дома тагови влијание

Ознака: влијание

Децата на разведени родители се склони на гојазност

Деца чии родители се разведени имаат поголеми шанси да бидат гојазни. Научниците го следеле индексот на телесна тежина кај 7500 деца од нивното раѓање до 14 години. Тие откриле дека просечниот...

Кога е најлесно да забремените?

Кај здравите жени и мажи, најголемиот број зачнувања се случуваат во првите шест месеци од редовните сексуални односи. Во првиот месец,30% од паровите ќе направат бебе. Околу 85% од жените кои...

Необични промени во бременоста: Дали на трудниците им расте носот?

За време на бременоста, телото на жената целосно се менува. Од очекуваните промени во пигментацијата, хормоналниот статус, отечените гради, може да дојде и до некои необјасниви, како носот, кој, со одминувањето...

Децата со лошо однесување имаат проблеми со хроничната болка во возрасниот период

Научниците откриле дека децата кои лошо се однесуваат за време на детството, имаат поголема веројатност подоцна во животот да чувствуваат хронична болка. Истражувачите од Велика Британија следел 18.558 деца родени во...

Ги чувствува ли бебето во стомакот, напнатоста и стресот на таткото?

Нова студија покажала дека психолошкиот стрес на таткото во периодот на бременоста може да да се одрази на емотивниот развој и однесување на детето. Досега истражувањата биле фокусирани на поврзаноста на...

Зошто се јавува расеаност и заборавеност во бременоста?

Секоја жена која била бремена, искусила појава на лошо помнење и губење на нешта, а научниците велат дека тоа е сосема нормална појава во подоцниот стадиум од бременоста. Тоа го потврдило...

Влијае ли вашиот стрес на детето?

Стресот сериозно може да го наруши здравјето на родителите, но истовремено ги става и децата под голем ризик. Бројни студии покажуваат дека хроничната напнатост неповолно влијае на менталното и физичкото здравје...

 Како да влијаете на темпераментот на детето?

Колку родителите навистина имаат влијание на темпераментот на своето дете? Се уште трае дебатата за тока колки е вроден, а колку е стекнат. Многу студии за близнаци кои се растени одвоено,...

Бебињата кои личат на татковците се поздрави од другите

Универзитетот Бингамтон неодамна објави извештај во кој, силната случност помеѓу таткото и детето ја поврзува со блиска врска со здравјето на детето. Причината, има помалку врска и со суетата. Користејќи податоци од...

Како рекламите влијаат на детските барања за одредена храна

Рекламите кои целат на децата веќе подолго време се поврзуват со зголемениот ризик од внесување на неквалитетна храна и со нивните барања родителите да им купуваат зашеќерена, преработена ии калорична храна. Новото...

Најнови вести

Дали детето по прележана варичела може да оди на море?

Кога ќе поминат две недели од почетокот на болеста, детето може да замине на летување на море, секако нагласуваат педијатрите, ако немало некои значајни...

Како да препознаете рамно стапало и кога да го однесете детето на лекар?

Како и повеќето органи, така и кај стапалата сите анатомски елементи се формираат интраутерино, во навршената 28. гестациска недела од бременоста. Постнатално, односно по раѓањето...

Асс. д-р Весна Мицевска: Децата најчесто се трујат со лекови кои ги наоѓаат во...

ПИШУВА: Асс. д-р Весна Мицевска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  АКУТНИ ИНТОКСИКАЦИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ (1) Акутна интоксикација претставува состојба на акутно труење со отровни супстанци или прекумерна доза на супстанции...

Предвременото породување може да биде поврзано со летните жештини

Врска помеѓу надворешната температура и ризикот од предвремено породување навистина постои. Истражувачите се обиделе да ја покажат поврзаноста помеѓу горештините и породувањето, следејќи ги...

Зошто се јавуваат и како се лекуваат афти кај децата

Афтите се болни промени во устата, со големина од неколку милиметри, а може да бидат и поголеми од еден до два сантиметри во пречник....

Прим. д-р Борислав Гогушевски: Акутниот синузит најчесто почнува со симптоми на настинка и трае...

ПИШУВА: Прим. д-р Борислав Гогушевски оториноларинголог ♦♦♦♦♦♦♦ СИНУЗИТИС Синузитис претставува воспаление на слузницата на параназалните синуси. Овие инфекции се јавуваат најчесто заедно со инфекции на носните простори /ринити/ и...

Децата на разведени родители се склони на гојазност

Деца чии родители се разведени имаат поголеми шанси да бидат гојазни. Научниците го следеле индексот на телесна тежина кај 7500 деца од нивното раѓање...

Колку време е потребно да останете бремена

Паровите кои се обидуваат да добијат бебе веројатно слушнале различни приказни за зачнувањето и тоа од оние кои успеваат од прв пат, па се...

ИМУНИЗАЦИЈА (3). Прим. д-р Методија Томевски: Што се случи кај нас, та успешната приказна...

ПИШУВА: Прим. д-р Методија Томевски специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО СЕ СЛУЧИ КАЈ НАС, ТА УСПЕШНАТА ПРИКАЗНА СО ВАКЦИНАЦИЈАТА И ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО НОЌНА МОРА? Во...

Одговори на најчестите прашања за породилните болки

Денес е научно докажано дека пролонгираниот и интензивно болниот процес на породување може да има голем број несакани ефекти, како врз мајката така и...

Како да не ви се случи претоплување на детето во автомобил

Ова се митови што ќе ви помогнат да разберете зошто е важно да ја регулирате температурата во автомобилот.   Не е опасно ако го оставам детето...

Како навреме да ги откриете вродените ортопедски аномалии кај бебето

Ран преглед или скрининг кај бебињата од страна на ортопед е важно да се направи заради рано откривање на било каква аномалија на локомоторниот...

Кога бебето е подготвено за седење?

Ако внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

Планирате бременост? Ова треба да го направите

Закажете преглед кај вашиот гинеколог. Ако имате здравствени проблеми како дијабетес, висок крвен притисок, астма, депресија, најпрво мора да ги доведете во контрола овие...

ЛЕТНИ ПРОБЛЕМИ: Осип кај децата од жештина или после пливање

ОСИП ОД ЖЕШТИНА “Жешкото време може да предизвика детето да се исипе од глава до пети. Изложеноста на високи температури, а особено и кога е...
error: