IMG_1519

IMG_1422
IMG_1525

Најнови вести

Едноставни фрази кои развиваат самопочит кај децата

Негувањето и развивањето на самодовербата и самопочитта кај децата е од суштинско значење за нивниот емоционален развој. Децата со висока самодоверба подобро се справуваат со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза фокача

Потребно: 300 мл млака вода 300 гр брашно 2 лажички инстант квасец 1 лажица мед Сол 1 лажица маслиново масло Додатоци: Крупна сол Рузмарин Маслинки ...

РОДИТЕЛСКА ЉУБОВ: Зборови кои ги мислиме, а забораваме да им ги кажеме на децата

Родителите имаат клучна улога во градењето на самодовербата кај децата и нивното воспитување во вистинската насока. Иако ја покажуваат својата грижа со постапки, родителите...

Психолозите предупредуваат на 11 знаци на анксиозност кај децата

Според Американското психолошко здружение, анксиозноста е емоција која се карактеризира со чувство на напнатост, загрижени мисли и физички промени, како што е зголемен крвен...

Постнаталната депресија двојно го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар, открива студија

Жените на кои им е дијагностицирана депресија во периодот околу времето на породување може да имаат речиси двојно поголем ризик од срцеви проблеми подоцна...

Најважната вештина што детето мора да ја знае во 21 век, а повеќето родители...

Сите ќе се согласат дека желбата на секој родител е неговите деца да бидат здрави, среќни, но и успешни и способни. Но, она околу што не можат сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен колач за сечиј вкус

Потребно: За кората: 1 жолчка 150 гр шеќер во прав 20 гр какао 400 гр брашно 250 гр ладен маргарин 1 ванилин шеќер 1/2 кесичка...

ДЕТЕТО ИМА ИЗЛИВИ НА БЕС КОГА ЌЕ КАЖЕТЕ „ВРЕМЕ Е ДА ОДИМЕ“? Експерт открива...

Ако некогаш сте однеле мало дете во парк или на роденден, каде што уживало играјќи си, знаете колку е тешко кога ќе дојде време...

НИКОГАШ НЕ ОСТАВАЈТЕ ДЕТЕ САМО ВО АВТОМОБИЛ ПО ЖЕШТИНИТЕ: Ова се симптомите на топлотен...

Летните месеци се пред нас, горештините веќе започнаа и повторно се поставува прашањето смееме ли барем на една минута да го оставиме детето само...

БОЛКА ВО УВОТО КАЈ ДЕЦАТА: Зошто се појавува и кога треба да се посети...

Болката во увото на детето (оталгија) може да биде честа причина за посета на лекар. Постојат неколку причини за појава на болка во увото,...

ОД ШТО ЗАВИСИ КАКО ЌЕ ВИ ИЗГЛЕДА СТОМАКОТ: Обликот на трудничкиот стомак не го...

Често може да слушнете коментари упатени до трудниците: „Па, тебе стомакот воопшто не ти се гледа“ или „Огромен ти е стомакот“. Но, трудниците баш...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сладолед од бобинки

Потребно: 250 бобинки по ваш избор 250 мл полномасно кокосово млеко 80 гр свежи урми без семки Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер или...

ШТО АКО ДЕТЕТО ИЗЕДЕ ЦИГАРА: Се случува почесто отколку што мислите, а ова се...

На интернет често можете да најдете пораки од загрижени мајки чии деца ненамерно изеле цигари. Некој изел една, а некој целата кутија. Колку е опасно...

ВО ВРЕМЕ НА ЕКСТРЕМНИ ГОРЕШТИНИ: Конкретни мерки на претпазливост од топлотен удар за бебиња...

Секој може да страда од топлотна болест, но најзагрозени се: бебињата и малите деца, бремените жени и доилките, луѓе кои се физички болни, особено...

ЖЕШТИНАТА И ТОПЛОТО ВРЕМЕ ВЛИЈАЕ И НА НИВ: Како да му помогнете на бебето...

Дали бебето ќе се прегрее во топлите летни ноќи? Ова прашање сигурно ве мачи кога живата на термометарот ќе се искачи над 30 степени,...
error: