дома тагови син

Ознака: син

НАУЧНИЦИТЕ ДОШЛЕ ДО ИНТЕРЕСНО ОТКРИТИЕ: Ова е типот на мајка која воспитува најуспешни деца

Истражувањето е направено земајќи предвид податоци за 24 земји и тоа во период од 2002 до 2012 година. А заклучокот, пишува порталот Your Tango, е дека ќерките на вработените мајки имаат...

5 работи на кои секој татко треба да го научи својот син

Најчесто, момчињата се во друштво на жени, почнувајќи од нивните мајки, градинка и училиште каде 90 отсто од вработените се жени, па не е погрешно да се каже дека на момчињата...

“ШТО НЕМА ДА ПРАВИМЕ“: Мајка со шегобијни правила за почетокот на учебната година

На 1. септември започнува новата учебна година и многу родители полека ги воведуваат своите деца во рутината. За да го подготви својот син за враќање во училишната клупа, мајката Никол Џексон...

10 РАБОТИ ШТО СЕКОЈА МАЈКА МОРА ДА ГО НАУЧИ СВОЈОТ СИН: Воспитувањето машко дете...

Велат дека мајките и синовите имаат посебна врска. Искористете го тоа за да го насочите детето на вистинскиот пат и да го пораснете во личност со која ќе се гордеете. Како...

КАКО МАЈКИТЕ МОЖАТ ДА ГИ УПРОПАСТАТ СВОИТЕ СИНОВИ? Познатиот психолог Карл Јунг открива фатална...

Карл Густав Јунг, еден од најпознатите швајцарски психолози и психоаналитичари, донел интересен заклучок за воспитувањето на машките деца - тој истакнува дека воспитувањето кое не одговара на правилниот развој на детето...

7 ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ НА КОИ МАЈКИТЕ ТРЕБА ДА ГИ НАУЧАТ СВОИТЕ СИНОВИ: Сакајте ги...

Децата се како сунѓери, се впиваат од своите родители. И со секој родител детето има посебна динамика на однос, од која зависи и во каков човек ќе порасне, каква самодоверба ќе...

ВАЖНИ ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ЧЕСТО ОСТАНУВААТ НЕКАЖАНИ: Што момчињата треба да слушнат од своите...

Родителите постојано им даваат на своите деца различни информации кои првенствено служат како дел од воспитувањето и растењето. Но, она што го кажуваат или прават попатно, децата го слушаат и усвојуваат...

ЗОШТО Е ПОСЕБЕН ОДНОСОТ МАЈКА И СИН? Шест работи што секое момче мора да...

Односот мајка-син е еден од оние кои влијаат на формирањето на личноста на детето. Од односот на синот со мајката ќе зависи неговата самодоверба во возрасниот период, како и самопочитувањето, но...

ВАЖНИ ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ЧЕСТО ОСТАНУВААТ НЕКАЖАНИ: Што се момчињата треба да слушнат од...

Родителите постојано им даваат на своите деца различни информации кои првенствено служат како дел од воспитувањето, Но, она што го кажуваат или попатно го прават, децата го слушаат и усвојуваат и...

Д-р Евгениј Комаровски, педијатар: Зошто децата денес немаат почит кон своите родители? Одговорот е...

♦♦♦♦♦♦♦ Денешните деца не знаат да покажат почитување кон своите родители - барем не онакво почитување какво што постарите генерации морале да им покажуваат на своите родители, а за генерации пред нив...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: