дома тагови тинејџери

Ознака: тинејџери

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции, а такви промени може да се забележат...

БИПОЛАРНО РАСТРОЈСТВО КАЈ ДЕЦАТА: Неопходно е навреме да се препознаат симптомите

Биполарното растројство кај децата и тинејџерите е значително поразлично од она кај возрасните. Според Клиниката Кливленд, возрасните со биполарно нарушување често имаат поочигледни епизоди на манија или депресија кои траат една...

Прекумерната тежина на млада возраст го зголемува ризикот од рак на простата

Кога младите мажи таложат вишок килограми за време на нивните тинејџерски и 20-ти години, тие може да имаат поголем ризик од агресивен рак на простата подоцна во возрасниот период. „Бевме изненадени од...

М-Р Д-Р МАРИЈА КОСТАДИНОВСКА, ПСИХИЈАТАР: Промените во адолесцентниот период може да бидат збунувачки или...

ПИШУВА: М-р д-р Марија Костадиновска, специјалист психијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Според Светската здравствена организација стресот може да се дефинира како состојба на загриженост или ментална напнатост предизвикана од тешка ситуација. Стресот е нормална биолошка реакција на потенцијално опасна...

Д-р Ранко Рајовиќ, експерт за ран развој: Емпатијата кај децата исчезна, прашање е кој...

„Веќе неколку години е забележливо дека емпатијата на некој начин исчезна. Имаме нова генерација деца каде што можеме да забележиме дека во секоја возраст има по неколку проценти од децата на...

Тинејџерите што спијат подолго имаат помал ризик од прекумерна телесна тежина

Резултатите од студија спроведена во САД на повеќе од 1.000 тинејџери покажала дека колку подолго спие тинејџерот, толку е помала веројатноста да има прекумерна телесна тежина. Имено, се покажало дека за секој...

Знаци кои укажуваат на посериозни проблеми кај тинејџерите

Пубертетот и адолесценцијата се турбулентни години и за младите луѓе, но и за нивните родители. Хормоните, притисоците на околината и интензивните емоции често пати може да доведат до одредени промени во...

ПСИХОЛОЗИТЕ НА ПОМОШ: Како да препознаете дека со вашиот тинејџер нешто не е во...

Периодот на пубертет и адолесценција е подеднакво турбулентен како за детето така и за неговите родители. Хормоните, социјалните притисоци и интензивните емоции често може да доведат до одредени промени во однесувањето...

НОВИ НАСОКИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ДЕБЕЛИНАТА КАЈ ДЕЦАТА: ААП за првпат препорачува третман со...

На родителите на деца од 12 години и постари кои имаат прекумерна тежина или се дебели треба да им се понудат опции, вклучително и лекови за слабеење, а оперативен зафат треба...

ЗАГРИЖУВАЧКИ: Нарушувањата во исхраната се појавуваат веќе на возраст од 9 или 10 години

Кога ќе слушнете дека се споменува пореметено хранење, веројатно и вие, како и сите други,  прво на памет ви паѓа слика на многу слаба тинејџерка или можеби млада студентка во слична...

Најнови вести

Овие знаци покажуваат дека на детето му недостасува самодоверба

Мајките и татковците често мислат дека фалејќи ги своите малечки поттикнуваат нивна самодоверба, но понекогаш тоа не е доволно. Честопати, колку и да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стек со шунка и кашкавал

Потребно: 6 големи телешки стекови (шницли) Лебни трошки Брашно 2 јајца 6 парчиња ајдамер кашкавал 6 парчиња шунка Подготовка: Убаво истолчете ги шницлите и посолете...

ВОСПИТУВАЊЕ НА ДЕВОЈЧЕ: Фрази што не треба да и ги кажувате на вашата ќерка

Тешко е да се одгледуваат ќерки. Светот е полн со застарени очекувања за девојчињата, културни пораки длабоко фокусирани на обликот на нивните тела и...

Како да го подготвите умот на вашето дете да се фокусира на среќа?

Светот денес не е розов и исполнет со еднорози и виножита, дури ни кога станува збор за мали деца. Дотолку повеќе, денес тие се...

Седуммесечно бебе се здобило со изгореници откако грицкало целер на сонце: Еве што треба...

Седуммесечно бебе добило осип со меурчиња откако на сонце џвакало целер. Реана Бенџак на својата ќерка и дала стапче целер за да и ги...

Сите го осудуваат новиот тренд „бадем мајка“, кој сепак се прошири меѓу многумина

Трендовите доаѓаат и си одат постојано и понекогаш изгледаат навистина луди, толку многу што се прашуваме како луѓето воопшто се застанале зад тоа. Еден...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со пршута и павлака

Потребно: 350 грама тестенини 8 парчиња пршута 150 гр путер 250 гр млад грашок 1 помал кромид 1 лажица сок од лимон 1⁄2 рендана...

5 погрешни причини поради кои родителите не реагираат на лошото однесување на нивните деца

Никој не рекол дека воспитувањето дете е лесна работа. Мора постојано да бидете „будни“, да се трудите, да ги пронајдете вистинските зборови во вистинско...

Загрижувачки знаци на доцнење во развојот кај бебињата

Секое бебе е различно и има свој развојен пат. Некое ќе седне порано, некое подоцна. Нема смисла да се форсира бебето да исполни некој...

ПРОФ. Д-Р ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ: Ја напуштив медицината повеќе години. Што научив од тоа и...

  ПИШУВА: Проф. д-р Љупчо Николовски педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Пред пандемијата Ковид-19 и по нејзиното официјално завршување во светски размери, ја напуштив мојата медицинска - педијатриска пракса се до моето...

ТРИ ЗНАЦИ ДЕКА ТРЕБА ДА ГО ОДНЕСЕТЕ ДЕТЕТО КАЈ ЛОГОПЕД: Кога ова не знае...

Првите зборови се еден од главните показатели за здрав развој кај децата. Секој родител се радува на првото гугање, изговорот на непознати зборови, гласови,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: НА ДЕЦАТА ЌЕ ИМ СЕ ДОПАДНЕ – Грчко тако

Потребно: 500 гр мелено месо по избор (мисиркино, мешано или телешко) 8 тортиљи 1 чаша шери домати 1/2 чаша црни маслинки 1/2 чаша...

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...
error: