дома тагови царски рез

Ознака: царски рез

Доц. д-р Игор Самарџиски: Со правилно изведен екстраперитонеален царски рез родилката полесно го поднесува...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје пред помалку од еден месец беше изведен екстраперитонеалниот царски рез врз 23-годишна родилка, која претходно имала три големи хируршки адоменални операции заради повреди...

Псоријазниот артритис може да го зголеми ризикот од предвремено породување и царски рез

Ризиците за предвремено породување и породување со царски рез се зголеми кај бремените жени со псиријазен артритис, а тие ризици варираат во зависност од присутноста, времето и видот на антиревматското лекување,...

Лузните од царскиот рез никогаш не се исти: 5 извонредни фотографии

Ова се прекрасни фотографии на жени кои се породиле со царски рез и така покажале како начинот на кој се породуваш не е ниту приближно важен како факт дека на свет...

ЗАКРЕПНУВАЊЕ ПО ЦАРСКИ РЕЗ: Што секоја породена жена мора да знае

Царскиот рез спаѓа во групата операции од класичната абдоминална хирургија, која ги носи сите ризици за компликации и за смртност, како и за секоја абдоминална операција. Загубата на крв и крвавењата...

ВО КОЕ ВРЕМЕ ОД ДЕНОТ БЕБИЊАТА НАЈЧЕСТО СЕ РАЃААТ: Повеќе од 50% од спонтаните...

Се наближува терминот за породување, а со него и безброј прашања: Кога ќе започнат контракциите? Кога да одите во болница? Како ќе помине раѓањето? Во кое време ќе се роди бебето?...

Како најбрзо да се опоравите по царски рез и што никако не смеете да...

Царскиот рез е операција со која бебето се раѓа низ рез на стомачните ѕидови и матката. Како и по секоја друга операција, и по царскиот рез потребно е време за опоравување...

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум бебиња во Калифорнија, и сите преживеаја Неверојатни снимки...

Зошто децата родени со царски рез се изложени на поголем ризик од алергија на...

Ново истражување открило дека децата родени со царски рез имаат релативно ниско ниво на бактеријата Bacteroides која е клучна за правилен развој на детскиот имун систем, а децата со ниско ниво на...

РОДИВ МОМЧЕ, А НЕ БЕБЕ: Новороденче тешко 6,5 кг стана вирален хит

Како одговор на предизвикот на TikTok „Да видиме кој родил најголемо бебе?“, една мајка го споделила своето искуство на раѓање на бебе од 6,5 кг! „Сакаме да играме игра кој го родил...

АПРИЛ-МЕСЕЦ НА ЦАРСКИОТ РЕЗ Мајка гордо ги покажа своите 40 конци на стомакот: „Ова...

Ерин Бахадур (36) од Северна Каролина во декември 2020 година го родила своето второ дете, девојчето Реми. Поради placenta previa била подложена на итен царски рез, по што добила 40 конци...

Најнови вести

РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ НА АНТИТЕЛА? Еве зошто стручњаците предупредуваат да бидете внимателни

Медицинската струка сепак советува на претпазливост бидејќи овие тестови на антитела често се користат за лицето да одлучи дали треба или не да се...

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...
error: