дома тагови туширање

Ознака: туширање

НАМАЛУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ДЕЦАТА ВО ЛЕТО: Малку се разликува од класичните методи, затоа...

Да се ​​биде болен не е пријатно во ниту еден период од годината, но во лето тоа е посебна мака, и за децата и за родителите. И тоа не само поради...

Д-р Маргарита Камбовска: Туширање со млака, а никако со ладна вода при покачена телесна...

ПИШУВА: Д-р Маргарита Камбовска специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Најпрво да разјасниме што претставува покачена телесна температура кај дете - нормалната температура кај дете е до 37 степени целзиусови и по правило се мери аксиларно. Ректално...

Интервју со науч. сор. д-р сци. Сања Петрушевска-Маринковиќ: Заблуда е дека не треба болните...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Варичелата е ендемска болест со сезонски варијации. Се јавува и во епидемиски форми особено во зимските месеци и доцна пролет. Последниве неколку години се епидемиски години кога станува збор за...

Нега по породувањето – на што треба да внимавате

По спонтано породување или породување со царски рез кога ќе се вратите дома туширајте се секој ден. Исцедокот по породување може да трае од 4 до 6 недели, со постепено намалување...

Колку често треба да му се мие косата на детето?

Колку често детето треба да се капе, зависи од возраста и активноста на самото дете. Овие насоки на дерматолозите може да ви помогнат да сфатите колку често дете од шест години...

БРЕМЕНОСТ: Како добро да се наспиете?

Бремените жени вообичаено не можат убаво да се наспијат, пред се поради неможноста за завземање добра позиција за спиење, особено во подоцните месеци од бременоста, како и поради честите станувања за...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач со сливи

Потребно: 3 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја јогурт 2 шолји брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 350гр сливи ...

ПРИВЛЕКУВАЊЕ ВНИМАНИЕ ИЛИ НЕШТО СОСЕМА ДРУГО: Од каде доаѓа навиката детето да почне да...

Дали сте забележале дека вашето дете има бесмислена навика која ја сметате за многу непристојна и потенцијално опасна по неговото здравје, како што е...

БЕЗ ПАНИКА: Што секое дете “мора“ да знае до петтата година

Вештините кои што детето ги развива во првите години од својот живот се неверојатни. Но, сепак имајте предвид дека секое дете се развива поинаку...

Што е васкулитис, автоимуна болест со која една година се бори Ештон Качер?

Холивудскиот актер Ештон Качер во видеото за претстојната епизода на каналот National Geographic - „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“ што го објави...

ШТО УТВРДИЛЕ НАУЧНИЦИТЕ: Чувствува ли бебето дека мама го гали стомакот?

Идните мајки сакаат да го допираат и галат својот труднички стомак. На овој начин тие се поврзуваат со бебето и комуницираат со него уште...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со јајца

Потребно: За 4 лица: 1л млеко 400гр тестенини 4 јајца 2 лажици кисела павлака Сол Подготовка: Со миксер изматете ги јајцата со млекото и павлаката. Додадете...

НАЈСЛАТКО ЛЕТНО ОВОШЈЕ: Смоквите се преполни со витамини и минерали, а еве зошто треба...

Смоквите се познати како овошје на боговите, и тие се едно од најслатките плодови. Се одгледуваат уште од античко време, а растат на сончеви...

ПРИФАЌАЊЕ НА НЕИЗБЕЖНИ СИТУАЦИИ: Како да воспитате дете кое позитивно ќе пристапува кон промени?

Единствено промените се постојани, но понекогап е тешко да се прифатат, а децата не се исклучок. Им се допаѓале тие или не, соочувањето со...

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ КАЈ ДЕТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Заразено четиригодишно девојче

Четиригодишно девојче во југозападниот град Форхајм во Германија е заразено со мајмунски сипаници, соопшти во вторникот германскиот институт за контрола на болести „Роберт Кох“...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза цезар салата

Потребно: 1 зелена или ајсберг салата 250гр печено бело пилешко месо 100гр кубети 50гр пармезан 50мл маслиново масло 2 лажици сок од лимон 1-2...

10 ПРАШАЊА КОИ ПОКАЖУВААТ ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА УШТЕ ЕДНО ДЕТЕ: Биолошкиот часовник отчукува,...

Одлуката да се прекине со раѓање може да биде една од најтешките семејни одлуки за родителите. Уживате во родителството, биолошкиот часовник полека отчукува, а...

ДЕЦЕНИИ ПРЕТХОДНО: Првите знаци на дијабетес тип 2 може да се воочат уште на...

Првите знаци на зголемена склоност за развој на дијабетес тип 2 во возрасната доба може да бидат видливи уште на осумгодишна возраст, односно децении...

ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ: Зошто е добро да возите велосипед

Медицинскиот факултет Харвард на својата веб-страница истакнува пет важни придобивки од возењето велосипед. Ги штити зглобовите Кога возите велосипед, целата тежина ја префрлате на силните карлични...

НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ: Што се случува ако консумирате преголеми количини на лубеница

Летото е во полн ек, а со тоа и сезоната на совршено благи и сочни лубеници. Покрај бројните летни намирници кои можат да не...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летни лазањи со зеленчук

Потребно: 500гр лазањи 1 кромид 2 чешниња лук 1 морков 1 тиквица 2 пиперки 2 домата ½ модар патлиџан Сол Црн пипер За бешамел сосот: ...
error: