дома тагови трајни заби

Ознака: трајни заби

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕЛЕНА ПЕТРОВА ПО ПОВОД 20 МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА ОРАЛНОТО...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Здравите и правилно подредени заби се клучни за самодовербата, емотивната состојба, воедно и за социјализацијата. Токму заради се ова грижата за забите би требала да започне што порано, со појавата...

ФЕВРУАРИ – МЕСЕЦ НА ДЕТСКО ОРАЛНО ЗДРАВЈЕ: Со миење на млечните заби треба да...

Забите кај бебињата почнуваат да никнуваат по шест месеци од раѓањето. Но, бидејќи секое дете е различно и има свои карактеристики, така и времето на никнување на млечните заби е индивидуално,...

Интервју со проф. д-р Габриела Ќурчиева-Чучкова: Просечното време на третман со фиксни ортодонтски апарати...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Се поголем е бројот на деца кои се соочуваат со некаква ортодонтска неправилност која може да се воочи уште во најрана детска возраст. Дали и кога треба да се посети...

Елена Трајкова, логопед: Периодот кога млечните заби ќе паднат и на нивно место ќе...

ПИШУВА: Елена Трајкова дипломиран логопед ♦♦♦♦♦♦♦ Кога детето ќе почне да зборува, тоа неправилно ги изговара гласовите. Овие неправилности се условени, пред се, од недоволно развиените функции на ЦНС, а особено од неразвиените акустични и...

НИКОГАШ НЕ СТАВАЈТЕ ШЕЌЕР ИЛИ МЕД НА ЦУЦЛАТА – Препораки на Институтот за јавно...

Одделот за здравствена промоција и следење на болести при Институт за јавно здравје, деновиве објави корисни совети и препораки за одржување на оралното здравје кај децата, нега која како што потенцираат,...

Кога млечните заби мора да се вадат предвреме?

Млечни заби има вкупно 20. Тие со тек на време им отстапуваат место на трајните заби, кои ги има 32. Трајните заби доаѓаат на местото на млечните, а преостанатите се сместуваат...

Најнови вести

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...

Вагинален ХПВ откриен кај околу 40 проценти од бремените жени

Вагиналниот хуман папиломавирус (ХПВ) е откриен кај околу 40 проценти од бремените жени, но перинаталниот пренос ретко се случува, укажуваат резултатите од ново истражување. Фактот...
error: