дома тагови воспаление

Ознака: воспаление

Како да препознаете воспаление на мочниот меур кај децата

Воспалението на мочниот меур е една од најчестите инфекции на мочниот меур, кое во повеќето случаи е предизвикана од бактерии. Знаците на воспаление на мочниот меур кај децата се многу различни...

АКО АНТИБИОТИЦИТЕ НЕ СЕ НЕОПХОДНИ, ТОГАШ ЗОШТО ДА ГИ КОРИСТИТЕ: Тест за синузитис може...

„На пет милиони деца во САД им се препишуваат антибиотици за синузитис секоја година“, вели Надер Шаик, педијатар и професор по педијатрија во Детската болница во Медицинскиот центар на Универзитетот во...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ СЕ РАБОТИ ЗА БОЛКА ВО ГРЛОТО ИЛИ СТРЕПТОКОКА: Еве кои...

Болките во грлото можат да бидат од различно потекло, понекогаш се работи за суво грло кое предизвикува печење и гребење, понекогаш се во прашање вируси или настинки, но има инфекции предизвикани...

Дали пневмонијата е заразна?

Пневмонијата е оток (воспаление) на ткивото во едното или двете белодробни крила. Тоа обично е предизвикано од инфекција, најчесто од бактерии и вируси, и обете се заразни. Како се „фаќа“ пневмонија? Микробите кои...

ХРОНИЧНИ ВОСПАЛИТЕЛНИ ЦРЕВНИ ЗАБОЛУВАЊА КАЈ ДЕЦАТА: Зошто се појавуваат и како да ги препознаете?

Сосема е нормално децата од време на време да почувствуваат стомачни болки или да имаат одредени дигестивни проблеми како што се запек, грчеви или дијареја. Меѓутоа, децата со хронична воспалителна болест...

Вирусната инфекција во носот може да предизвика воспаление на средното уво кај децата

Резултати од едно американско истражување покажале дека акутното воспаление на средното уво, кое е многу често кај малите деца, може да биде и последица на вирусна инфекција на носот. Имено, вирусната...

Ова е најлошата храна за имунитетот на детето, велат педијатрите

Педијатрите предупредуваат дека децата со лоши прехранбени навики често се разболуваат, а најчеста причина за тоа е зголемениот внес на преработена храна која докажано го ослабува имунитетот на децата. Имено, нашиот...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ПНЕВМОНИЈА КАЈ ДЕЦАТА: Дали и во кои случаи...

Пневмонијата е воспаление на белите дробови која предизвикува благи до тешки симптоми кај луѓе од сите возрасни групи, вклучително и деца. Децата и постарите лица имаат поголем ризик за развој на...

Педијатрите предупредуваат: Седум знаци кои откриваат дека детето има воспаление на увото

Воспалението на увото е еден од најчестите здравствени проблеми кај децата, а на тригодишна возраст дури 70 отсто од децата барем еднаш ја преболуваат оваа непријатна ситуација. Во најголем број случаи...

АПЕНДИЦИТИС: Препознајте ги симптомите на воспаление на слепо црево кај децата

Дали знаевте дека слепото црево е еден од најпроблематичните органи во дигестивниот систем на детето? Овој „заостанат“ дел од цревата, кој, според истражувањата, нема никаква цел, често предизвикува големи проблеми, а доколку...

Најнови вести

ПРЕД ДА ИЗБЕРЕТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ СПОРТ: Не го пропуштајте овој преглед, тој може да го...

Фактот дека ненадејниот срцев застој е водечка причина за смрт кај младите спортисти изгледа нелогично и го поставува очигледното прашање: Зошто најмладите, најспремните и...

4 совети кои би можеле да помогнат детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители. Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои...

ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ НАЧИНИ НА УЧЕЊЕ ПОДОБРИ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Шведска ги враќа книгите и вежбањето ракопис...

Малите Швеѓани во училиштата повторно ќе читаат повеќе книги, ќе читаат тивко и ќе вежбаат ракопис, а помалку ќе работат на таблети и ќе...

МОЈАТА ЌЕРКА ОДБИВА ДА ПИШУВА ДОМАШНИ ЗАДАЧИ, ЈА ТЕРАВ ДА СЕДИ ДО ДОЦНА НАД...

„Мојата ќерка е второ одделение, а еден од најголемите предизвици во моментов е тоа што не сака да си ги пишува домашните задачи. Ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана мафини со чоколадо

Потребно: 2 големи банани 1/2 чаша путер од кикирики 2 јајца 2 лажици јаворов сируп или мед 2/3 чаша бадемово млеко 1 лажичка екстракт...

Еве во која земја родителите најмалку се грижат нивните деца да имаат добри манири

Да имате добро воспитани деца често е една од ставките на списокот со желби на родителите. Но, не сите мислат дека тоа е една...

РЕГУЛИРАЊЕТО НА ЕМОЦИИТЕ НЕ Е ВООПШТО ЛЕСНО: Што да направите кога детето ќе ве...

Децата ни поттикнуваат болки од најскриените места и ги извлекуваат на површина речиси секојдневно. Обично кога се чувствуваме вознемирени поради нешто што детето го...

Мајка открива рани симптоми кои довеле до дијагноза на аутизам на нејзината ќерка

Како што пишува клиниката „Мајо“, аутизмот е невроразвојно нарушување кое се јавува во раното детство и трае цел живот. Нарушувањето од аутистичен спектар е...

Девет едноставни начини да го смирите детето без користење на мали екрани

Тантрумите, односно детските изливи на бес, можат да бидат исклучително предизвикувачки. Како за децата, така и за родителите. Во овие ситуации, некои родители посегнуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го...

Која грешка родителите најчесто ја прават кога им поставуваат граници на децата

Поставувањето граници е многу важно во воспитувањето на детето, а со тоа се согласува и клиничкиот психолог Беки Кенеди. Таа вели дека постои една...

Пет најчести причини за губење на апетитот кај децата

Губењето на апетитот кај децата може да ги загрижи повеќето родители. Меѓутоа, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на...

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ДЕЦАТА СЕГА: Честата пневмонија или бронхитис пред седумгодишна возраст го зголемува ризикот...

Децата кои имаат редовни белодробни инфекции се изложени на поголем ризик од слип апнеја во подоцнежниот живот, покажува една студија. Децата чии родители пушат или...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Најголемата грешка што родителите ја прават при одвикнување од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени. Имајќи предвид дека не...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пекарски компир со сланина

Потребно:  1 кг компири 250 гр сланина 150 гр тврдо сирење 200 мл млеко 200 мл вода 50 мл масло Подготовка: Компирите исечкајте ги на...
error: