дома тагови студија

Ознака: студија

Околу 4 од 100 хоспитализирани деца со КОВИД-19 може да развијат невролошки компликации

Во неодамна објавената студија во стручното медицинско списание The Lancet’s Child & Adolescent Health, британските научници детално ги опишале невролошките и психијатриски манифестации на тежок КОВИД-19 кај децата. Како што е...

Студија: Изгубеното сетило за мирис како резултат на Ковид-19 се враќа во рок од...

Луѓето кои го изгубиле чувството за мирис поради Ковид-19 може да очекуваат да им се врати во рок од неколку месеци, покажува новото француско истражување. Кај 49 од 51 испитаници, сетилото за...

Резултатите се извонредни: Колкави се шансите да се заразите со коронавирус откако сте се...

Вакцината против Ковид-19 е една од главните алатки кои помагаат во борбата против пандемијата на коронавирус, но ниту една вакцина не е 100% ефикасна. Ова значи дека некои луѓе можат да...

Трудниците ќе примаат вакцина помеѓу 24 и 34 недела од бременоста: Фајзер и Бионтек...

Фајзер и Бионтек започнаа меѓународна студија со 4.000 учесници за да се процени безбедноста и ефикасноста на нивната вакцина против Ковид-19 кај здрави бремени жени, соопштија компаниите. Бремените жени се изложени на...

Здрави млади доброволци намерно ќе бидат заразени со коронавирус, студијата доби етичко одобрување

Првата студија „Human Challenge Covid-19“ во светот ќе започне во рок од еден месец во Велика Британија, со намерно изложување на коронавирус до 90 здрави млади луѓе. Доброволците ќе бидат изложени на...

КОВИД-19 опасен за мозокот и по оздравувањето

Анализа на одделот за психијатрија на Универзитетот Оксфорд утврдила дека кај еден од осум пациенти кои ја прележале болеста КОВИД-19 во првите шест месеци по оздравувањето, прв пат се дијагностицира некакво...

НАЈНОВА СТУДИЈА: Имунитетот по заболување од КОВИД-19 може да потрае најмалку осум месеци

Австралиско истражување покажало дека лицата заразени со новиот коронавирус SARS-CoV-2 имаат имунолошка меморија за да се заштитат од повторна инфекција најмалку осум месеци. Инаку, претходните студии укажуваа дека заболените од КОВИД-19...

ГОЛЕМА АМЕРИКАНСКА СТУДИЈА: КОВИД-19 ретко се јавува кај помалите деца

Голема американска студија над педијатриски пациенти открила дека само четири проценти биле заразени со новиот коронавирус, а поголемиот број од тие случаи биле благи или асимптоматски. Со студијата е потврдена, но...

НОВА СТУДИЈА: Воочените мутации на коронавирус не овоможуваат уште побрзо ширење на инфекцијата

Коронавирусот кој резултира со развој на КОВИД-19 постојано мутира ширејќи се во светот, но се чини дека ниту една од моментално воочените мутации, не овозможува уште побрзо ширење, објавија вчера научниците...

ДАНСКА СТУДИЈА: Маската обезбедува ограничена заштита, но драстично го намалува ризикот ако ја носи...

Данска студија објавена вчера открива дека маските за лице обезбедуваат ограничена заштита против коронавирусот, но нагласува дека тоа не треба да биде аргумент против нивната широка примена за спречување на ширењето...

Најнови вести

ХИПЕРЗАРАЗНА ВАРИЈАНТА: Делта сојот има дури 1.000 пати поголемо вирусно оптоварување, открива нова студија

По неколкумесечно собирање на податоци, научниците се согласуваат: Делта варијантата е најзаразната верзија на коронавирусот ширум светот. Се шири околу два до три пати...

Моќна фотографија на бебе во срце од шприцови: СЕТА БОЛКА И РАДОСТ НА БОРБАТА...

Фотографија која совршено ја отсликува целата болка, но и радост на ин витро оплодувањето. Фотографијата, споделена на Фејсбук страницата Sher Institute, ја покажува вистинската...

Комбинацијата на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го зголемува нивото на антитела кон коронавирусот, покажува студија

Комбинацијата на вакцини, прва доза на „АстраЗенека“, а потоа „Фајзер“, го зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шест пати, во споредба со примени две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза бајадера

Потребно: · 200мл вода · 550гр шеќер · 300гр мелени ореви · 300гр мелени бисквити · 250гр путер · 100гр чоколадо за готвење За глазура: · 150гр црно чоколадо · 2 лажички масло Подготовка:...

ЛЕТОТО Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ: Како и кога да го одвикнете детето од пелени?

Летните месеци се идеален период за вадење на пелените кај детето, но за повеќето родители тој процес ретко поминува без маки. Најчесто станува збор...

НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ, ДЕТЕТО НЕ МАНИПУЛИРА СО ВАС: Зошто децата бараат чаша вода пред...

Толку сте уморни, и и вие и вашето дете, и единство што сакате е да заврши читањето на последната приказна пред спиење, па вашето...

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) кај децата: Кога треба да се јавите на лекар

Плукањето, исто така познато како рефлукс или гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) е неуредно. Но, за разлика од повраќањето, тоа обично не е болно, а бебињата...

Со која вакцина против Ковид-19 најлесно се минува границата: Еве каде може да проверите...

Ширум светот досега се администрирани над 3,7 милијарди дози вакцина против Ковид-19, а многумина летово се решија да ги спакуват куферите и да отпатуваат...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус...

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да...

ОД КОГО ДЕЦАТА ЈА НАСЛЕДУВААТ ВИСИНАТА

Научниците го испитувале начинот на исхрана на бремените жени и утврдиле како тоа влијае врз плодот, но сега е направена студија која ги испитувала...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале...

Дали интелигенцијата е наследна и од кого? Еве што вели науката

Експертите за генетика истражувале дали интелигенцијата е резултат на генетско влијание или се развива и создава од надворешни фактори, и заклучиле дека е комбинација...

Безбедно ли е да се дружите со пријатели кои не се вакцинирани? Еве што...

Ако сте вакцинирани, дали може безбедно да се дружите со пријателите? Одговорот може да лежи во вашето општо здравје, здравјето на луѓето околу вас и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата,...
error: