дома тагови трудници

Ознака: трудници

‘РЧЕЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто ‘рчат бремените жени и дали во позадина се крие нешто...

'Рчењето е честа појава за време на бременоста, особено во последниот триместар. Сепак, доброто е што ова е само привремено, а постојат и начини да се намали оваа несакана „симфонија“. Зошто...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски бомбици – идеална ужина за трудници

Потребно: 50гр суви кајсии 100гр сушени урми 50гр сушени цреши 2 лажички кокосово масло 1 лажица препечен сусам Подготовка: Кајсиите со урмите и црешите изблендирајте ги во блендер, додека целосно не се...

БРЕМЕНОСТ НА МОРЕ: Во што да уживате, а што да избегнувате?

Летувањето на море, трудниците не треба да го избегнуваат, вели гинекологот д-р Ула Мартон. “Доколку се работи за уреден тек на бременоста, а тоа значи дека трудницата нема покачен притисок, нерегулиран дијабетес,...

Советничка за доење објаснува: ДАЛИ ГОЛЕМИНАТА НА ГРАДИТЕ ВЛИЈАЕ ВРЗ ДОЕЊЕТО?

Многу трудници и млади мајки се загрижени дека нема да можат успешно да дојат поради малите гради. Дали големината на градите воопшто влијае на доењето и успехот на совладување на техниката? Големината...

МУКОЗЕН ЧЕП: Како изгледа, за што служи и дали го најавува почетокот на породувањето?

Мукозниот чеп во бременоста е нормална појава кај сите трудници. Неговата главна улога е да го заштити бебето од бактерии, вируси и инфекции. Обично ќе испадне сам од себе, одеднаш или...

КАКО ДА ЈА СМИРИТЕ ЖИГОВИНАТА ВО БРЕМЕНОСТА: 4 намирници ќе ви помогнат

Жиговината може сериозно да им го наруши секојдневието на трудниците. За да избегнете користење на лекови, секогаш може да се свртите кон храна што ќе ви ја олесни оваа непријатност. Храната...

Трудниците со КОВИД-19 пред породување имаат повеќе компликации

Со анализа на компликациите при породување, опфатени биле 244.645 раѓања, од кои 874 кај заразени жени со КОВИД-19. Научниците во вторникот во списанието PLOS Medicine, информираа дека стапките на спонатни абротуси и...

АВ, АВ, ДОАЃА ПРИНОВА! Можат ли кучињата да намирисаат дека сте бремени?

Кучињата, наводно, можат да ги забележат растечките стомаци на нивните сопственички, а кај нив може да почувствуваат и промена во мирисот, тврди Американскиот кинолошки клуб. Иако професорите од ветеринарниот факултет во...

ХЕМОРОИДИ ВО БРЕМЕНОСТА: Во повеќето случаи не се опасни, не влијаат на здравјето на...

Хемороидите се отечени крвни садови во анусот и околу анусот или околу долниот дел на ректумот. Многу се непријатни бидејќи предизвикуваат чешање и болка, а се чести кај трудниците. Хемороидите во бременоста...

Псоријазниот артритис може да го зголеми ризикот од предвремено породување и царски рез

Ризиците за предвремено породување и породување со царски рез се зголеми кај бремените жени со псиријазен артритис, а тие ризици варираат во зависност од присутноста, времето и видот на антиревматското лекување,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: