дома тагови вакцинација

Ознака: вакцинација

Науч. сор. д-р сци. Сања Петрушевска-Маринковиќ: ПЕРТУСИС (ГОЛЕМА КАШЛИЦА) – СТАРА БОЛЕСТ СО НОВИ...

ПИШУВА: Науч. сор. д-р сци. Сања Петрушевска-Маринковиќ инфектолог ♦♦♦♦♦♦♦  Во тек сме на епидемија на пертусис или голема кашлица, прогласена на 8 февруари 2024 год. во Скопје, а потоа и на 2 април годинава во...

ПРИМ. Д-Р СЦИ. КЛИМЕНТ МАТОСКИ: Што е имунитет, имун одговор и како се ствара?

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, специјалист педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ Што е тоа имунитет, имун одговор и како се ствара? Секако, имунолозите овој процес кој веќе се развива во огромна целосна наука би го...

Навики кои треба децата да ги усвојат за поретко да се разболуваат

Дали некогаш сте се запрашале зошто вашето дете секогаш настинува? Детето мора да изгради имунитет, па нормално е дека во првите години престој во детските колективи почесто ќе се разболува. Меѓутоа,...

ОСУМ ПЕДИЈАТРИСКИ ПРЕПОРАКИ ЗА ПРВИТЕ 1000 ДЕНА ОД ЖИВОТОТ НА ДЕТЕТО

Првите 1000 дена од животот на детето се „критичен период на можности и исходи“, се вели во соопштението на Филипинското педијатриско здружение (PPS), а пренесува „Смарт парентинг“. Тие објавија препораки кои...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Понекогаш кашлањето е толку силно што заболените...

Расте бројот на заболени од голема, магарешка кашлица и вкупниот број од почетокот на годинава, заклучно со вчерашниот ден изнесува 22 лица. Епидемијата на голема кашлица, забраната за прием и престој...

ЕПИДЕМИЈА НА ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО СКОПЈЕ: Невакцинираните деца нема да се примаат во градинките,...

Поради зголемениот број на случаи на голема кашлица, Комисијата за заразни болести вчера препорача прогласување епидемија на голема кашлица за Скопје и забрана за прием на деца невакцинирани со пертусис во...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Болеста започнува постепено и наликува на настинка, а симптомите...

Регионот го тресе голема кашлица, а бројот на случаи се зголемува и во земјава. Од почетокот на годинава до сега се евидентирани вкупно 15 случаи, а меѓу заразените има и бебиња...

ЧЕТИРИ БЕБИЊА ПОЧИНАА ОД ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО БЕЛГРАД: Како да ја препознаете болеста која...

Голема кашлица е причината за смртта на четири бебиња на Институтот за мајка и дете во Белград, Србија, додека петто е во животна опасност. Иако вакцинацијата против оваа заразна болест е...

Како да останете здрави во сезона на настинки, грип и Ковид-19?

Зимата е тука, предизвикувајќи ја својата вообичаена низа симптоми - кашлица, назална конгестија, замор и треска, а оваа година доминира и нова варијанта на Ковид-19. Ковид-19 е водечка причина меѓу респираторните вируси...

ДЕЦАТА ИМААТ НАЈГОЛЕМ РИЗИК ОД ПНЕВМОНИЈА: Која е разликата меѓу пневмонија и бронхитис?

Пневмонијата е акутна инфекција на белите дробови која ги зафаќа алвеолите односно нивните најситни делови. Инфекцијата може да биде предизвикана од бактерии, вируси или габи. Најчестиот предизвикувачки агенс е бактеријата наречена...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: 2 рецепти за домашен сладолед што децата ќе го обожуваат

Сладолед од чоколадо Потребно: 1 конзерва засладено кондензирано млеко (400 гр) 60 гр какао во прав 1 лажичка екстракт од ванила 500 гр павлака за...

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на...

РОТАВИРУС И ДИЈАРЕА ВО ЛЕТО: Симптоми на оваа вирусна инфекција и како да се...

„Типичната сезона кога владее оваа инфекција е зимата, односно од ноември до април, но не се исклучени ниту другите месеци. Инфекцијата се јавува многу...

ИДЕАЛНО ТЛО ЗА РАЗМНОЖУВАЊЕ НА БАКТЕРИИ: Дали и вашите деца се капат на овој...

Многу родители ги изложуваат своите деца на ризик од сериозни болести додека се капат, без воопшто да се свесни за тоа. Експертите велат дека...

СТУДИЈА: Аутизмот кај децата поврзан со промени во цревниот микробиом

Новата анализа не ги проучувала само бактериите кои потекнуваат од дигестивниот тракт, туку и габите, археите и вирусите кои можат да се најдат таму. Тимот,...

ЕДЕН ЗБОР ИМА ОГРОМНО ВЛИЈАНИЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА ДЕЦАТА: Наместо оној кој сите го...

Самодовербата е многу важна за децата бидејќи може да влијае на нивниот живот во сите аспекти. Добра вест е дека постои еден збор што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска салата со сланина и леб

Потребно: 6 големи парчиња сланина 2 топчиња моцарела, исечени на парчиња 6-8 парчиња домати, исечени на големи парчиња 300 гр кисели краставички Свежи листови...

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што...

6 КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОДЛИЧНИ РОДИТЕЛИ: Знаат да кажат НЕ, но и да играат и...

Родителите се трудат да бидат најдобри за своите деца, а советите на стручњаците или нивните зборови за тоа што го прави добри родители може да им...

ДИЈАРЕЈА, ГАДЕЊЕ, БОЛКИ ВО СТОМАКОТ, ПОВРАЌАЊЕ: Доенчињата и децата помлади од 5 години се...

Труењето со храна е состојба предизвикана од консумирање на контаминирана храна или пијалак што содржи бактерии, вируси или паразити. Вообичаени бактерии кои предизвикуваат труење...

Научете ги децата на другарство

Конфликтите помеѓу децата најчесто избиваат поради играчки и поради различно водење на правилата на игра, а каде има конфликти, тука се и бурни реакции...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...
error: