slepo-crevo-vospalenie (2)

slepo-crevo-vospalenie (3)

Најнови вести

Хипертензијата може и кај адолесцентите да предизвика оштетување на органите

Високиот крвен притисок (хипертензија) може да доведе до оштетување на органите, а ризикот не е ограничен само на возрасните, укажува нова студија. Имено, со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со спанаќ и сирење

Потребно: 150гр тестенини 200гр свеж спанаќ 50гр путер 1 чешне лук 120гр рикота 1 лажица пармезан Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството...

Нарушениот сон поврзан со намален квалитет на живот поврзан со здравјето кај децата

Резултати од нова студија во која учествувале 100 деца на возраст од осум до 12 години, покажале дека нарушениот сон е поврзан со намален...

ШТО ЗНАЧИ КОГА ИМАТЕ БОЛНА ОВУЛАЦИЈА: Моменталната непријатност е нормална, но може да биде...

Иако многу жени немаат никакви симптоми за време на овулацијата, има и такви кои чувствуваат непријатност која е кратка и безопасна. Може да забележите...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕЛЕНА ПЕТРОВА ПО ПОВОД 20 МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА ОРАЛНОТО...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Здравите и правилно подредени заби се клучни за самодовербата, емотивната состојба, воедно и за социјализацијата. Токму заради се ова грижата за забите би...

ОВАА НАВИКА МОЖЕ ДА ВЛИЈАЕ НА ПОЈАВАТА НА ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС: Експертите ги предупредуваат трудниците...

Американските истражувачи откриле дека бремените жени кои се повеќе изложени на екран пред спиење имаат поголема веројатност да развијат гестациски дијабетес.Главната авторка на студијата,...
video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: ХПВ вакцина

Хуман папилома вирус или скратено ХПВ е најчестиот сексуално пренослив вирус. Станува збор за група на вируси кои ја инфицираат кожата или различни мукозни...

АЛАТКА КОЈА ПОМАГА ПРИ ИГРАЊЕТО РАЗЛИЧНИ УЛОГИ: Експертите откриле зошто момчињата треба да си...

Родовиот стереотип како оној дека момчињата треба да си играат со коли-играчки, а девојчињата со кукли паѓаат во вода кога станува збор за развојот...

ШТО ДА НАПРАВИТЕ КОГА ЌЕ СЕ ПОЈАВАТ ПРВИ СИМПТОМИ НА ВИРУС КАЈ ДЕТЕТО: Најважни...

Нормално е здравите деца да имаат до 12 вирусни инфекции годишно во првите неколку години од животот. Исто така, не е ретка појава да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од мелено месо и зеленчук

Потребно: 500гр мелено месо 3 белки 250гр овесни снегулки 1 кромид 2 стапчиња целер 2 чешниња лук 1 лажичка црвен пипер Подготовка: Во сад ставете...

Алергиите на храна поврзани со намален раст кај децата

Според резултати од истражување спроведено помеѓу 245 деца со алергии на храна, се чини дека алергијата на храна може да влијае на растот на...

НЕРВОЗА, СЛАБОСТ, ГУБЕЊЕ НА АПЕТИТ: Препознајте недостаток на калциум кај детето

Калциумот е минерал кој му е потребен на телото за да изгради коски и заби. Помага и за добро функционирање на нервите, мускулите и...

Бебињата плачат навечер за да ја спречат мајката повторно да забремени?

Биологот Дејвид Хејг од Харвард тврди дека бебето со својот плач, исцрпувајќи ја мајката, несвесно се обидува да ја спречи нејзината овулација и потенцијалното...

Кошмарите кај децата може да бидат ран предупредувачки знак за психотични нарушувања

Според британско истражување која следело речиси 6.800 деца, редовните кошмари кај децата можат да бидат ран предупредувачки знак за психотични нарушувања. Секако треба да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечена брокула со кашкавал

Потребно: 600гр замрзната брокула 200гр шери домати Млад кромид 3 јајца 1 лажичка црвен пипер 1 лажичка лук во прав 300мл павлака за готвење ...
error: