дома тагови спиење

Ознака: спиење

РИТУАЛ ПРЕД СПИЕЊЕ: Смирувачка вежба за дишење која ќе ги опушти децата пред легнување...

Мајката Дани Бинингтон, инструкторка по јога одлично знае дека легнувањето на децата во кревет на спиење може да се претвори во хаос. Навечер сите имаме помалку енергија и трпение, а токму...

ПРОБЛЕМ КОЈ СЕ ЈАВУВА КАЈ НАД 75 ОТСТО ОД БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ: Како да се...

Заморот од бременоста ве исцрпува, мачнините едвај поминуваат и никако не  можете да заспиете. Без разлика дали се работи за несоница предизвикана од стрес, невообичаени соништа за бременост, често мокрење или...

КОГА МОЖЕ ДА ОЧЕКУВАТЕ БЕБЕТО ДА ЈА ПРЕСПИЕ ЦЕЛА НОЌ: Возраст, тежина и темперамент

Во текот на првите месеци на бебето, родителите навистина имаат проблеми со спиењето. Во тој период, многу е важно бебето да има добра исхрана, но и добар и квалитетен сон, за...

И НИМ И Е ТОПЛО ВО ЛЕТО: Високите температури и спарнината им го попречуваат...

Дали бебето ќе се прегрее во топлите летни ноќи? Ова прашање сигурно ве мачи кога живата на термометарот ќе се искачи над 30 степени, а и вам ви е тешко да...

ИМ ЧИТАТЕ ЛИ НА ДЕЦАТА ПРЕД СПИЕЊЕ? Приказните ве поврзуваат, развиваат емпатија и позитивно...

Не треба посебно да се нагласуваат сите предности на читањето на децата, но читањето приказна пред спиење спаѓа во посебно вредна категорија. Освен што ви помага во поврзување со децата, има...

Зошто е добро на бебињата да им се пеат приспивни песни

Приспивните песни се одлични за бебињата, бидејќи ги смируваат. Бебињата реагираат на самата песна, без оглед на тоа дали ја знаат мелодијата или јазикот на кој се пее. Она што е единствено...

ПЕДИЈАТРИТЕ СОВЕТУВААТ: Што е најважно во првите денови со новороденчето

Нормално е секој родител, колку и да мисли дека е подготвен, да почувствува доза на страв и вознемиреност кога бебето ќе дојде дома од болница. Истото важи и за мајката и...

ПРОБЛЕМИ СО СПИЕЊЕТО: Стручњаците одговараат на прашања за ноќните стравови, кошмарите и честите будења...

Некои од најчестите пребарувани прашања за децата, се однесуваат на проблемите со спиењето. Експерите за детско спиење, Маријане Сајерс и Стеф Гоуин, одговараат на интересни прашања за спиењето на децата што...

КАПЕЊЕ, СПИЕЊЕ ВО ТИШИНА, ЗАБАВА – 5 МИТОВИ ЗА БЕБИЊАТА: Овие се најчестите грешки...

Родителите со прво дете често имаат проблем кога ќе се најдат помеѓу “два огна“, од една страна ги советуваат оние “кои имаат повеќе искуство“, од друга лекарите. Иако често се водат...

КОГА ДА ГО ПРЕСЕЛИТЕ ДЕТЕТО ВО СОПСТВЕНА СОБА? Психолозите откриваат како да им го...

Голем број родители ги мачи прашањето до кога детето треба да спие со нив во соба и како да препознаат дека е подготвено за одвојување во текот на ноќта. Психолог објаснува...

Најнови вести

РАСПОРЕД НА ВОВЕДУВАЊЕ: Зеленчук во исхраната на детето

Во повеќето случаи, во исхраната на бебето, најпрви се воведуваат житариците, оти е богати со витамини и мутриенти кои му се потребни на бебето....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детска супа од домати

Потребно: 1 црвен кромид 2 моркова 500мл пасирани домати 500мл вода Малку маслиново масло 1 лажичка шеќер Сол Црн пипер Малку брашно Подготовка: Изрендајте го...

ДОЕЊЕТО СПРЕЧУВА РАЗНИ ИНФЕКЦИИ: Доените бебиња имаат помал ризик од инфекции на увото

Мајчиното млеко содржи антитела кои им помагаат на бебињата во борбата против инфекциите, а истражувањата покажуваат дека доените бебиња имаат помал ризик од појава...

ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД БОЛЕСТИ И ДОБРО РАСПОЛОЖЕНИЕ: Зошто е важно децата да се доволно...

За штетноста на сонцето многу се зборува и секако треба мудро да се избере времето за престој на сонце за да се заштитиме од...

ЗАБРАНЕТИ НАМИРНИЦИ ЗА БЕБИЊА: Децата помлади од две години не би требало да ги...

За да обезбедите добар развој важно е да се грижите за исхраната на вашето бебе. Исто така, важно е да знаете и дека постојат...

НАЈЧЕСТ НАЧИН НА ЗАРАЗА СЕ ВАЛКАНИТЕ РАЦЕ: Летните вирози кај децата може да завршат...

Ентеровирозите, акутни инфекции предизвикани од ентеровируси, се јавуваат во текот на летото, а најчесто кај децата и младите. Всушност, станува збор за воспаление на...

Пет знаци дека сте воспитале разгалено дете

Иако намерата на родителите сигурно не е да пораснат деца кои мислат дека се центар на светот, сепак и тоа се случува. Но, ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Потребно: 3 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја јогурт 2 шолји брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 350гр сливи ...

ПРИВЛЕКУВАЊЕ ВНИМАНИЕ ИЛИ НЕШТО СОСЕМА ДРУГО: Од каде доаѓа навиката детето да почне да...

Дали сте забележале дека вашето дете има бесмислена навика која ја сметате за многу непристојна и потенцијално опасна по неговото здравје, како што е...

БЕЗ ПАНИКА: Што секое дете “мора“ да знае до петтата година

Вештините кои што детето ги развива во првите години од својот живот се неверојатни. Но, сепак имајте предвид дека секое дете се развива поинаку...

Што е васкулитис, автоимуна болест со која една година се бори Ештон Качер?

Холивудскиот актер Ештон Качер во видеото за претстојната епизода на каналот National Geographic - „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“ што го објави...

ШТО УТВРДИЛЕ НАУЧНИЦИТЕ: Чувствува ли бебето дека мама го гали стомакот?

Идните мајки сакаат да го допираат и галат својот труднички стомак. На овој начин тие се поврзуваат со бебето и комуницираат со него уште...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со јајца

Потребно: За 4 лица: 1л млеко 400гр тестенини 4 јајца 2 лажици кисела павлака Сол Подготовка: Со миксер изматете ги јајцата со млекото и павлаката. Додадете...

НАЈСЛАТКО ЛЕТНО ОВОШЈЕ: Смоквите се преполни со витамини и минерали, а еве зошто треба...

Смоквите се познати како овошје на боговите, и тие се едно од најслатките плодови. Се одгледуваат уште од античко време, а растат на сончеви...

ПРИФАЌАЊЕ НА НЕИЗБЕЖНИ СИТУАЦИИ: Како да воспитате дете кое позитивно ќе пристапува кон промени?

Единствено промените се постојани, но понекогап е тешко да се прифатат, а децата не се исклучок. Им се допаѓале тие или не, соочувањето со...
error: