дома тагови тинејџер

Ознака: тинејџер

ЗОШТО МОЈОТ ТИНЕЈЏЕР Е ТОЛКУ ЛОШ КОН МЕНЕ? Кога речиси е невозможно да се...

Тинејџерите знаат да бидат многу груби кон своите родители, но не затоа што се сурови и бесчувствителни, туку поради животната фаза во која моментално се наоѓаат. Во нивните животи веќе ништо не...

КАКО ДА СТЕКНЕТЕ ДОВЕРБА КАЈ ДЕТЕТО: Правило што секогаш помага

Колку време поминувате со своето дете по враќањето од работа? Технички, потребни ви се 30 минути да му подготвите вечера, уште толку додека вечера, половина час да го искапете и да...

Имате пркосен тинејџер? Еве како да ја намалите тензијата

Ако ви е позната барем една од овие ситуации, тоа значи дека добро знаете како изгледа тинејџерскиот инат. Може да бидат кавгаџии, склони кон преприки, често воопшто не слушаат она што...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може да бидат различни, а често се работи...

Д-р Ранко Рајовиќ: На детето му треба парк, шума и распуст на село, а...

Генерациите стануваат се послаби, секоја година. Ова го забележаа и над 800 наставници што ги анкетиравме пред осум години, тврди д-р Ранко Рајовиќ, специјалист по интерна медицина и магистер по неврофизиологија,...

ПУБЕРТЕТОТ ГО “ДРМА“ И ВАШЕТО ДЕТЕ: Дали казната е вистинско решение кога ќе згреши...

Тинејџерите треба да се бунат, тоа им е работа. А, вие потрудете се од нив да извлечете се најдобро, а не со казнувањето уште повеќе да ги туркате во амбис. Потребно...

ИМАТЕ ТИНЕЈЏЕР КОЈ УЖИВА ВО БРЗАТА ХРАНА И СТЕ ЗАГРИЖЕНИ? Совети како најлесно да...

Адолесценцијата или тинејџерска возраст е огромен предизвик, и за родителите и за децата. Преминување од фазата дете во возрасна личност, носи низа предизвици, истражување, испитувања и на крај дефинирање на ставовите...

Кои “грицки“ може да ги спасат тинејџерите од акни?

Нема дете кое не сака грицки меѓу оброците, кои неретко се нездрави намирници. Но, со оглед дека се што јадат децата, се покажува на нивната кожа, многумина од нив се соочуваат...

Интервју со Весна Алексовска: Животот е многу полесен кога имаш со кој да споделиш...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Ретките болести се оние кои се јавуваат кај 1 во 2 000 луѓе од популацијата, а во моментов 5% од светското население е афектирано од некоја ретка болест. „Може да...

Вашиот тинејџер постојано го боли глава? Дознајте кога е време за загриженост и посета...

Што предизвикува главоболка кај тинејџерите?   “Причините може да бидат различни, а често се работи за недоволна хидратација или преголема количина на кофеин“, вели д-р Сантос Касари.   Кај нив може да се развие...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: