но многу често и за родителите кои...

ПРЕД ДА ИЗБЕРЕТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ СПОРТ: Не го пропуштајте овој преглед, тој може да го...

Фактот дека ненадејниот срцев застој е водечка причина за смрт кај младите спортисти изгледа нелогично и го поставува очигледното прашање: Зошто најмладите, најспремните и...

4 совети кои би можеле да помогнат детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители. Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои...

ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ НАЧИНИ НА УЧЕЊЕ ПОДОБРИ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Шведска ги враќа книгите и вежбањето ракопис...

Малите Швеѓани во училиштата повторно ќе читаат повеќе книги, ќе читаат тивко и ќе вежбаат ракопис, а помалку ќе работат на таблети и ќе...

МОЈАТА ЌЕРКА ОДБИВА ДА ПИШУВА ДОМАШНИ ЗАДАЧИ, ЈА ТЕРАВ ДА СЕДИ ДО ДОЦНА НАД...

„Мојата ќерка е второ одделение, а еден од најголемите предизвици во моментов е тоа што не сака да си ги пишува домашните задачи. Ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана мафини со чоколадо

Потребно: 2 големи банани 1/2 чаша путер од кикирики 2 јајца 2 лажици јаворов сируп или мед 2/3 чаша бадемово млеко 1 лажичка екстракт...

Еве во која земја родителите најмалку се грижат нивните деца да имаат добри манири

Да имате добро воспитани деца често е една од ставките на списокот со желби на родителите. Но, не сите мислат дека тоа е една...

РЕГУЛИРАЊЕТО НА ЕМОЦИИТЕ НЕ Е ВООПШТО ЛЕСНО: Што да направите кога детето ќе ве...

Децата ни поттикнуваат болки од најскриените места и ги извлекуваат на површина речиси секојдневно. Обично кога се чувствуваме вознемирени поради нешто што детето го...

Мајка открива рани симптоми кои довеле до дијагноза на аутизам на нејзината ќерка

Како што пишува клиниката „Мајо“, аутизмот е невроразвојно нарушување кое се јавува во раното детство и трае цел живот. Нарушувањето од аутистичен спектар е...

Девет едноставни начини да го смирите детето без користење на мали екрани

Тантрумите, односно детските изливи на бес, можат да бидат исклучително предизвикувачки. Како за децата, така и за родителите. Во овие ситуации, некои родители посегнуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го...

Која грешка родителите најчесто ја прават кога им поставуваат граници на децата

Поставувањето граници е многу важно во воспитувањето на детето, а со тоа се согласува и клиничкиот психолог Беки Кенеди. Таа вели дека постои една...

Пет најчести причини за губење на апетитот кај децата

Губењето на апетитот кај децата може да ги загрижи повеќето родители. Меѓутоа, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на...

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ДЕЦАТА СЕГА: Честата пневмонија или бронхитис пред седумгодишна возраст го зголемува ризикот...

Децата кои имаат редовни белодробни инфекции се изложени на поголем ризик од слип апнеја во подоцнежниот живот, покажува една студија. Децата чии родители пушат или...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Најголемата грешка што родителите ја прават при одвикнување од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени. Имајќи предвид дека не...
error: