дома тагови вода

Ознака: вода

Ковид-19: Не правете грешки – Маската за лице може да ве зарази ако неправилно...

♦♦♦♦♦♦♦ Правилната употреба на заштитна маска може да ве заштити од коронавирус. Но, постојат правила како се користат и како се фрлаат. Доколку не ги почитувате овие правила - исто како да...

Коронавирус во вода – дали може да се заразиме во базен, река, езеро, море?

Летото се ближи, па разборливо што многу родители се прашуваат како коронавирусот ќе се однесува во тој период. Американските стручњаци, според досегашните сознанија, зборуваа дали постои можност за пренесување на вирусот...

Колку долго живее коронавирусот на површини: Копчиња за лифт – 2 до 3 дена,...

Коронавирусот што го предизвикува КОВИД-19 главно се шири од личност до личност. Кога некој заразен кашла или кива, исфрла капки во воздухот кои го содржат вирусот. Здрава личност може да ги...

Штитат ли домашно направените маски од коронавирус?

Пандемијата на вирусот „Ковид-19“ се шири во САД, а со тоа и недостатокот на маски N95. Станува збoр за маски кои до неодамна беа користени за заштита од штетните честички на...

ОБИЧЕН ИЛИ АНТИБАКТЕРИСКИ: Ги миете рацете против коронавирус, но со кој сапун

Во време на пандемија на коронавирус, многумина си го поставуваат прашањето: Дали антибактериските сапуни се поефикасни од обичните сапуни? ♦♦♦♦♦♦♦ Најпрво, важно е да се разбере како вирусот се шири. „Коронавирусот се шири...

Институт за јавно здравје: КОРОНАВИРУС – Антибиотиците не делуваат на вирусите, само на...

Mитови и вистини поврзани со коронавирусот ♦♦♦♦♦♦♦ Дали домашните миленици можат да го пренесуваат новиот коронавирус (2019-nCoV)? Во моментов, нема докази дека животните - придружници/домашни миленици, како кучиња или мачки можат да бидат заразени...

Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ: КОРОНАВИРУС – Здравите лица со носењето маски го зголемуваат ризикот да...

ПИШУВА: Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ специјалист инфектолог ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби  ♦♦♦♦♦♦♦ КОРОНАВИРУС SARS-CoV-2 ПРЕДИЗВИКУВАЧ НА БОЛЕСТА КОВИД 19 (2) Мерки на превенција и претпазливост ОДРЖУВАЊЕ НА ЛИЧНАТА ХИГИЕНА И КОЛЕКТИВНАТА ХИГИЕНА Е...

Интервју со д-р Маргарита Камбовска: Не постои неквалитетно мајчино млеко

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Што е најбитно за воспоставување успешно доење, како се создава млекото кај една родилка и дали постои квалитетно и помалку квалитетно млеко? Што претставува маститисот, еден од најчестите проблеми кај...

Колку на бебињата им е потребно вода

Мајчиното млеко се состои од 88 проценти вода и во себе сосдржи се што му е потребно на бебето. Исто така, на бебињата кои се дојат не им е потребна дополнителна...

Што да направите ако на бебето при капење му влезе вода во увото?

Повеќето бебиња сакаат да се капат, и колку и да внимаваат родителите, додека тие мафтаат со рачињата секогаш им се мократ и ушињата. Што ако на бебето му влезе вода во уши?...

Најнови вести

Научен одговор на вечната дилема на мајките: Лошо ли е ако го оставам бебето...

Оставањето на бебето да плаче, без утешување или земање во раце и прегратка, не остава последици на личноста на детето, ниту пак на неговата...

Зошто и кога е неопходно да му се земе брис на детето

Лекарите велат дека на детето му се зема брис за анализа единствено доколку се појават симптоми како долготрајна кашлица, воспалено грло, зголемена телесна температура...

Викате на децата оти сте нервозни, а потоа ви е жал?

Ако и вие овие изминати денови сте се нашле во магичен круг на викање на децата без причина и грижа на совест која ве...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко браунис без грам шеќер

Потребно: 150гр ореви (оставени во вода 12 часа, па измиени) 150гр свежи урми 50гр ситно сечкани лешници 2 лажици кокосово масло 2 лажици какао За...

5 трикови за полесно успивање на детето

Ретки се оние родители кои никогаш не искусиле проблеми со успивање на мало дете. Било да станува збор за новороденче или бебе старо една...

Пациентите со COVID-19 третирани со плазма од оздравени луѓе имаат дупла шанса да преживеат...

♦♦♦♦♦♦♦ Инфузиите со конвалесцентна плазма помагаат во подобрување на состојбата на пациентите хоспитализирани со коронавирус, сугерира нова студија. Тимот од болницата „Монт Синај“ во Њујорк, открил...

Депресија, вознемиреност, замор и посттрауматско стресно растројство – реални закани од COVID-19: НЕ ДВОУМЕТЕ...

♦♦♦♦♦♦♦ „На подолг рок, луѓето кои биле заразени или имале симптоми на болеста со Ковид-19 можат да бидат изложени на ризик од ментални заболувања, како...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат...

Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на...

Зголемениот индекс на телесна маса (ИТМ) во детството, особено помеѓу седмата и 13 година од животот, е поврзан со ризик од рак на мочниот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бисквит коцки

Потребно: 300гр мелени биксвити 125гр маргарин 125гр шеќер во прав 1 банана 1 чаша сок од портокал 100гр ренадно чоколадо Подготовка: Мелените бисквити, шеќерот во...

Важно соопштение од Министерството за здравство: Породилното отсуство продолжува да важи до завршувањето на...

♦♦♦♦♦♦♦ Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Северна Македонија, породилното отсуство продолжува да важи до завршување...

Институт за јавно здравје: Здравствени препораки за топлото време за време на КОВИД-19

Топлината може да предизвика исцрпеност и топлотен удар и може да ги влоши постојаните состојби – како што се кардиоваскуларни, респираторни, бубрежни или ментални...

КОВИД-19 може да предизвика затајување на срцето кај децата

Децата може да доживеат акутна срцева декомпензација (затајување на срцето) поради силната воспалителна состојба (мултисистемски воспалителен синдром кај децата или MIS-C) по инфекцијата со...

Елена Трајкова, логопед: ОД ИГРА ДО ГОВОР – Родителите треба да го научат своето...

ПИШУВА: Елена Трајкова дипломиран логопед ♦♦♦♦♦♦♦ Детето ја има таа моќ да не развесели сите кои сме околу него. Детскиот дух може да направи премногу насмевки на нашите...

Зошто не е добро да ги лажете децата: Што е дозволено, а што не...

Но, според психотерапевтите, тенка е границата во “боењето на вистината“ и ублажувањето од една страна, и лажењето од друга. “Лажењето е неприфатливо и секако неисплатливо,...
error: