дома тагови спонтан абортус

Ознака: спонтан абортус

БРЕМЕНОСТ: Симптоми кои укажуваат на сериозни компликации

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми, но не се исклучени и ситуации кога одредени симптоми упатуваат...

ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Што се смета за нормална вредност, а кога е...

Која телесна температура во раната бременост се смета за нормална? Треската кај идните мајки може да предизвика спонтан абортус, така што е важно да се знае кога и на кој начин...

Трудниците со КОВИД-19 пред породување имаат повеќе компликации

Со анализа на компликациите при породување, опфатени биле 244.645 раѓања, од кои 874 кај заразени жени со КОВИД-19. Научниците во вторникот во списанието PLOS Medicine, информираа дека стапките на спонатни абротуси и...

Митовите се шират брзо како оган, лекарите ја откриваат вистината: Вакцината против Ковид-19 не...

На социјалните мрежи се споделуваат митови за вакцините против коронавирус, почнувајќи од оној кој вели дека вакцината предизвикува неплодност, што секако е неточно. Ова се најчестите митови, кои за вас ги...

ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Што мора да знаете за вакцината против КОВИД-19 и неплодноста?

Многумина се уште не сакаат да примат вакцина, а една од причините е мислата дека таа ќе влијае на (не)плодноста. Сите значајни здравствени институции сметаат дека за тоа до денес не...

Дали стресот може да доведе до спонтан абортус?

Малите стрсови кои секојдневно ги доживуваме не можат да доведат до спонтан абортус. Студиите не покажале поврзаност помеѓу спонтаниот абортус и секојдневниот стрес предизвикан од модерниот начин на живот, како тежок...

Што треба да знаете за бременоста по 35. година

Бременоста по 35. година од животот може да донесе разни ризици и предизвици. Тука, меѓу другото спаѓа надносена бременоста, драматични емотивни промени, абнормалности на хромозомско ниво. Некои од овие ризици може да...

„New Scientist“: Коронавирус – Колку е опасен за бремените жени и новороденчињата

♦♦♦♦♦♦♦ Како што се повеќе се шири во светот пандемијата на „Ковид-19“, здравствените власти ги предупредуваат граѓаните да се придржуваат до мерките на претпазливост - редовно да ги мијат рацете, да избегнуваат...

Кои се причините зошто доаѓа до повторувачки абортуси кај жената? 

Спонтаниот абортус се дефинира како прекин на бременоста до 20. гестациска недела и исфрлање на ембрионот или фетусот од матката. Ваквите абортуси се застапени со 10-20 отсто од вкупниот број на...

Д-р Маќули Хаџи-Лега: ВИСОКОРИЗИЧНИ БРЕМЕНОСТИ Желбата за родителство некогаш е поголема, па пациентите и...

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦ Состојби кои доведуваат до високоризична бременост Покрај близначката бременост која спаѓа во високоризични бремености, овие бремености ги имаме и кај пациентки со аномалии на матката, на...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: