дома тагови вируси

Ознака: вируси

NHS Англија: Четвртина од починатите пациенти со КОВИД-19 имале дијабетес

Една четвртина од пациентите со КОВИД-19 кои починале во болниците во Англија имале дијабетес, според официјални бројки. За прв пат, NHS Англија објави преглед на смртни случаи според претходно постоечки здравствени состојби....

Експертите предупредуваат: Ако имате алергии, коронавирусот би можел потешко да ве погоди

Во исто време кога пандемијата на коронавирус го тероризира светот, почнува и сезоната на алергии во Европа, Велика Британија и САД ♦♦♦♦♦♦♦ Експертите предупредуваат дека алергиите можат да влијаат на вашиот респираторен систем,...

ЗАШТИТА ОД ВИРУСИ: Што треба да јадат децата за силен имунитет

Во период на вируси, особено сега во време на пандемија со коронавирус, силниот имунитет може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои ги носат сите типови на вируси....

Во борба против вируси: Намирници кои го зајакнуваат имунитетот кај децата

Имуниот систем е најважниот борец во зачувување на нашето здравје. Без разлика дали се работи за настинка или за актуелниот вирус, многу е важно да се јакне имунитетот на детето, со...

Линдита Мустафа, психолог: БОРБА СО КОРОНАВИРУСОТ – Да не бидеме како Наполеон кој поради...

ПИШУВА: Линдита Мустафа лиценциран психолог Завод за ментално здравје за деца и млади „Младост“ – Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Фокусирајте се на менталното здравје В еќе сте запознаени со начинот како да се справите со коронавирусот и кои мерки да...

Д-р Маја Ангелеска: Како што старее бебето, така се менува и мајчиното млеко –...

ПИШУВА: Д-р Маја Ангелеска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Доењето овозможува создавање на една посебна врска меѓу мајката и детето, која не би можела да се направи на ниеден друг начин. Тоа е еден од најефикасните начини...

Како децата да ги направите поотпорни на настинка и останати вируси?

“Немој да го допираш тоа, падна на земја, сега е валкано“. Чудно е колку оваа реченица е честа меѓу родителите во земјава, во споредба со било која друга западна земја, а...

Д-р Евгениј Комаровски: Каде грешат родителите во обидот да ги заштитат децата од вируси...

♦♦♦♦♦♦♦   Познатиот руски педијатар, доктор на медицински науки, телевизиски водител и автор на 15 книги за нега на децата, д-р Евгениј Комаровски, ги советува родителите како правилно да ги заштитат децата од...

Знаете ли во случај на кои болести детето не треба да оди во градинка?

Кои болести се најчести во градинките и зошто постојано се повторуваат? Во колектив најчесто се појавуваат болести кои се пренесуваат по капков пат, особено во зимските месеци кога просториите помалку се проветруваат....

ЗАШТИТА ОД ВИРУСИ: Овошје и зеленчук за подобар детски имунитет (2)

Потрудете се детето да внесува многу овошје и зеленчук. Оваа храна ги содржи сите состојки кои можат да ја подобрат отпорноста на организмот. Намирниците богати со бета каротен, како морков, спанаќ, тиква,...

Најнови вести

Како да препознаете асоцијално однесување кај детето?

Социјализацијата во детскиот период е исклучително важна за комплетно формирање во возрасно лице. Недостатокот на социјалност во средношколската возраст, може да има, освен социјални,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетни свежи шпагети

Потребно: 2 тиквици 100гр спанаќ 40гр босилек 25гр пармезан 2 чешниња лук 60мл маслиново масло 2 лажици сок од лимон 200гр шери домати Малку...

ВОДИЧ низ сите фази на детскиот страв од одвојување

Секој родител кој мора да се одвои од мало дете и да ја затвори вратата зад себе знае колку е тоа болно за детето,...

Мастурбација кај децата: Што е нормално, а кога треба да се загрижите?

Многу родители се вознемирени кога ќе откријат дека нивното дете на предучилишна возраст мастурбира. Мастурбацијата е нормална и вообичаена активност на многу мали деца...

Денови, недели, месеци: Како се намалува стомакот по породувањето

Иако времето на враќање на старата телесна тежина за секоја жена е поинакво и зависи од бројни фактори (зависно од тоа колку килограми сте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Памук кифли

Потребно: 900гр брашно тип 500 1 ќесичка сув квасец (7гр) 2 јајца 400мл топло млеко 180мл масло 1 лажица шеќер 1 мала лажичка...

Научен одговор на вечната дилема на мајките: Лошо ли е ако го оставам бебето...

Оставањето на бебето да плаче, без утешување или земање во раце и прегратка, не остава последици на личноста на детето, ниту пак на неговата...

Зошто и кога е неопходно да му се земе брис на детето

Лекарите велат дека на детето му се зема брис за анализа единствено доколку се појават симптоми како долготрајна кашлица, воспалено грло, зголемена телесна температура...

Викате на децата оти сте нервозни, а потоа ви е жал?

Ако и вие овие изминати денови сте се нашле во магичен круг на викање на децата без причина и грижа на совест која ве...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко браунис без грам шеќер

Потребно: 150гр ореви (оставени во вода 12 часа, па измиени) 150гр свежи урми 50гр ситно сечкани лешници 2 лажици кокосово масло 2 лажици какао За...

5 трикови за полесно успивање на детето

Ретки се оние родители кои никогаш не искусиле проблеми со успивање на мало дете. Било да станува збор за новороденче или бебе старо една...

Пациентите со COVID-19 третирани со плазма од оздравени луѓе имаат дупла шанса да преживеат...

♦♦♦♦♦♦♦ Инфузиите со конвалесцентна плазма помагаат во подобрување на состојбата на пациентите хоспитализирани со коронавирус, сугерира нова студија. Тимот од болницата „Монт Синај“ во Њујорк, открил...

Депресија, вознемиреност, замор и посттрауматско стресно растројство – реални закани од COVID-19: НЕ ДВОУМЕТЕ...

♦♦♦♦♦♦♦ „На подолг рок, луѓето кои биле заразени или имале симптоми на болеста со Ковид-19 можат да бидат изложени на ризик од ментални заболувања, како...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат...

Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на...

Зголемениот индекс на телесна маса (ИТМ) во детството, особено помеѓу седмата и 13 година од животот, е поврзан со ризик од рак на мочниот...
error: