дома тагови треска

Ознака: треска

COVID-19: Речиси сите симптоматски пациенти имале најмалку еден од овие три симптоми, покажа истражувањето...

♦♦♦♦♦♦♦ COVID-19 може да предизвика широк спектар на симптоми, но новата анализа на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) открива дека повеќето пациенти делат намалку најмалку еден од трите...

Женско бебе родено со коронавирус е „најсилниот доказ досега“ дека ВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ВО...

♦♦♦♦♦♦♦ Женско бебе родено со коронавирус е „најсилниот доказ досега“ дека вирусот се пренесува во матката, велат научниците. Мајката на новороденчето од Тексас, САД, била дијагностицирана со COVID-19 пред нејзиниот воденик да пукне...

Вирусот мора да се сфати сериозно, дури и кај децата: ТРИ РАБОТИ КОИ ТРЕБА...

♦♦♦♦♦♦♦ Децата се чини дека не се изложени на поголем ризик од КОВИД-19 од возрасните, кои го сочинуваат огромното мнозинство на случаи досега, според Американскиот центар за контрола и превенција на болести....

Харвард го демантира СЗО: Асимптоматските луѓе го шират коронавирусот, а СЗО создава конфузија во...

Постојат добри докази дека луѓето кои се заразени, кои немаат никакви симптоми и се чувствуваат добро, можат и ја шират инфекцијата со КОВИД-19, Д-р Ашиш К Џа, директор на Глобалниот здравствен...

Фотографии кои ќе ви го распараат срцето: Предупредување од мајка на сериозно болно осуммесечно...

♦♦♦♦♦♦♦ Фотографии кои ќе ви го распараат срцето прикажуваат осуммесечно бебе чија кожа станала светло црвена откако било хоспитализирано со болест слична на Кавасаки поврзана со коронавирус. Загрижената мајка Ел Адамс, од Манчестер,...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат со други лица. Според новите препораки, на пациентите...

Гардијан: Едноставен тест на крвта би можел да ги идентификува децата со најголем ризик...

♦♦♦♦♦♦♦ Истражувачите ја анализирале крвта на дел од најболните деца и откриле дека тие имаат високи нивоа на пет соединенија кои можат да се измерат при рутински тестови. Две од нив, феритин...

КОВИД ПРСТИ: Лекарите „преплавени“ со повици од луѓе чии единствени симптоми на коронавирус се...

♦♦♦♦♦♦♦ Лекарите велат дека се пренатрупани со повици од луѓе чиј единствен знак на коронавирусот се модринки, осип и лезии на стапалата. Мистериозниот симптом се нарекува „Ковид прсти“ и првенствено е забележан...

Д-р Мајкл Сааг, експерт за заразни болести и оздравен пациент од коронавирус: Ноќите се...

♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Мајкл Сааг е еден од најголемите авторитети во САД кога станува збор за коронавирусот - не само затоа што тој ги истражува вирусите повеќе од три децении, туку и затоа...

Како изгледале првите денови од појавата на COVID-19 – раскажува докторката од Вухан која...

Кинеската докторка која наводно го открила коронавирусот во Вухан, се потсетува на нејзината прва средба со мистериозната болест која се појавила кај постара двојка. Д-р Џанг Џијан, лекар за респираторна и интензивна...

Најнови вести

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...

ДАЛИ СУМ ДОБАР РОДИТЕЛ? ДАЛИ ПРАВИЛНО ГО ВОСПИТУВАМ МОЕТО ДЕТЕ? Клиничкиот психолог Надин ван...

ПИШУВА: Надин ван дер Линден клинички психолог ♦♦♦♦♦♦♦ Детето покажува различни емоции пред вас Понекогаш е многу тешко за детето кога ќе се најде во емотивен период. Можеби ви...

Песимистички прогнози од СЗО: Можеби никогаш нема да има лек против COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Светската здравствена организација денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има лек против COVID-19, иако сите се надеваат на пронаоѓање на вакцина против коронавирус. „Немаме...

Ново истражување предупредува на опасно ниво на концентрација на олово во крвта кај децата

Податоците кои ги објави УНИЦЕФ покажуваат дека скоро третина од децата во светот се изложени на ризик од контакт со токсични концентрации на олово. Новите...

Експерт за заразни болести тврди: Носењето ракавици создава лажно чувство на безбедност од COVID-19

Можеби се чувствувате заштитени затоа што вашата кожа не допира никаква површина. Но, штом се префрлите од допирање на таа површина на допирање на...
error: