дома тагови вознемиреност

Ознака: вознемиреност

БЕБЕТО ПЛАЧЕ И Е КЕНКАВО: Се работи за болест или нешто друго?

Постојат многу причини зошто бебето плаче, но најсериозна е онаа кога тоа е плачливо и вознемирено поради болест. Тогаш, најчеста причина за вознемиреност и тегоби кај доенчето е постоење на респираторна...

Светски ден на атописки дерматитис – 14 Септември: Најчесто се јавува кај децата

Атописки дерматитис е хронично воспалително пореметување на кожата кое се развива на генетски предодредени места на кожата. Најчесто се јавува кај деца: 15 до 20 % од децата на возраст под...

ИЗЛИВИ НА БЕС: Зошто се појавуваат и како да се смират тантрумите кај децата?

Познати и под називот тантруми, изливите на бес кај децата не се ретка појава и многу родители или не знаат како да реагираат на нив или реагираат неправилно и со тоа...

КАКО ПРОТИВ ТОПЛОТНИОТ БРАН: Туширајте се со студена вода повеќе пати во текот на...

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ ПРИ ТОПЛО ВРЕМЕ? За време на најтоплиот период во денот (од 10 до 17ч.) избегнувајте напорни физички активности, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности. Неопходните работи завршувајте...

Нова студија со загрижувачки резултати: „Мозочна магла“, отежнато дишење, губење на вкус и мирис,...

Нова студија открива колку навистина можат да траат симптомите на „долг-Ковид“, а резултатите се загрижувачки. Сите сме слушнале за „долг-Ковид“ и што носи со себе, а многумина кои и ги доживеале овие...

Патриција Ди Џовани, претставничка на УНИЦЕФ: Децата не се лицето на оваа пандемија, но...

„Децата не се лицето на оваа пандемија, но тие се меѓу нејзините најголеми жртви. По повеќе од една година ограничувања во движењето, празни училници, нарушени услуги, загуби на семејна егзистенција, животот...

Психолог предупредува: Бидете внимателни ако децата почнат да се однесуваат „премногу зрело“ за нивната...

Австралиски психолог ги предупреди родителите да бидат претпазливи ако нивните деца почнат да се однесуваат „зрело за нивната возраст“. Бриони Лео, психолог од Мелбурн, тврди дека децата кои изгледаат премногу зрели за...

Д-р Катерина Ковачевиќ: 19. МАЈ – СВЕТСКИ ДЕН НА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ: Ја градиме иднината...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „И ако сме на првата линија на фронтот, изложени на ризик да се заразиме со вирусот и да го пренесеме на нашите семејства, матичните лекари никогаш не биле поблиску до своите...

М-р Нермин Теловска: Третманот на пелтечењето кај децата и емоционалните реакции кај родителите

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас - Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Историски гледано, методите на третман на пелтечењето кај децата се драстично сменети, во минатото...

Педијатар со златен совет до родителите: ДОКТОР ГУГЛ НЕ Е ВАШ ПРИЈАТЕЛ

Во својот текст под наслов „Д-р Гугл не е ваш пријател“, д-р Сара Коноли, педијатар од Флорида, истакнува дека Гугл зазема место во нашите животи и дека не поминува ни ден,...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: