дома Uncategorized

Uncategorized

ПРОМЕНИ ВО ОБЛИКОТ НА ГЛАВАТА НА БЕБЕТО: Зошто се случува, кои се причините и...

Обично нема причина да бидете загрижени за промените во обликот на главата на бебето. Нормално е главчињата на бебињата да бидат благо деформирани по раѓањето и во првите неколку месеци од...

СТУДИЈА ОТКРИВА: Некои деца се генетски предиспонирани лошо да спијат

Во повеќе истражувања на возрасни лица пронајдена е генетска предиспозиција за проблеми со спиењето, како што е несоницата. Научниците се запрашале дали истиот феномен постои и кај децата и добиле докази...

ШТО ДА ПРАВИТЕ КОГА ВАШЕТО БЕБЕ ЌЕ ПАДНЕ

Падовите се најчеста причина за повреди кај сите возрасни групи. Бебињата се особено изложени на ризик да паднат додека учат да се тркалаат, да се качуваат и да одат. Колку и...

ПОТВРДЕНО: Не можете премногу да го држите бебето во вашата прегратка!

Бебињата многу сакаат да се гушкаат и се најслатки на светот. Меѓутоа, ако сте родител, голема е веројатноста дека имате барем еден традиционален роднина кој постојано ве предупредува да не го...

ЕКСПЕРИТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Како хеликоптер-родителите им ја одземаа на децата слободата на игра

На денешните деца не им е дозволено да бидат деца. Спонтаната детска игра, која вклучува прошетки во шума, играње топка на игралиште или лежење на трева и гледање на облаците, е...

Зошто децата не треба да одат во тоалет „за секој случај“?

На сите ни е познато одење во тоалет „за секој случај“, пред излегување надвор или само затоа што поминуваме покрај купатилото. Ако сте родител, можеби сте им кажале и на вашите...

МОЗОКОТ НА ДЕЦАТА СЕ МЕНУВА ВО ПОГРЕШНА НАСОКА: Се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Пруди предупреди дека децата се се полоши на училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и „лошото“ родителство. Родителите можат да го променат животот на детето...

НЕСОНИЦА ВО БРЕМЕНОСТА: Што кога ќе се јават проблеми со спиењето

Бременоста може да ги поремети навиките на спиење кај жената. Во текот на првиот триместар, трудницата е изразено поспана. Поспаноста во почетокот  е вообичаена и е резултат на хормонските промени во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби телешка супа

Потребно: 100гр телешко месо исечкано на коцки 700 мл вода Еден морков Кромид (мал, исечкан на ситно) Едно чешне лук (изгмечен) 50 гр јачмен Прстофат босилек Прстофат рузмарин Подготовка: Додадете ги...

ВРЕМЕ Е ЗА ЈАДЕЊЕ СО ПРСТИЊА: Кога и како се воведуваат парчиња храна во...

До 9. месец, повеќето бебиња развиваат фина моторика. Тоа се мали, прецизни движења што му се потребни на детето да ја зема храната со прсти или да фаќа некои други работи....

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: