дома тагови семејство

Ознака: семејство

НИКОГАШ ДОВОЛНО ВРЕМЕ ЗА СИТЕ: Како да се балансира родителството и работата?

Вработените родители неретко се борат со времето и неможноста да вниманието во целост го посветат на работата или детето. Нешто секогаш им го одвлекува вниманието и нивниот ден никогаш нема доволно...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ДЕТЕТО ТРЕБА ДА СЛУША СО РАЗБИРАЊЕ

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Со самото раѓање детето има слух, но доколку нема добар слух, тешко ќе може да...

Рани знаци на можна психопатија кај децата: Не чувствуваат вина или каење, ниту пак...

Иако зборот „психопат“ звучи шокантно и се поврзува со возрасните, овие особини се јавуваат и кај децата. Покрај тоа, повеќето возрасни лица кои страдаат од психопатија имаат симптоми уште од детството....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Царски ручек

Потребно: За 4 лица 250гр мелено месо 450гр мешавина од смрзнат или свеж зеленчук (брокула, карфиол и морков) 1 кромид 3 јајца Зачини по желба 200мл павлака за готвење Моцарела Подготовка: Издинствувајте го...

ЖИВЕЕТЕ СО ВИНА ДЕКА СТЕ ЛОША МАЈКА? 5 совети како тоа да го промените

Откако ќе се вратат на работи, многу мајки ги мачи чувство на вина поради тоа што никако не успеваат да ги избалансираат деловниот и приватниот живот. Без оглед на тоа дали...

НОВО БЕБЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО: Среќната вест на детето кажете му ја според возраста

Родителите неретко се среќаваат со проблем кој се јавува која ќе одлучат да добијат уште едно дете. Првото дете често може да се чувствува занемарено и луто, но тоа може да...

Интервју со м-р д-р Ангелчо Андоновски: „ПЕДИЈАТРИСКИ ПРИРАЧНИК ЗА ПРВИТЕ ШЕСТ ГОДИНИ“ ја опфаќа...

Водени од максимата „Се за децата“, еминентен стручен тим, предводен од м-р д-р Ангелчо Андоновски, педијатар, заедно со проф. д-р Татјана Јаќовска, педијатар, доц. д-р Ана Попоска, логопед и проф. д-р...

М-р Ивана Урдаревиќ – Геческа: БИЛИНГВИЗАМ КАЈ ДЕЦАТА – Од самото раѓање до 5-6...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, спец. едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦ Двојазичноста (билингвизам) е способност на поединецот, групата или народот да се служи со два јазика без видливи склоности кон еден од нив. СОВЕТИ... Од самото раѓање...

М-р Марина Крстиќ: Дали и вие имате надарено и талентирано дете во семејството? Ова...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Долго време надареноста се поврзуваше само со висок коефициент на интелигенција и високи интелектуални и академски достигнувања. Доминантните современи концепции...

БЕЗ ЧУВСТВО НА ВИНА: Како да балансирате помеѓу работата и децата

Ако мислите дека денес не сте во можност да уживате оти постојано мислите на тоа како утре или за викенд мора да работите, тогаш вашиот живот веројатно не е избалансиран. За...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: