дома тагови висина

Ознака: висина

Овие три карактеристики децата ги наследуваат исклучиво од нивните татковци, тврди генетичар

Досегашните истражувања покажаа дека детето ја наследува интелигенцијата од својата мајка, но што е со останатите негови карактеристики? Има ли нешто што вашето малечко ќе го наследи исклучиво од својот татко?...

Кога децата престануваат да растат и како да знаеме која ќе биде нивната конечна...

Може да биде прилично зачудувачки да ги гледаме нашите деца како растат, а да не зборуваме за сите работи што ги учат со огромна брзина (особено додека се мали). Од моментот...

ВИСИНА И ТЕЖИНА: Колку расте бебето до првата година од животот

Добивањето на тежина, односно напредувањето, особено во првите месеци од животот, е прашање од голема важност за родителите, кои многу лесно, ако добиените и очекуваните грамови не се поклопат, може да...

Хроничниот стрес може да го стопира растот на коските кај децата

Хроничниот стрес може да доведе до низа различни биолошки промени во телото – од промена на клеточно ниво до промена на нивото на хормони – и може да допринесе за бројни...

Колку ќе биде високо моето дете: Еве што влијае на висината што детето ќе...

Се проценува дека дури 80% од конечната висина на детето има генетска природа, што значи дека во голема мера е одредена уште пред детето и да се роди. Факторите кои ги...

КОЛКУ ЌЕ БИДЕ ВИСОКО МОЕТО ДЕТЕ: Овие 6 работи влијаат на растот, а еве...

Кога ќе дојде бебето на свет, сите веднаш почнуваат да размислуваат и кажуваат на кого ќе личи и како ќе изгледа кога ќе порасне. Така, речиси секој родител и во текот...

ОД КОГО ДЕЦАТА ЈА НАСЛЕДУВААТ ВИСИНАТА

Научниците го испитувале начинот на исхрана на бремените жени и утврдиле како тоа влијае врз плодот, но сега е направена студија која ги испитувала гените на родителите и нивното влијание врз...

Момчињата растат побавно ако примале антибиотици кога биле новороденчиња

Самули Раутава од Универзитетот во Хелсинки во Финска и неговите колеги ги истражувале долгорочните ефекти на давање антибиотици на новороденчиња во рок од две недели по раѓањето   Ако момчињата добиваат антибиотици во...

Проф. д-р Игор Спироски: Средната висина на децата од Македонија се зголемила во последниве...

ПИШУВА: Проф. д-р Игор Спироски Началник на Одделение за исхрана Институт за јавно здравје Медицински факултет при УКИМ ♦♦♦♦♦♦♦ Меѓународниот тим на автори, од кој имав чест и самиот да бидам дел, предупредува дека високите разлики во...

НА МАМА ИЛИ НА ТАТО: Од кого детето ќе ја наследи бојата на очите,...

Гените од мајката вообичаено се 50% од ДНК на детето, а останата половина се гени од таткото. Но, машките гени се поагресивни од женските, затоа и се поистакнати. Значи, вообичаени постои...

Најнови вести

ПОРАЗУВАЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ: Дури 89 отсто од татковците ќе го игнорираат плачот на...

Научниците ги набљудувале навиките на 20 илјади вработени родители со мали деца за да откријат што точно се случува за време на познатата и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна мрзлива солена пита

Потребно: За тестото: 260 мл вода 50 мл масло 10 гр прашок за печиво 1 лажичка шеќер 1/2 лажичка сол 240 гр брашно За полнење: ...

ЗОШТО ИМАМ СТРАШНА ГЛАВОБОЛКА ПО ПОРОДУВАЊЕТО, НИКОГАШ НЕ СУМ ГО ИМАЛА ТОЈ ПРОБЛЕМ: 11...

По породувањето, жените забележуваат одредени промени во своето тело, а многу мајки почесто доживуваат главоболки. Зошто се случува ова и што да направите во...

Што може да му се случи на детето ако спие со отворена уста?

На некои родители им е слатко кога нивните деца спијат мирно со отворена уста. Меѓутоа, дишењето на уста кај децата не е толку безопасно...

ЗИМСКИ БОЛЕСТИ КАЈ ДЕЦАТА: Дали можете да ја забележите разликата помеѓу РСВ, стрептокока А,...

Да, дефинитивно ова е тој период од годината кога се чини дека сите кашлаат, киваат и шмркаат. А како што наближуваат божиќните и новогодишните празници,...

ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ПЛАШИ ОД ЗАБАР? Со овие совети, прегледот ќе биде попријатен и...

Сите деца се различни, но на повеќето одењето на стоматолог им е заеднички страв. Постојат начини како првата посета на стоматолог да ја направите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...
error: