дома тагови тикови

Ознака: тикови

ШТО Е ТУРЕТОВ СИНДРОМ? Тиковите обично започнуваат на четиригодишна возраст, а се препознаваат по...

Туретов синдром е нарушување кое предизвикува тикови кои вклучуваат и движење и звук и траат повеќе од една година. Иако луѓето не прават тикови намерно, тие имаат силен нагон да ги...

БИЛИ АЈЛИШ ОТВОРЕНО ЗА БОРБАТА СО ТУРЕТОВ СИНДРОМ: Започнува во детството или адолесценцијата и...

Не е непознато дека популарната американска пејачка Били Ајлиш со години се бори со Туретов синдром. За својата дијагноза, за која вели дека е прилично исцрпувачка, зборуваше во најновата епизода од...

Зошто децата почнуваат забрзано да трепкаат што многу често го осудуваме како тик?

Многу работи што децата ги прават, родителите не ги разбираат. Постојат фази во кои забрзано растат и се развиваат, што со себе носи голем број однесувања кои на родителите не им...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: Детското развојно пелтечење не поминува само од себе, туку напротив...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Пелтечењето е говорно пореметување кое се појавува во три облици: детето кога зборува прави повторувања...

Детето цица палец или има непријатен тик? Еве како да му помогнете!

Децата не се ни свесни за своите лоши и грди навики, па не можат од нив ни да се ослободат без помош на возрасните, особено родителите. За почеток треба да се...

Четири грди навики, лесни решенија

Децата не се ни свесни за своите грди навики, па не можат од нив ни да се ослободат без помош на возрасните, особено родителите. За почеток треба да се открие што...

Науч. сор. д-р сци. Татјана Зорчец: Стресните настани подоцна во животот може да предизвикаат...

ПИШУВА: Науч. сор. д-р сци. Татјана Зорчец психолог, специјалист по клиничка психологија, доктор на медицински науки ЈЗУ Клиника за детски болести, Скопје ♦♦♦♦♦♦♦ ТРЕТМАН НА ТИКОВИТЕ Во однос на третманот, не постои еден ефективен третман кој...

Науч. сор. д-р сци. Татјана Зорчец: Тиковите во детската возраст може да се јават...

ПИШУВА: Науч. сор. д-р сци. Татјана Зорчец психолог, специјалист по клиничка психологија, доктор на медицински науки ЈЗУ Клиника за детски болести, Скопје ♦♦♦♦♦♦♦ Тиковите се дефинираат како повторливи, неритмички серии на движења, од неволна природа,...

М-р Ивана Урдаревиќ: И доживеан страв може да доведе до пелтечење

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ Пелтечење (Balbuties) претставува пореметување на флуентност на говорот кое се изразува во прекинатост и неправилност на самиот говорен процес. Според многумина автори се претпоставува дека...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: