дома тагови течење на носот

Ознака: течење на носот

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Понекогаш кашлањето е толку силно што заболените...

Расте бројот на заболени од голема, магарешка кашлица и вкупниот број од почетокот на годинава, заклучно со вчерашниот ден изнесува 22 лица. Епидемијата на голема кашлица, забраната за прием и престој...

ЧЕТИРИ БЕБИЊА ПОЧИНАА ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО БЕЛГРАД: Како да ја препознаете болеста која...

Голема кашлица е причината за смртта на четири бебиња на Институтот за мајка и дете во Белград, Србија, додека петто е во животна опасност. Иако вакцинацијата против оваа заразна болест е...

Д-р Александар Петличковски: ГОЛЕМАТА КАШЛИЦА Е НАЈОПАСНА БОЛЕСТ ЗА МАЛИТЕ ДЕЦА, покриеноста со примовакциналната...

Во период кога во регионот и во Европа се зачестуваат случаите на голема кашлица, Македонија моментално стои на околу 83,9 % покриеност со примовакциналната серија, односно со првите три дози кои...

ГРИП И НАСТИНКА: Колку долго траат симптомите и кога треба да се обратите на...

Актуелната „тројна епидемија“ ја сочинуваат високи концентрации на КОВИД-19, респираторен синцицијален вирус (РСВ) или грип. Симптомите на обична настинка имаат тенденција да се влошуваат во првите неколку дена откако лицето ќе се...

НЕОНАТОЛОГ СО СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИТЕ НА НОВОРОДЕНЧИЊАТА: Јас сум доктор кој го загуби братот...

Респираторен синцицијален вирус или РСВ е заразен вирус кој предизвикува инфекции на дишните патишта, и додека за возрасните и постарите деца е како настинка, кај доенчињата и малите бебиња може да...

ЗАКАНА ОД ВРАЌАЊЕ НА ФАТАЛНАТА БОЛЕСТ: Вирусот на морбили може да се „инфилтрира“ во...

Вирусот на морбили може да се инфилтрира во мозокот и да убие деца неколку години по инфекцијата, предупредуваат експертите. Тие стравуваат дека стапките на смртоносна болест на мозокот предизвикана од малите сипаници...

АКО НЕ СЕ ЧУВСТВУВАТЕ ДОБРО, ОСТАНЕТЕ ДОМА: Ова се симптомите на Ковид кој беснее...

Бројот на заразени со Ковид се зголемува токму за време на празничната сезона. Затоа е клучно да се знаат симптомите кои го придружуваат Ковид-19, но она што треба да се има...

ГОЛЕМА (МАГАРЕШКА) КАШЛИЦА: Додека „100-дневната кашлица“ коси лекарите советуваат: Ако видите дека вашето дете...

Случаите на голема кашлица, инаку позната како „100-дневна кашлица“, се зголемуваат низ Велика Британија. Експерт открива зошто родителите треба да бидат внимателни, иако може да ја фатат луѓе на која било...

МАЛИ СИПАНИЦИ: Ова се првите знаци на една од најзаразните болести во светот

Според достапните податоци, бројот на заболени од мали сипаници во Европа е зголемен за неверојатни 3 000 отсто. Светската здравствена организација (СЗО) вели дека повеќе од 30.000 инфекции биле пријавени меѓу...

Д-р Вандана Мадхаван и д-р Вилијам Шафнер, експерти за заразни болести: Колку треба да...

Синдромот на бели дробови не е официјална медицинска состојба. Наместо тоа, тоа е знак за пневмонија што се појавува како бели области на рендген на белите дробови и може да иницира...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: