дома тагови училиште

Ознака: училиште

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ДЕТЕТО ТРЕБА ДА СЛУША СО РАЗБИРАЊЕ

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Со самото раѓање детето има слух, но доколку нема добар слух, тешко ќе може да...

Помогнете му на детето да се сети да напише домашна задача

Поголемиот број на родители се под притисок нивните деца да мораат да реализираат добри резултати во училиште. Оваа одговорност понекогаш ќе ви создава анксиозност. Домашните задачи се уште една работа во...

М-р Ивана Урдаревиќ – Геческа: БИЛИНГВИЗАМ КАЈ ДЕЦАТА – Од самото раѓање до 5-6...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, спец. едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦ Двојазичноста (билингвизам) е способност на поединецот, групата или народот да се служи со два јазика без видливи склоности кон еден од нив. СОВЕТИ... Од самото раѓање...

Како всушност да реагирате кога детето ќе добие лоша оценка во училиште

Без оглед дали се работи за помал тест по математика или за годишен тест по историја – никогаш не е забавно кога детето ќе добие лоша оценка. Иако може да се...

Психотерапевт советува: КАКО ДА РАЗГОВАРАТЕ СО ДЕЦАТА ЗА ТОА ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО УКРАИНА?

Како што ескалираат вестите за руската инвазија на Украина, така расте и загриженоста за ситуацијата. За оние кои се погодени од насилството, ситуацијата е незамислива, додека кај оние кои гледаат оддалеку...

Како да разликувате Ковид-19 и грип кај децата и кога треба да се јавите...

Началничката на педијатрија во Здравствениот дом „Палилула“ во Белград, д-р Анета Јовановиќ, за РТС ги објаснува разликите меѓу симптомите на коронавирус, грип и настинка кај децата. „Симптомите се покачена телесна температура, придружена...

М-р Ивана Урдаревиќ – Геческа: Развојот на детскиот говор зависи од зачестеноста на родителските...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ЗНАЧЕЊЕ НА ЗБОРОВИТЕ Зборовите се врзани за поими. Како детето расте се зголемува и неговото животно искуство, па прво поимите,...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот и не престанува во детството. Социјализацијата е...

Д-р Ранко Рајовиќ: Развивајте дивергентно размислување кај децата, тоа е клучот за развој на...

Д-р Ранко Рајовиќ, специјалист по интерна медицина и магистер по неврофизиологија, автор на познатата НТЦ-програма за учење и основач на Менса Југославија, а денес Србија, зборува за интелигенцијата кај децата, наследните...

ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: За подобар однос со детето, пред разговорот привлечете го неговото внимание, воспоставете...

Како беше на училиште, што рече наставничката, што јадеше денес…, се само некои од прашањата што повеќето родители секојдневно му ги поставуваат на своето дете. Но, тие прашања и нивните одговори,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол ...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата....

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се...

Д-р Ранко Рајовиќ: РАНОТО ДЕТСТВО Е ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ПОДОЦНЕЖНИОТ УСПЕХ: Каде грешиме во...

Досадата е еден вид стрес и непријатна состојба. Кога им е досадно, и возрасните и децата се трудат да се ослободат од тоа чувство,...

ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА: Кои активности се дозволени по породувањето

По породувањето, со вистинските активности и вежби можете да ги вратите во претходната состојба стомакот, градите, колковите и грбните мускули и да добиете нормална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 200гр печено бело пилешко месо 4 лажици павлака 1 кромид 1 китка магдонос 1 рака семки од тиква 1 рака семе од сончоглед ...

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги...

Што се крие зад необјаснетите случаи на тежок хепатитис кај децата: Научниците со објаснување...

Необјаснетите случаи на тежок хепатитис, пријавени кај скоро 400 деца ширум светот, би можеле да бидат резултат на низа промени во телото предизвикани од...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Потребно: За 4 лица 1л зеленчукова бистра супа 250гр спанаќ 1 кромид 400гр ориз 100мл бело вино 4 лажици масло за јадење 2 лажици путер ...

„ЖАН МИТРЕВ ЛАБС“ НА НОВА ЛОКАЦИЈА: Отворени нови и современи специјалистички лаборатории во Скопје...

Со цел приближување на лабораториските услугите до потенцијалните клиенти, почнувајќи од 16 мај, официјално започнаа со работа лабораториите под брендот „Жан Митрев Лабс“. Во овие...

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка...
error: