дома тагови замор

Ознака: замор

ЗАМОР, ОТЕЖНАТО ДИШЕЊЕ ИЛИ ПОТЕШКОТИИ СО СПИЕЊЕТО: Половина од Ковид пациентите имаат најмалку еден...

Иако многумина се опоравија од Ковид-19 и се вратија на нормалниот живот, новото истражување покажува дека околу половина од пациентите кои биле хоспитализирани сè уште чувствуваат барем еден симптом на болеста...

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ЗНАЦИТЕ НА ДИЈАБЕТЕС ТИП 1 КАЈ ДЕЦАТА: Ако вашето дете пие многу...

Дијабетесот тип 1 е автоимуна болест при која панкреасот престанува да произведува инсулин - есенцијален хормон кој овозможува гликозата во крвта да помине во клетките за да можат да ја користат...

КОВИД-19 МОЖЕ ДА ГО ЗАБРЗА СТАРЕЕЊЕТО ЗА 20 ГОДИНИ: Истражувачите објаснуваат како

Иако коронавирусот е респираторно заболување, заразените пациенти доживуваат голем број ефекти врз мозокот, што доведува до симптоми како што се мозочна магла, конфузија, губење на мирис и вкус со ризик од...

14 ГОДИНИ МИНАТИ ВО БРЕМЕНОСТ: Како изгледа 35-годишна жена која родила 10 деца

Многу жени сонуваат да станат мајки, но тој сон речиси да и бил одземен на една жена која мислела дека никогаш нема да може да основа семејство. Но, сега, Сату Нордлинг...

АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА СЛУЧАИ: Мистериозната епидемија на хепатитис кај децата зема замав: Едно дете...

Едно дете починало, а на 17 им била потребна трансплантација на црн дроб поради мистериозна глобална епидемија на хепатитис. Светската здравствена организација соопшти дека добила извештаи за најмалку 169 случаи на...

Поп ѕвездата Бритни Спирс вели дека бременоста е тешка поради перинаталната депресија: Што е...

Бритни Спирс е бремена - и искрена за своето претходно искуство со бременоста. Поп-пејачката (40) во понеделникот објави дека го чека своето трето дете. Нејзиниот партнер Сем Асгари се посомневал дека е...

Овие симптоми на настинка може да значат дека сте заразени со омикрон

Без разлика на бројот на случаи и значително ублажените мерки, пандемијата сè уште не е завршена. Новите варијанти, особено омикронот, се многу заразни, па затоа треба да се биде внимателен, особено...

Коронавирусот не се откажува, листата на симптоми се шири: Еве кои промени (по ново)...

Научниците открија дека рекордни 4,9 милиони луѓе имале Ковид-19 во Велика Британија минатата недела. Во Англија секој 13. е заразен со вирусот, а Шкотска објави дека 1 од 12 лица кај...

КАКО ОМИКРОН ВЛИЈАЕ НА ДЕЦАТА И БЕБИЊАТА: Ако детето има еден од овие пет...

Ако имате бебе или други помали деца дома, можеби сте загрижени поради порастот на случаите на Ковид-19 предизвикан од варијантата омикрон. Откако Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) го објавија...

ДЕТЕТО ПРЕЛЕЖАЛО КОВИД-19 И СЕГА СЕ ЖАЛИ НА ЗАМОР, ГЛАВОБОЛКА ИЛИ БОЛКИ ВО СТОМАКОТ?...

Кај секое четврто дете кое заболело од КОВИД-19 се развива т.н. “долг ковид“, покажуваат заедничките податоци од 21 претходно објавена студија спроведени во Европа, Азија, Австралија и во Јужна Америка. Од 80.071...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол ...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата....

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се...

Д-р Ранко Рајовиќ: РАНОТО ДЕТСТВО Е ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ПОДОЦНЕЖНИОТ УСПЕХ: Каде грешиме во...

Досадата е еден вид стрес и непријатна состојба. Кога им е досадно, и возрасните и децата се трудат да се ослободат од тоа чувство,...

ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА: Кои активности се дозволени по породувањето

По породувањето, со вистинските активности и вежби можете да ги вратите во претходната состојба стомакот, градите, колковите и грбните мускули и да добиете нормална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 200гр печено бело пилешко месо 4 лажици павлака 1 кромид 1 китка магдонос 1 рака семки од тиква 1 рака семе од сончоглед ...

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги...

Што се крие зад необјаснетите случаи на тежок хепатитис кај децата: Научниците со објаснување...

Необјаснетите случаи на тежок хепатитис, пријавени кај скоро 400 деца ширум светот, би можеле да бидат резултат на низа промени во телото предизвикани од...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Потребно: За 4 лица 1л зеленчукова бистра супа 250гр спанаќ 1 кромид 400гр ориз 100мл бело вино 4 лажици масло за јадење 2 лажици путер ...

„ЖАН МИТРЕВ ЛАБС“ НА НОВА ЛОКАЦИЈА: Отворени нови и современи специјалистички лаборатории во Скопје...

Со цел приближување на лабораториските услугите до потенцијалните клиенти, почнувајќи од 16 мај, официјално започнаа со работа лабораториите под брендот „Жан Митрев Лабс“. Во овие...

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка...
error: