дома тагови влијание

Ознака: влијание

ШТО КОГА ДЕТЕТО ЈА САКА САМО МАМА? Се работи за вообичаена развојна појава на...

Мајката, заедно со таткото, е најважната личност во животот на детето, но во првите години таа сепак е таа која ги задоволува основните потреби на детето во повеќето случаи. Затоа децата...

ОСТАВИ МЕ НА МИРА! Кои се најлошите реченици што родител може да му ги...

Секој родител барем еднаш рекол нешто за кое зажалил, оти детето било луто, повредено или збунето. Стручњаците тврдат дека зборовите оставаат длабока трага, многу поголема отколку што понекогаш мислат луѓето. "Зборовите...

МАЈКИ, КАКО СЕ НОСИТЕ СО СТРЕСОТ: Истражување покажало дека вашиот начин на размислување влијае...

Стресот не може да се избегне, но начинот на кој се однесуваме кон него прави огромна разлика, не само за нас, туку и за нашите деца. Претходни истражувања потврдиле разлика како...

Како се чувствуваат децата кога ги слушаат родителите дека кажуваат пцости

Кога се во прашање грди или забранети зборови, родителите се многу поделени. За некои е во ред децата да “пцујат“ во одреден контекст и ситуација, други оак им објасниле на децата...

Какви шанси имате да родите близнаци, тројки или четворки?

Колку се вообичаени повеќеплодните бремености? Помеѓу 1980. и 2009. година, стапката на наталитет на близнаци е зголемена за околу 76 проценти и оттогаш помалку или повеќе е останата иста. Стапката на тројки...

Колку приказните за добра ноќ навистина влијаат на децата

Децата уште додека се мали впиваат се околу себе, па добра идеја е да го искористите тоа и да ги научите на некои одлични навики, како што е читањето. Без оглед...

СТИЛОТ НА ВАШЕТО РОДИТЕЛСТВО влијае на личноста на детето

Основна одговорност на секој родител е на детето да му ги обезбеди основните потреби, како што се дом, храна и облека. Но, родителите не се одговорни само за овие основни потреби,...

ОДГОВОРИ НА НАЈВАЖНИТЕ ПРАШАЊА: Влијае ли вакцината против КОВИД-19 на промени во менструалниот циклус?

Над 48 милиони лица примиле барем една доза вакцина против коронавирусот во Велика Британија, а делот кој предизвикува загриженост кога се работи за несаканите реакции на вакцината е и оној кој...

МАЈКАТА НЕ Е ЕДИНСТВЕНИОТ ФАКТОР: Како стресот и напнатоста на таткото влијаат на нероденото...

Нова студија покажала дека психолошкиот стрес на таткото во периодот на бременоста може да да се одрази на емотивниот развој и однесување на детето. Досега истражувањата беа фокусирани на поврзаноста на...

СТУДИЈА: Дали строгите родители им нанесуваат штета на децата?

Родителите кои се премногу строги кон децата и кои ги контролираат на секој чекор, можеби не се свесни дека им нанесуваат голема штета. Американски истражувачи од Универзитетот во Вирџинија откриле дека...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: