дома тагови здравје

Ознака: здравје

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем салата од грав

Потребно: 500гр грав 1 кромид 3 чешниња лук Ловоров лист 3 суви пиперки Мелен црвен пипер Триена сол Подготовка: Гравот убаво измијте го и ставете малку вода да проврие. Исцедете го и...

ОД ДЕНЕСКА ДО НЕДЕЛА МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Бремените жени да се ослободат од...

Министерството за здравство излезе со препораки за заштита од високите температури, согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, од каде што информираат дека во следните четири дена (од...

ВНИМАВАЈТЕ ДА НЕ ПРЕТЕРАТЕ СО ХРАНАТА ВО БРЕМЕНОСТА: Стручњаците предупредуваат на сериозни последици

Сигурно сте ја слушнале реченицата “бремена жена јаде за двајца“. Лекарите предупредуваат дека токму прејадувањето може да доведе до гестациски дијабетес. Имено, хормоните произведени во текот на бременоста можат да го направат...

НИТУ НАЈМЛАДИТЕ НЕ СЕ ИМУНИ НА ХИПОХОНДРИЈА: Еве како да препознаете дали вашето дете...

Нормално е детето понекогаш да се исплаши од некој необичен симптом, како е гласна кашлица, повраќање или необичен осип по телото. Сепак, некои деца се преоптоварени со реакциите на своето тело...

Прејадувањето во бременоста може да биде сериозно опасно и за мајката и за детето

Хормоните што се создаваат во текот на бременоста можат да го направат телото отпорно на инсулин – што значи дека нивото на шеќер во крвта останува високо. Поради тоа, гинекологот д-р...

Стручњак открива кој сладолед е најнездрав за децата

Што децата всушност јадат во сладоледот, зборува прехранбениот технолог Радмила Гајиќ Ѓорѓевиќ, која работела во фабрика за сладолед. “Некогаш се подразбирало сладоледот да се прави од млеко, јајца и путер, а денес,...

ВО БРЕМЕНОСТА ИМАТЕ ГОЛЕМА ЖЕЛБА ЗА СЛАТКО? Еве зошто лубеницата е идеален избор за...

Иако лубеницата е нискокалорична намирница – енергетската вредност на 100гр плод изнесува само 30 калории – има висока хранлива вредност бидејќи изобилува со витамини, минерали, фитонутриенти и растителни влакна. Со оглед...

ЗДРАВЈЕТО НА ВАГИНАТА ПО ПОРОДУВАЊЕТО: 7 работи кои никој не ви ги кажал

Не се работи за типична тема при лежерен разговор со кафе, но одговорите на прашањето како вагината навистина се менува по породувањето ги интересира сите бремени жени. Ова се неколку најважни...

КАКО СЕ ВОВЕДУВА СОЛ ВО ДЕТСКАТА ИСХРАНА: Која количина е во ред, но и...

Секој родител се грижи кога е во прашање исхраната на бебето, а дилемата е особено присутна кога се работи за посолување на храната, односно за тоа колку сол е во ред...

Вашето бебе личи повеќе на татко си? Еве како тоа е поврзано со детското...

Универзитетот Бингамтон неодамна објави извештај во кој, големата сличност помеѓу таткото и детето ја поврзува со здравјето на детето. Причината, има помалку и врска со суетата. Користејќи податоци од двегодишна студија од...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: