дома тагови страв

Ознака: страв

ВТОРО ДЕТЕ: Страв, реални грижи и делење на љубовта помеѓу децата

Породување?! Бидејќи еднаш сте поминале низ тоа искуство, прилично добро сте подготвени повторно да поминувате низ истата болка и останатите непријатности поврзани со породувањето. Одлуката да родите е една од најголемите која...

АКО СТЕ ТАЖНИ И ТИЕ СТАНУВААТ ПОРАЗДРАЗЛИВИ: Бебињата ги препознаваат емоциите на своите родители...

Повеќето родители веруваат дека бебињата, барем пред наполнети шест месеци, не се во состојба да ги препознаат емоциите на другите, но грешат. Новороденчињата можат да разликуваат емоции од моментот кога ќе...

ЉУБОВ НА ПРВ ПОГЛЕД: Промената што се случува во мозокот кога ќе добиеме бебе...

Многу родители првата средба со своето дете ја опишуваат како љубов на прв поглед. И научниците денес потврдуваат дека промената што се случува во мозокот кога ќе добиеме дете е многу...

СТРАВ ОД ПОРОДУВАЊЕ: Ако се плашите од непознато или имате лошо претходно искуство, еве...

Стравот од породување е природен, особено ако сте прворотка. Толку многу работи ви се непознати, раѓањето само по себе носи одреден ризик, а лошите искуства на вшите пријателки или познанички може...

Во просек, колку е потребно за жената да остане бремена?

Во просек, паровите имаат односи 78 пати од моментот кога ќе одлучат да почнат да се обидуваат па се до моментот кога ќе добијат позитивен знак на тестот за бременост. Тие...

Проф. д-р Светомир Бојанин, детски психијатар: Ако детето повеќе сака да гледа цртани отколку...

Српскиот проф. д-р Светомир Бојанин е познат детски психијатар и автор на повеќе книги и учебници за раниот развој и училиштето. Неговите книги се полни со драгоцени совети за родителите, а...

7 НАЈЧЕСТИ СТРАВОВИ ШТО ГИ МАЧАТ ТРУДНИЦИТЕ ПРЕД ПОРОДУВАЊЕ: Уверете се дека се без...

Се чувствувате ли нервозни пред породувањето што ви претстои? Не сте сами. Сосема е нормално да чувствувате страв од ситуација која во целост ќе ви го промени животот. Страв дека нема навреме...

Психотерапевт советува: КАКО ДА РАЗГОВАРАТЕ СО ДЕЦАТА ЗА ТОА ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО УКРАИНА?

Како што ескалираат вестите за руската инвазија на Украина, така расте и загриженоста за ситуацијата. За оние кои се погодени од насилството, ситуацијата е незамислива, додека кај оние кои гледаат оддалеку...

„МЕЃАШИ“: Бракоразводните постапки и несогласувањата меѓу родителите на децата се во најголем број причини...

СОС телефонот за деца и млади за 2021 год., сега именуван како „Ало Бушавко“, кој работи под закрила на Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ во измината 2021 гoдина често ѕвонел,...

НЕ Е ВАЖНО КОЛКУ ГОДИНИ ИМА ДЕТЕТО: Стравот од одвојување од родителите има различни...

Кога бебе или мало дете се плаши од одвојување од родителите и покажува страв, тоа се нарекува сепарациска анксиозност. Тоа е нормален дел од детскиот развој и често почнува да се...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: