дома тагови трудница

Ознака: трудница

ПРОМЕНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Хормони, храна, расположение

Сте забележале некои чудни желби, особено по прашање на храната? Го менувате расположението во секунда?  Сите овие чудни појави во бременоста всушност имаат научна основа. Лекарите имаат објаснување зошто доаѓа до тие...

7 НАЈЧЕСТИ СТРАВОВИ ШТО ГИ МАЧАТ ТРУДНИЦИТЕ ПРЕД ПОРОДУВАЊЕ: Уверете се дека се без...

Се чувствувате ли нервозни пред породувањето што ви претстои? Не сте сами. Сосема е нормално да чувствувате страв од ситуација која во целост ќе ви го промени животот. Страв дека нема навреме...

НАЈНОВА СТУДИЈА: Колкава е веројатноста бремена жена со КОВИД-19 да го зарази бебето?

“Многу е мал бројот на позитивни случаи на SARS-CoV-2 кај бебиња родени од мајки заразени со коронавирус“, стои во заклучокот на научниот труд објавен во British Journal of Medicine (BJM). Студијата е...

СВЕТСКИ ДЕН НА ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА (17 НОЕМВРИ) Д-р Рената Димитриоска: Неизвесна битка за...

  ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Раѓањето кое започнува пред 37 гестациска недела се смета за предвремено раѓање. Тоа започнува или како предвремени контракции кои се јавуваат во правилни интервали пократки од 30 минути, или пак...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници се соочуваат со константен замот уште од...

Трудниците стравуваат од секој удар во стомакот – колку ваквите повреди му штетат на...

За време на бременоста, идните мајки се загрижени за различни прашања поврзани за сопственото здравје кои истовремено можат да влијаат на здравјето на нивните бебиња, а едно од често поставуваните прашања...

БРЕМЕНА ЖЕНА НА МОРЕ: Што е дозволено, а што забрането?

Летувањето на море, трудниците не треба да го избегнуваат, вели гинекологот д-р Ула Мартон. “Доколку се работи за уреден тек на бременоста, значи дека трудницата нема покачен притисок, нерегулиран дијабетес, нерегулирана хормонална...

4 НАЈГОЛЕМИ СТРАВОВИ ВО БРЕМЕНОСТА: За што сè се грижат идните мајки?

Веста дека очекувате принова сигурно е една од најубавите во животот, но со возбудата и очекувањето на доаѓањето на бебето, многу трудници кои за прв пат ќе станат мајки, се соочуваат...

Треба ли трудниците да се откажат од возење велосипед во бременоста: Еве што велат...

Со доаѓање на потоплото време, многумина ги заменуваат јавниот превоз и автомобилите со велосипеди. Но, прашање што интересира многу бремени жени е колку и дали е безбедно да се вози велосипед...

НАЈНОВА СТУДИЈА ОД ОКСФОРД: Инфекцијата со коронавирус кај новороденчињата се поврзува со трикратно поголем...

Трудниците заразени со КОВИД-19 и нивните новороденчиња имаат поголем ризик од развој на компликации отколку што досега се знаело, покажала најнова студија на британските научници. Студијата е спроведена на над 2100 бремени...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: